Alexa na kolečkách. Amazon představil vlastního domácího robota, který vám zjednoduší život

Filip HouskaFilip Houska

amazon-astro-1

Foto: Amazon

Těší mě, jsem Astro! Amazon přichází s vlastním robotem do domácnosti

0Zobrazit komentáře

Nejprve nám v domácnosti běhali psi nebo kočky, v posledních letech čím dál více narážíme na autonomní vysavače a brzy bychom mohli kupovat roztomilé domácí roboty, které by plnily naše přání. Alespoň s takovou vizí nyní přichází Amazon, jenž představil pojízdnou mašinku jménem Astro, která přesouvá úspěšné technologie firmy na kolečka.

Amazon už dávno není jen internetovým tržištěm. Nejen, že patří mezi špičku na poli cloudu, ale aktivně mění i televizní průmysl přes svou streamovací službu, staví vlastní chytré supermarkety, koketuje se samořídící dopravou a angažuje se do výzkumu umělé inteligence. Právě do poslední škatulky lze zařadit jeho nejnovější produkt.

Tím je necelý metr vysoký a zhruba devět kilogramů těžký robot s pojízdnými schopnostmi, který vám bude chtít zjednodušovat život. A byť je zřejmé, že produkt tohoto typu rozhodně není nečím, co je pro domácnost esenciální, Amazon hledí do budoucnosti a představuje si, že se robot jménem Astro stane vaším domácím parťákem.

Zavolá, odveze, pohlídá a zpříjemní den

Stěžejním prvkem Astra je vedle celkového těla, které je laděno do bílo-šedivých barev, i připevněný desetipalcový dotykový displej, který se bude hodit především pro videohovory. Součástí jsou totiž i kamery, konkrétně jedna přední o rozlišení pěti megapixelů a druhá ve formě periskopu, jež se vysune nahoru a dokáže mapovat okolní prostředí.

Majitelé tak dostanou svobodu v tom, že nebudou muset během videohovorů sedět na jednom místě, ale s klidem se pohybovat po domácnosti. A protože má robot v sobě integrovanou asistentku Alexa, dokáže rozpoznat různé hlasové povely a dotazy majitele, což znamená, že nebude nutné sahat na jeho oči. Tedy přesněji řečeno displej.

astro-amazon-xy1

Foto: Amazon

Amazon Astro vám díky periskopu domácnost i pohlídá

Zcela „bezkontaktně“ se ale k novince od Amazonu přistupovat nebude. Vzhledem k tomu, že má i menší nákladní prostor, lze do něj vložit věci a nechat je dovézt třeba do druhého pokoje na patře (Astro nedokáže jezdit ze schodů). Uživatel by se měl navíc spolehnout, že se mu po cestě nic nestane, jelikož má v sobě senzory, které mapují okolí.

Svým způsobem se tak Astro dokáže chovat jako chytrý vysavač, který si zvládne zapamatovat prostor domácnosti a následně ním projíždět bez nárazů do nábytku. Má být schopen se vyhýbat i nestatickým předmětům, tudíž pokud vám bude po místnostech běhat domácí mazlíček, k tomu nejhoršímu by nemělo dojít. To stejné platí samozřejmě u lidských členů domácnosti.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Aby toho nebylo málo, Astro vám domácnost i pohlídá. Amazon totiž robota integroval do bezpečnostního systému značky Ring, kterou před lety koupil, díky čemuž dokáže svůj periskop používat také pro monitorování nevyžádané aktivity ve vašem domě nebo bytě. Pokud zaznamená něco pochybného, automaticky vám dá vědět přes aplikaci v telefonu.

Naskýtá se však otázka, jak dobře dokáže Astro udržet vaše citlivá data v soukromí. Přece jen uvidí prakticky vše a dokonce zmapuje celou vaši domácnost, což může být ideální materiál pro zneužití. Jak ale šéf hardwaru v Amazonu Dave Limp pro magazín Wired zmiňuje, robot si veškeré informace ukládá lokálně a nejdou nikam do cloudu. Uživatel je navíc může průběžně mazat.

Jak na tom je ovšem Astro s dostupností? Pro Amazon jde o zcela nový produkt, který musí ještě řádně testovat. Proto svého robota zatím neposílá na trh klasickou cestou, ale naopak jej nabízí v rámci pozvánek pro beta testery. Do prodeje by měl vstoupit koncem letošního roku za cenu tisíc dolarů (22 tisíc korun), do Česka však ale zatím nezavítá – dostupný bude jen ve Spojených státech.

Lampa, která hraje, nebo spíš reproduktor, který svítí? IKEA a Sonos pokračují v rozehrávání našich domovů

Filip HouskaFilip Houska

symfonisk-1

Foto: IKEA

Černá verze nové lampy s reproduktorem od IKEA a Sonos

0Zobrazit komentáře

Je to lampa, která hraje, nebo spíš reproduktor, který svítí? IKEA už nám v minulosti ukázala, že dokáže domácnost inovovat netradičními produkty, přičemž mezi ně patří i řada Symfonisk, která kombinuje reproduktor s kusem nábytku. Nyní švédská společnost uvádí další model této edice a opět v ní sází na takzvanou hrající stolní svítilnu s vybavením od slavné hudební značky Sonos. A dostupná bude i na českém trhu.

První spolupráce mezi švédským nábytkářským gigantem IKEA a uznávaným americkým výrobcem reproduktorů Sonos přišla už před dvěma lety, kdy obě firmy pracovaly na nové modelové řadě, známé jako Symfonisk. Představily i jednoduchou stolní lampu, která ale oproti jiným lampám měla jednu zásadní funkci navíc – uměla streamovat hudbu. Šlo tak o netradiční formu reproduktoru, u kterého návštěva nemusela vůbec poznat, že hraje.

Nyní designová hrající lampa přichází v nové generaci, jež se liší v několika ohledech. Tím nejviditelnějším je vzhled, který už není tak baculatý, ale naopak má modernější, rovnější designové linky. Výrazně se zmenšil i podstavec, protože jak IKEA za dva roky od uvedení první verze zjistila, majitelé si její lampu často dávají na noční stolek, kde mnohdy nebývá příliš místa nazbyt. Proto je celé zařízení o něco menší.

Novinkou jsou i stínidla, která si uživatel může vybírat podle svého uvážení. IKEA nabízí konkrétně dva typy stínidel – textilní a skleněný. Obě verze přichází v bílé a černé barvě, stejně tak jako samotná lampa. Pokud si tedy budete chtít lampu trochu personalizovat, můžete si zakoupit zvlášť podstavec a zvlášť jedno ze dvou druhů stínidel. Žádné z nich navíc nebude nijak ovlivňovat audio, protože kryje pouze svítící část.

symfonisk-2

Foto: IKEA

Řada produktů Symfonisk včetně nových lamp

„Lidé i nadále investují do svých domovů a nacházejí kreativní způsoby, jak ukázat svůj osobitý styl. Zvuk se rychle stal důležitým faktorem pro vytvoření té správné atmosféry. Kromě menší velikosti a různých provedení nabízí nová stolní lampa s reproduktorem Symfonisk také zvuk, který lépe vyplní místnost a vytváří tak lepší zážitek z poslechu,“ říká Sara Morris, hlavní produktová manažerka společnosti Sonos.

Lampa navíc díky přidané objímce E26/E27 podporuje širší spektrum žárovek. Vedle toho má novinka i kvalitněji hrát, a to díky předělané akustické konstrukci, jež využívá vlnovodu vyvinutého na míru samotné lampě. Podle IKEA má zajišťovat zejména lepší poslech z různých úhlů, což vzhledem k tomu, že jde o doplněk do domácnosti, kde se lidé často pohybují z místa na místo, může přijít vhod.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

O technologickou stránku zvuku se tradičně stará právě společnost Sonos, která s IKEA v minulosti spolupracovala i na obrazu, který hraje, nebo polici, taktéž z řady Symfonisk. A stejně jako u původní generace i tu novou bude možné používat jak samostatně, tak jako součást multiroomového systému Sonosu. Mimo jiné podporuje i AirPlay 2 pro přenos obsahu, což ocení především uživatelé zařízení od Applu.

Na americký trh a do vybraných zemí Evropy dorazí novinka už příští měsíc, respektive 12. října. V Česku bude dostupná v lednu příštího roku, a to jak v obchodních domech IKEA, tak na oficiálním webu. Verze se stínidlem bude stát 3 690 korun a v případě zájmu bude možné koupit i samotný podstavec s reproduktorem za 2 999 korun nebo stínidlo za 700 korun.