Apple představil po letech nový iPad mini a vrátil iPad Air. Oba podporují Apple Pencil

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

ipad-mini-20192
0Zobrazit komentáře

Jakmile Apple znepřístupní svůj internetový obchod na adrese Apple.com, okamžitě se zaplní sociální sítě nadšenými výkřiky jablečných uživatelů v očekávaní nových produktů. K dočasnému uzavření e-shopu došlo i dnes, přestože má kalifornský výrobce iPhonů již na příští týden naplánovanou svou tradiční prezentaci, kde má mimo jiné odhalit svou novou video službu. Zřejmě ale bude pořádně napěchovaná, protože dnes zcela v tichosti představil hned dva nové produkty – nový iPad mini (5. generace) a nový iPad Air (3. generace).

Podobně překvapivé, jako proč Apple nepočkal do příštího týdne, kde by mohl nové produkty ve světle reflektorů odprezentovat ve velkém, je i to, jaké iPady dnes představil. Zatímco iPad mini se oživuje po dlouhých čtyřech letech, během kterých se významně spekulovalo o tom, jestli vůbec ještě nějaký update přijde, iPad Air poslední dva roky v nabídce pro změnu vůbec nebyl. Nyní se vrací a s ním se tak na prodejní poličce Applu objevují opět čtyři iPady: iPad Pro, iPad Air, iPad a iPad mini. Respektive pět, protože iPady Pro jsou ve dvou velikostech.

Nejmenší iPad je zpátky v plné síle

Začněme u nejmenšího iPadu mini, který je v celé nabídce snad tím nejjednodušeji popsatelným produktem. Má totiž suverénně nejmenší displej, což je také jeho největší přednost. Mnoho uživatelů na něj nedalo díky jeho 7,9palcové obrazovce dopustit a Apple nyní svůj nejmenší tablet doplnil i pořádným výkonem, jehož hlavním nositelem je čip A12 Bionic. Ten tepe i v nejnovějších iPhonech XS a XR.

ipads-apple-2019

V nabídce Applu je aktuálně pět iPadů

Když už byly vydány nové iPady v tichosti, šéf Applu Tim Cook právě malý iPad mini odprezentoval alespoň na svém Twitteru, a to s tužkou v ruce. Podpora pro Apple Pencil je ostatně další důležitou novinkou, protože na vylepšený Retina displej iPadu mini půjde psát i právě jablečnou tužkou. Ovšem pouze tou první generace, nikoliv nejnovější verzí, která byla představena loni s iPady Pro a přináší magnetické nabíjení.

Nový iPad mini 5. generace má mít každopádně díky procesoru A12 Bionic až třikrát vyšší výkon a devětkrát rychlejší grafiku, což je pro fanoušky malého tabletu jistě pozitivní zpráva. Inovovaný Retina displej přichází s rovněž oblíbenou technologií True Tone, která nastaví teplotu barev na obrazovce podle okolního prostředí. Celkově je displej nového iPadu mini i díky podpoře širšího barevného spektra o 25 procent jasnější a má největší hustotu pixelů ze všech iPadů.

A klíčová je pochopitelně také cena, která začíná na 11 490 korunách. To je sice jen o pár stovek víc, než za kolik se prodával v poslední době předchozí model iPad mini 4, jenže to má jeden háček – šlo totiž o jedinou variantu se 128GB kapacitou. Nový iPad mini, který oficiálně přichází již bez číselného označení, je k dispozici ve dvou variantách a za zmíněných 11 490 korun dostanete jen 64 GB. Za verzi s mobilními daty navíc zaplatíte celkem 14 990 korun. Verze s 256 GB pak stojí 15 990, respektive 19 490 korun. Barvy jsou k dispozici stříbrná, vesmírně šedá a zlatá.

Po dvou letech je tu znovu iPad Air

Zatímco u iPadu mini je jeho pozice zcela jasná, u iPadu Air to už tak jednoduché není. Apple má po dnešku v nabídce totiž hned tři tablety s velmi podobnou úhlopříčkou displeje: 11 palců, 10,5 palce a 9,7 palce. První je iPad Pro (ten existuje ještě ve variantě s téměř 13palcovým displejem), druhý je nový iPad Air 3. generace a třetí je klasický iPad.

Přestože právě klasický iPad v roce 2017 nahrazoval tehdy prodávaný iPad Air 2, vrací se nyní jablečný tablet s přídomkem Air (tentokrát již oficiálně taktéž bez číslovky), aby se zařadil mezi iPady Pro a standardní iPady, a to jak velikostí displeje, tak výbavou i cenou. Na druhou stranu se prakticky jedná jen o sesazení dosud prodávaného iPadu Pro s touto velikostí displeje (10,5 palce) do kategorie Air. Vedle kosmetické změny v názvu přichází Air 3. generace alespoň i s výrazně nižší cenou a rychlejšími vnitřnostmi.

ipad-air-2019-apple-pencil-smart-keyboard

Nový iPad Air má 10,5palcový displej

Podobně jako nový iPad mini má také nový iPad Air čip A12 Bionic – 11palcový iPad Pro má proti tomu ještě výkonnější A12X Bionic, zatímco standardní iPad jen starší A10 Fusion. Podpora první generace Apple Pencil v iPadu Air znamená, že již všechny iPady v nabídce psaní tužkou podporují. Jen v případě iPadů Pro to je ale druhá generace magnetického Pencilu. Výhodu pak má iPad Air v podpoře Smart Keyboard, kterou je však třeba podobně jako tužku zakoupit samostatně. Apple Pencil první generace stojí 2 590 korun a Smart Keyboard k iPadu Air vyjde na 4 790 korun.

Vedle nejdostupnější iPadu, který lze koupit již za 8 990 korun, a nabitých iPadů Pro stojí nový iPad Air jako jakási střední cesta, která sice nabízí rovněž velmi vysoký výkon, ale zejména svým designem a provedením zůstává v nižší třídě. Řeč je zejména o širších okrajích kolem displeje, přítomností Touch ID místo Face ID a také Lightning konektoru místo USB-C. Cenově začíná nový iPad Air 3. generace na 14 990 korunách za 64GB model s Wi-Fi. V nabídce je i čtyřnásobná kapacita až za 22 490 korun v případě varianty s mobilním připojením.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym