Auto stačí nafotit, algoritmy zhodnotí poškození a odhalí podvody. Estonský startup zaujal i Čechy

Český fond Depo Ventures vedl investici přes 20 milionů korun do estonského projektu DriveX. Ten výrazně usnadňuje práci zaměstnancům pojišťoven.

Peter BrejčákPeter Brejčák

sima-ciffra

Foto: Depo Ventures

Michal Ciffra a Petr Šíma, partneři v Depo Ventures

0Zobrazit komentáře

Stačí, aby zákazník nabourané nebo z jiného důvodu rozbité auto nafotil. O zbytek se postará umělá inteligence. Zaměstnanci pojišťoven tak nemusí sami ověřovat aktuální stav a škody, algoritmy navíc upozorní i na potenciální pojistné podvody. Za vývojem nástroje, který toto umí, stojí estonský startup DriveX, jehož vizi o efektivnějším vyřizování pojistek vozidel věří i tuzemští investoři z Depo Ventures. Podíleli se proto na aktuálním investičním kole, jež do firmy poslalo milion dolarů, tedy zhruba 23 milionů korun.

Jedním z hlavních impulzů pro založení DriveX byla osobní zkušenost Rauna Sigura spojená se zdlouhavým uplatňováním pojistné události, když do jeho auta nacouval jiný řidič. Sám byl překvapený, jak se v jinak moderním a digitálním Estonsku podobné situace řeší staromódně. Ostatně pojišťovnictví patří k nejkonzervativnějším oborům vůbec.

S kolegy se Sigur rozhodl vyvinout lepší řešení a v roce 2019 založili vlastní startup, ve kterém se zaměřili na rychlou pomoc pojišťovnám a půjčovnám automobilů v odhalování stavu vozidel. Současný produkt DriveX umožňuje automatizovat základní úkoly zaměstnanců pojišťoven včetně správy pohledávek, odhalování podvodů i zákaznického servisu.

Uživatelé v aplikaci na mobilu nafotí své vozidlo, algoritmy startupu pak v reálném čase kontrolují všechny údaje, pojišťovny díky tomu získají zprávu o skutečném poškození auta. DriveX tak nabízí rychlejší i pohodlnější pojištění i řešení škod. A kromě úspory času pomáhá také omezovat lidské chyby.

drivex-co-founders-valter-lall-rauno-sigur-kentti-koppel-min

Foto: DriveX

Zakladatelé DriveX Valter Läll, Rauno Sigur a Kentti Koppel

V dalším rozvoji startupu pomohou také investoři. Aktuální investiční kolo o velikosti milionu dolarů vedl český fond Depo Ventures, podílel se také jeho syndikát investorů a dále fond Plug and Play Ventures ze Silicon Valley, estonský akcelerátor Startup Wise Guys, komunita andělských investorů Fund Fellow Founders a dalších třicet sedm andělských investorů z Estonska a Litvy.

„Pojišťovnictví stále není zcela digitalizováno ani automatizováno moderními technologiemi. Není mnoho startupů, které se v rámci finančního odvětví zaměřují na řešení tohoto problému. DriveX umožňuje pojišťovnám zásadně vylepšovat uživatelskou zkušenost klientů a v budoucnu zcela zautomatizovat proces inspekce vozidel,“ říká Michal Ciffra, partner Depo Ventures.

Již v prosinci 2020 startup získal přibližně pět milionů korun od andělských investorů, kteří pocházejí z prostředí estonských jednorožců Skype, Transferwise či Bolt. K investici se tehdy připojili také estonský expremiér Taavi Rõivas, andělský fond Lemonade Stand, insurtech expert Risto Rossar a firma z automobilového průmyslu Silberauto.

„Během následujících osmnácti měsíců plánujeme nejméně zdvacetinásobit počet kontrolních prohlídek. Chystáme se vstoupit na nové trhy a plánujeme spustit nové klíčové funkce, na které již čeká několik půjčoven automobilů,“ doplňuje Rauno Sigur. Díky českým investorům už startup jedná o spolupráci s prvními tuzemskými společnostmi.

Načítám formulář...

Rubriku Startupy podporujíjt-retina