Batman na hraně svých možností a nová verze Ligy spravedlnosti. DC Comics chce vzít rok 2021 útokem

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

batman-pattinson

Foto: Vertical Ent.

Hlavní roli ve filmu The Batman hraje Robert Pattinson

0Zobrazit komentáře

Rok 2021 bude rokem DC Comics. To se alespoň zdá jako nevyhnutelný závěr po zhlédnutí mnoha trailerů na nové filmy a hry zveřejněné v rámci konference FanDome, pořádané komiksovým studiem a Warner Bros. Některé přitom představují velké překvapení, jiné se vracejí k dobře známým postavám, ale s odlišným přístupem. Ukázalo se nové pojetí Batmana, Justice League podle vize Zacka Snydera, Suicide Squad nebo Dwayne Johnson jako Black Adam.

Když Christopher Nolan točil Tenet, jeden z hlavních herců Robert Pattinson se pokusil potají odskočit na zkoušku Batmana. Jakmile ovšem Pattinson zalhal, že musí pryč kvůli rodinným důvodům, režisérovi dřívější batmanské trilogie bylo jasné, o co jde. Herec, který v Hollywoodu prorazil díky roli třpytícího se upíra v sérii Stmívání a pokračoval mnoha náročnými nezávislými filmy, se stal představitelem jedné z nejikoničtějších „mužných“ rolí, temného rytíře.

První zveřejněná upoutávka ukazuje, že pojetí Matta Reevese stojícího za skvělým Monstrem a novou Planetou opic temné skutečně bude. Tentokrát ale opět trochu jinak než v dřívějších filmech – už jen proto, že nový Batman nepůsobí právě tak „mužně“ jako jeho předchůdci. Na druhou stranu o to větším překvapením je pak uvidět ho jako skutečného démona v nočních ulicích Gothamu, který se dostává na hranu superhrdinova imperativu „nezabiješ“.

Zajímavou volbou, která bude nejspíš výrazně ovlivňovat hrdinovu vlastní cestu hledání své identity, je zvolení Hádankáře jako zloducha. Většina diváků ho má totiž spojeného se zcela neseriózním, ba poněkud nadneseně směšným podáním Jima Carreyho v Batman navždy. Nyní se zdá, že mezi zvrácenou hravostí, skrytou identitou a dovedení netopýřího superhrdiny k zoufalství existuje šance vynesení Hádankáře jako zloducha na úroveň Jokera.

I když se The Batman odehrává v počátcích hrdinovy maskované kariéry, určitě nepůjde o klasický, stokrát viděný příběh vzniku. Mladý, existencialisticky rozervaný Bruce Wayne se ale snaží zjistit, jaká vlastně může být jeho role a kde jsou hranice. Mnoho lidí se ho bojí a kromě Hádankáře bojuje také s Selinou Kyle (Catwoman), Tučňákem i sám sebou.

Původně měl The Batman vyjít v červnu příštího roku, kvůli pandemii mají ale tvůrci před sebou ještě kus natáčení a vše by mělo být hotovo na první říjen 2021. Vzhledem k tomu, jaký trailer existující materiál nabídl, se nicméně je na co těšit.

Čtyřhodinová Liga spravedlnosti

Dlouho po původním plánu se k divákům dostane také Liga spravedlnosti tak, jak ji zamýšlel původní režisér Zack Snyder. Tzv. Snyder Cut si v zásadě vymohli fanoušci po tom, co v roce 2017 film dokončený jinak ceněným Jossem Whedonem nedostal vůbec pozitivní přijetí. Jelikož ale nová verze Ligy spravedlnosti vyjde na streamovací službě HBO Max, Snyder si možná mohl dovolit více, než by mu umožnilo vydání v kinech.

Jeho superhrdinský megaprojekt totiž bude čtyři hodiny dlouhý – pro srovnání například vyústění druhé fáze Avengers, Endgame, má 182 minut, tedy o hodinu méně. Dočkáme se v něm mnohem temnějšího ladění, odlišného vizuálního pojetí i záporné postavy, o nichž se původní film v kinech jen zmínil. Liga spravedlnosti Zacka Snydera na HBO vyjde někdy příští rok primárně ve formě jakési minisérie čtyř hodinových epizod.

disco-1

Přečtěte si takéPsychedelický mejdan, akorát doma. Ve virtuálním klubu Quarantäne okusíte atmosféru slavných berlínských klubůPsychedelický mejdan, akorát doma. Ve virtuálním klubu Quarantäne okusíte atmosféru slavných berlínských klubů

Dalším velkým návratem by měla být v srpnu příštího roku The Suicide Squad. U ní jsme místo klasického traileru dostali převážně záběry z natáčení, komentáře tvůrců a ujištění, že se bude jednat o velmi novátorské pojetí superhrdinského filmu.

Pokud se taková slova na první pohled jeví jako nepravděpodobná, pomoci jim uvěřit by mohl režisér James Gunn. Ten totiž stojí za oběma díly Strážců galaxie. Nový sebevražedný oddíl má být něco mezi válečným filmem ze 70. let a komedií. „Bude to jiné než jakýkoliv jiný superhrdinský film, co kdy vzniknul,“ konstatuje Gunn.

Hlubším náhledem do třech velkých projektů včerejší oznámení zdaleka nekončí. V novém traileru Wonder Woman 1984 se ukázala nekonvenční ženská zloduška a v koncepčním videu se předvedl Dwayne Johnson jako antihrdina Black Adam. Jeho film by se měl objevit v prosinci příštího roku.

DC Comics představilo také dvě velké hry, přičemž obě se nějakým způsobem odehrávají ve světě bez tradičních hrdinů Ligy spravedlnosti. V Gotham Knights si budou muset s městem plným nadlidsky schopných zločinců poradit Batmanovi žáci, v Suicide Squad: Kill the Justice League budou zase Halrey Quinn, Dead Shot, Captain Boomerang a další čelit zlému Supermanovi.