Bitcoin sílí. Jeho podporovatel Peter Thiel se ho ale před rokem zbavil a vydělal desítky miliard
První investice dělal v dobách, kdy stál jeden bitcoin 750 dolarů. Když se kryptoaktiv loni na jaře zbavil, jeho fond vydělal 1,8 miliardy dolarů.
Na pódiu největší kryptokonference světa v Miami měl Peter Thiel loni v dubnu jasno: „Kryptoměny převládnou, doba klasických peněz končí.“ Mluvil jako prorok a jako někdo, kdo do bitcoinu investoval už v roce 2014. Jen se posluchačům zapomněl zmínit, že ve chvíli, kdy jim kázal o novém finančním řádu, už žádné bitcoiny neměl. Jeho fond Founders Fund se krypta pár týdnů předtím zbavil, vyměnil je za staré dobré peníze a náramně na tom vydělal. Akorát včas před kolosálním pádem.
V Silicon Valley má pětapadesátiletý Peter Thiel pověst vizionáře. Byl prvním investorem do Facebooku, sám stál u vzniku slavných firem jako PayPal nebo Palantir, jeho fond Founders Fund vložil peníze do známých a úspěšných startupů typu Airbnb či SpaceX a dlouhodobě – podobně jako jeho byznysový kumpán Elon Musk – platil za kryptoměnového věrozvěsta. Jeho aureolu v posledních letech sice narušilo zapojení do politiky a podpora Donalda Trumpa a jeho následovníků, místo v technologickém panteonu mu ale nikdo nebere.
Jak ovšem nyní upozornil deník Financial Times, i když Thiel rád a opakovaně horoval pro bitcoin, možnost vydělat byla nakonec silnější. Jeho společnost nejznámější kryptoměnu postupně nakupovala ve velkém. V roce 2014, když s investicemi začala, stál jeden bitcoin 750 dolarů, v listopadu 2021 se obchodoval bezmála za 70 tisíc dolarů. To odpovídá stonásobnému růstu. A přesně takový růst Thiel předpovídal i na vzpomínané konferenci v Miami. V dubnu 2022 se jeden bitcoin obchodoval za 44 tisíc dolarů. To byly časy…
Founders Fund podle zdrojů Financial Times z kryptoměnových investic vystoupil během loňského března, kdy cena bitcoinu oscilovala mezi 37 a 47 tisíci dolarů, ethereum tehdy stálo od 2,5 do 3,5 tisíce dolarů. Ve srovnání s historickými maximy z podzimu 2021 sice téměř poloviční hodnoty, ovšem ve srovnání s tím, co přišlo později, ještě pořád nebetyčné výšiny. Thiel a jeho firma na prodeji kryptoaktiv údajně vydělali 1,8 miliardy dolarů, tedy asi 45 miliard korun.