Blockchain mění investice i umění a proniká dál. Průvodce světem krypta vás provede jeho vesmírem

Abyste se v hektickém a neuvěřitelně rychlém světě kryptoměn a kryptotechnologií neztratili, připravili jsme pro vás obsahový speciál.

Luboš KrečLuboš Kreč

nahledova-fotka-do-red-vykopavaciho-cl-rozmer-2360-x-1180-px-1Speciál

Foto: CzechCrunch

Představujeme Průvodce světem krypta

0Zobrazit komentáře

Po rekordních růstech z roku 2021 zažívají letos kryptoměny velmi umírněnou sezonu. Některé, jako třeba terra, dokonce vysloveně depresivní a její investoři s ní. Pokles přehřátého trhu ovšem současně nabízí šanci zamyslet se nad světem krypta ve větších souvislostech a především si uvědomit, že nejde jen o bitcoin, ethereum nebo polkadot. Že je to mnohem komplexnější ekosystém, který má potenciál změnit svět. Abyste se v něm vyznali a úspěšně do něj vstoupili, je tu speciál CzechCrunche s názvem Průvodce světem krypta.

Zakladatel blockchainové sítě terry, která prošla drastickým kolapsem, při němž se „vypařilo“ přes 50 miliard dolarů, sepsal po týdnu snah o záchranu svého projektu blogový příspěvek. A připustil, že je konec. Ale vlastně jen zčásti. „Společenství kolem terry musí blockchain postavit znovu, aby se zachovala jak komunita, tak vývojářský ekosystém,“ uvedl Do Kwon.

Rovnou naznačil i to, co má na srdci: síť by se měla resetovat a rozdělit znovu na jednu miliardu tokenů, které se podělí podle speciálního klíče, přičemž nejvíc připadne pravověrným majitelům stablecoinů UST a na ně navázané kryptoměny s označením LUNA. „Doufám, že komunita rychle dospěje ke shodě, jak s terrou dál,“ dodal muž, o němž se v posledních týdnech hovořilo někdy jako o tom, kdo může přivodit pád celého krypta, jindy jako o géniovi a tvůrci nového finančního řádu.

Krach terry byl s největší pravděpodobností výsledkem sofistikovaného útoku, protože o slabinách systému se hovořilo už nějakou dobu a byly známé dokonce způsoby, jak jich využít a zkusit na nich vydělat. Hlubší ponor do přelomové události ve světě kryptoměn na jednu stranu odhaluje nájezdnické poměry à la Divoký západ, na druhou ukazuje, jak vrstevnaté prostředí to je.

Abyste se v tomto hektickém a neuvěřitelně rychlém světě neztratili, připravili jsme pro vás obsahový speciál Průvodce světem krypta. Součástí tohoto dlouhodobého projektu budou rozhovory, analýzy, podcasty, žebříčky… to vše s cílem pomoct vám se ve všech zákoutích krypta co nejlépe vyznat. Ve čtvrtek 26. května pořádáme i speciální konferenci, které se zúčastní Petr Mára, Martin Stránský a Andrej Kiska a budou bavit o tom, jak na kryptu vydělat, na co si dát pozor a co je třeba sledovat.

Někdy se totiž ztrácí to podstatné – že kryptoměny nejsou zdaleka všechno a že technologie, které je obklopují, mají často přehlížený potenciál. Mimo jiné proto, že se na něm podílí ti nejchytřejší lidé, protože jestli kryptosvět někoho spolehlivě přitahuje, jsou to vedle spekulantů a milovníků finančního adrenalinu také talentovaní matematici a vývojáři. Příběhy lidí, jako jsou šéf burzy FTX Sam Bankman-Fried nebo Changpeng Zhao z Binance, to dokládají.

Ostatně Jiří Kobelka, zakladatel startupu Tatum.io, který umožňuje firmám stavět blockchainové aplikace bez detailní znalosti celého prostředí, k tomu říká: „Nestačí jen napsat kód. Lidí, co to umí, je po celém světě do 30 tisíc. A těch opravdu dobrých je jen zlomek. Navíc jsou strašně drazí.“

kob

Foto: Tatum.io

Jiří Kobelka, spoluzakladatel a šéf Tatum.io

Koncept nejstarší a stále zdaleka největší kryptoměny, bitcoinu, představila tajemná postava (či skupina lidí) se jménem Satoshi Nakamoto už roce 2008. A právě bitcoin je stále do značné míry synonymem pro krypto. Platí ale, že jako oběživo místo klasických peněz funguje jen málo a nejvíc je vnímán jako uchovatel hodnoty. I tak ale ukazuje, jak živelný svět kryptotechnologie jsou – začala nad ním vznikat úplně nová a mnohem rychlejší finanční vrstva známá jako bitcoin lightning network.

„Lightningem zaplatíte instantně v pohodě za jakékoli nákupy v hodnotě jednotek tisíc korun,“ zdůrazňuje Marek Kyrsch ze směnárny Anycoin. Dan Houška z platební brány Confirmo pak doplňuje, že bitcoin lightning je jen začátek, že opravdovou revolucí bude, až se naplno prosadí – a ve světle krachu terry také řádně vyzkouší – stablecoiny, jež mají být zárukou stabilní hodnoty: „Ty umožní masovou adopci kryptoměn i v retailu.“

rbf-dusan

Přečtěte si takéRockaway Blockchain Fund stihl z Terry vyskočit. Zhodnocení? 18 000 %Kryptoprojekt Terra se zřítil, ale Rockaway Blockchain Fund ho opustil včas. Zhodnocení? 18 000 %

Kryptotechnologie mají ale potenciál změnit řadu dalších sektorů než jen finančnictví a investování, kde už se to začalo dít. Blockchain coby sdílená databáze a účetní kniha, ve které nelze mazat ani nic měnit, by se dal snadno použít například i různých veřejných rejstříků.

Fenomén NFT, tedy jakýchsi nezaměnitelných digitálních potvrzení, už mění umění nebo herní byznys. „Pořád jsme ovšem na úplném začátku, je to jako s internetem v 90. letech. Také si ještě nedokážeme pořádně představit, co všechno se změní,“ připomíná Roman Valihrach z české kryptoburzy Coinmate.

Partnery speciálu CzechCrunche Průvodce světem krypta jsou Tatum.io, Fumbi, Anycoin a investiční fond Miton C, který má ve svém portfoliu mimo jiné společnosti Coinmate, Confirmo a Chainkeepers.