Brněnský startup chce, aby stromy ve městech žily déle, lépe a přinášely co nejvíc užitku. Investoři mu posílají miliony

Peter BrejčákPeter Brejčák

city-park

Foto: Mike Benna

Český startup Arbo chce, aby stromy ve městech žily déle

0Zobrazit komentáře

Čím je strom starší, tím vyšší hodnotu pro životní prostředí obecně má. Nicméně jakkoliv je výsadba stromů pro naši planetu zásadní a potřebná, není to samospásné řešení. Pokud totiž dochází k poškození a předčasnému úhynu stromů, bývá životní prostředí naopak zbytečně zatěžováno. Aby v oblasti takzvané arboristiky, tedy péče o dřeviny rostoucí mimo les, nedocházelo ke zbytečnému plýtvání a neefektivitě, vznikl startup Arbo Technologies, který teď získal miliony korun od investorů.

Cílem firmy je pomocí softwaru a hardwaru zajišťovat bezpečnost stromů rostoucích mimo lesy, zlepšovat péči o ně a zvyšovat tak užitek, který nabízí celé společnosti. Arbo zakladatele Ondřeje Kolaříka se zaměřuje na řešení založené na datech, kdy majitelům a správcům stromů umožňuje zvyšovat průměrný věk jejich stromové populace. Prvním produktem letos vzniklého startupu je nástroj Adbian, jenž umožňuje analyzovat stabilitu stromů a navrhovat zásahy, které předchází fatálním důsledkům.

Už teď se mladá firma podílí na několika milionových zakázkách, kdy sbírá data o stromech v okolí komunikací napříč Českem. Pro další růst, doplnění produktového portfolia a etablování na středoevropském trhu nyní Arbo získalo také investici v řádu středních jednotek milionů korun, které do něj vložil fond Y Soft Ventures spadající pod brněnskou společnost Y Soft zakladatele Václava Muchny.

„Na Arbo nás zaujalo nejen samotné technologické řešení a jeho hodnota pro zákazníky, ale i širší dopad, který jejich produkty ve výsledku mají na životní prostředí a klima. S Arbo jsme průběžně pracovali téměř rok před vlastním uzavřením investice a díky tomu jsme měli možnost přesvědčit se o schopnostech týmu kolem Ondry Kolaříka a vidět, jak na jejich produkty reagují odborníci z Česka i zahraničí,“ řekl Miloš Sochor, Managing Partner Y Soft Ventures.

arbo_technologies_tym

Foto: Arbo Technologies

Tým startupu Arbo Technologies: Matúš Honěk, Ondřej Kolařík a David Štěpán

„Hledali jsme partnera, který náš tým obohatí o know-how budování globálních produktů, což Y Soft Ventures bezesporu splňuje. Díky jejich byznysovým i technologickým kompetencím v kombinaci s naší expertízou v oblasti mimolesní zeleně věříme, že budeme schopní vytvořit globální produkty, které svým malým dílem přispějí k řešení celosvětové environmentální krize,“ doplňuje zakladatel Arbo Ondřej Kolařík.

Startup vznikl z rodinné arboristické firmy a lídra svého oboru v tuzemsku Safe Trees, když se oddělil hlavně kvůli technologické náročnosti a chybějící zkušenosti ve tvorbě globálních produktů. Arbo tak kombinuje více než dvacetileté znalosti v oblasti s moderními technologiemi, které umožňují rychlejší i levnější sběr dat.

Čím častěji se informace o stromech získávají, tím je lze analyzovat hlouběji a poskytovat stromům co možná nejlepší péči, což by podle Ondřeje Kolaříka mělo vést k tomu, aby se stromy dožívaly vyššího věku bez kompromisů v oblasti bezpečnosti. Mezi největší zákazníky Arbo patří významní správci komunikací nebo městské samosprávy.

„Momentálně probíhá například pilotní projekt v Kolíně a o dalších pilotech jednáme například i na brněnské domácí půdě. Důležité je však podotknout, že většinou nedodáváme přímo těmto zákazníkům. Primárně tvoříme produkty pro specialisty, arboristy, kteří díky nim mohou lépe vyhodnotit reálný stav stromu, na základě kterého doporučují následnou péči,“ dodává Kolařík.

Rubriku Startupy podporujíjt-retina

Diskuze (0)

Novinka

Anonym