Brněnský startup Geo Applications založený českými vědci získává investici ve výši 11 milionů Kč

Michal PtáčekMichal Ptáček

geo3
0Zobrazit komentáře

Brněnský startup Geo Applications, který na základě vlastní výpočetní metody DMT (Density Mapping Technology) pomáhá zefektivnit a zlevnit hledání nerostného bohatství, zejména ropy a plynu, oznamuje velkou novinku. Startup, za kterým stojí prof. Ing. Viliam Vatrt, DrCs (na fotce nahoře) – držitel ocenění Česká hlava a autor světově uznávané konstanty W0 používající se k určování nadmořské výšky, totiž získává investici ve výši 11 milionů Kč.

Tu startupu poskytuje český startupový inkubátor UP21 a venture kapitálová firma Opifer, která se zaměřuje na inovace v IT a na trhu biotech.

„Líbí se nám revoluční potenciál technologie Geo Applications. Metoda je dnes připravená pro využití při vyhledávání ložisek ropy a zemního plynu na offshore (na mořích). Po dokončení vývoje DMT na onshore (pevnině) může pomoci i ve vyhledávání vodních zdrojů a jiných surovin,“ prozrazují Petr Heyduk, partner v investiční společnosti Opifer.

Ředitel úseku exploration v Geo Applications Marek Goldbach k investici dodává:

„Věříme, že máme velkou šanci se díky unikátní technologii výpočtu, která využívá satelitních dat, prosadit v celosvětovém měřítku.“

geo1

DMT aneb jak to celé funguje

Data DMT, která Geo Applications používá, mají základy právě v konstantě W0 profesora Vatrta, která je součástí souboru astronomických konstant, společně například s rychlostí světla nebo gravitační konstanty. Tato konstanta je v rámci metody DMT doplněna o další data. Výsledkem je mapa hustotních anomálií podloží. Právě na základě těchto hustotních anomálií dokáže tým geologů pod vedením Marka Goldbacha a Ľuboše Sokola hodnotit ložiskový potenciál zkoumaných oblastí. Pomocí dat DMT je navíc možné odvozovat přítomnost nerostného bohatství nejen pod povrchem Země, ale také na jiných planetách.

„Současné náklady na průzkumy a testovací vrty při hledání ložisek nerostného bohatství jsou astronomické. Metodologie Geo Applications značným způsobem zvýší pravděpodobnost jejich hledání, a to doslova od stolu. Výsledkem bude více úspěšných vrtů, které stojí desítky milionů korun, a značné snížení nákladů pro těžební společnosti. Tým kolem profesora Vatrta je složený ze špičkových vědců a naším posláním bude společně s Opiferem zajistit komerční úspěch celého projektu,“ říká Vítek Šubert, CEO startupového inkubátoru UP21.

geo-m

Rubriku Startupy podporujíjt-retina

Diskuze (0)

Novinka

Anonym