Budova od Jiřičné v Revoluční nebude. RSJ doufá v podobně ikonický projekt, jako je Tančící dům

Pozemek na konci Revoluční ulice je prázdný už od konce druhé světové války a na podobu možné budovy už existovaly mnohé projekty. Teď vznikne další.

Eliška NováEliška Nová

novomlynska1

Foto: Al Design

Novomlýnská od Evy Jiřičné v Revoluční nebude

0Zobrazit komentáře

Investiční skupina RSJ má už deset let pro pozemek na konci Revoluční ulice připravený projekt od Evy Jiřičné. Loni to vypadalo, že stavba je na spadnutí. V samém centru Prahy se totiž začal bourat dům v nevyhovujícím stavu, který novému projektu musel ustoupit. RSJ ale nyní oznámila, že stavbu podle návrhu světoznámé architektky realizovat nebude. Půjde cestou architektonické soutěže.

Na pozemku na rohu ulic Revoluční a Lannova, který je první od Vltavy, je už léta prázdné místo. Dalšímu projektu však překážel vedlejší dům, novorenesanční budova ve zbědovaném stavu. Ta sice nebyla památkově chráněná, i tak se ale o jejím osudu vedly dlouhé spory s památkáři. Nakonec šla ale v první polovině minulého roku k zemi. RSJ tehdy uvedla, že plánovaný projekt Jiřičné se může ve finále trochu lišit.

Nyní finanční skupina oznámila, že by na něm bylo nutné provést příliš mnoho změn. „Dostali jsem se do situace, kdy bylo třeba rozhodnout, zda budeme původní návrh zásadně upravovat, anebo začneme nanovo,“ uvedl na vysvětlenou manažer RSJ Jakub Mikulášek. Projekt nazývaný Novomlýnská se tak stavět nebude.

Místo toho se investiční společenost rozhodla jít cestou architektonické soutěže. V té usednou i zástupci městské části Praha 1 a magistrátu. V čele poroty bude holandský architekt Winy Maas z ateliéru MVDRV, o novém projektu ale bude hlasovat například také propagátor architektury Adam Gebrian nebo autor studie na takzvané Hradební korzo, které se dotýká i Revoluční ulice, Ondřej Císler z ateliéru AOC.

RSJ doufá, že ze soutěže vyjde podobně ikonická stavba, jako je Tančící dům, a společně obě budovy vytvoří tandem soudobé architektury v historickém centru hlavního města. „Zda se může zopakovat stejný scénář jako v devadesátých letech, je velká otázka. Věříme ale, že v centru Prahy lze vytvořit nový, kvalitní a sebevědomý dům,“ uvedl Mikulášek. Architekti mohou návrhy posílat až do konce listopadu.

Pro pozemek, který má zhruba 500 metrů čtverečních, se připravovalo již mnoho projektů. Nejdál byl právě ten od Jiřičné, která chtěla navázat na protější budovu Paláce Merkur od významného architekta Jaroslava Fragnera. Místo zůstalo prázdné po demolici neogotických Eliščiných lázní v roce 1940. Skupina RSJ projekt převzala po původním investorovi, který už měl demolici vedlejšího domu povolenou, nakonec ji ale oddálila série odvolání.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym