Čeho se týkala razie v centrále Xixoio? Údajně praní špinavých peněz a půlmiliardy ztracené v kryptu

Kritika kvůli aféře kolem společnosti Xixoio se snáší také na Radovana Vávru, který s ní chtěl jednu dobu spolupracovat.

Luboš KrečLuboš Kreč

xixoio-1

Foto: Xixoio

Richard Watzke, zakladatel Xixoio

0Zobrazit komentáře

Policejní zátah v centrále společnosti Xixoio se měl podle informací médií týkat podezření z podvodu a praní špinavých peněz. Škoda způsobená investorům by měla dosahovat výše až půl miliardy korun. Její zakladatel a hlavní tvář Richard Watzke i šéf představenstva Henry Ertner zůstali v cele předběžného zadržení, detektivové ale o uvalení vazby usilovat prý nebudou.

S detaily o vývoji kauz přišly Seznam Zprávy a Deník N. První jmenovaný uvedl, že se úterní akce udála, protože policisté podezírají hlavní představitele firmy Xixoio obchodující s digitálními aktivy z podvodu a praní špinavých peněz. Podle Deníku N je ve hře škoda až 500 milionů korun. Xixoio ale tvrdí, že policie nepochopila její byznys model ani princip jejího podnikání, což jsou investice do digitálních aktiv, takzvaných tokenů.

Dva hlavní představitele firmy, zakladatele a majitele Xixoio Richarda Watzkeho a šéfa představenstva Henryho Ertnera, policie v úterý zadržela, oba by měli být ale brzy propuštěni na svobodu – policie nebude žádat jejich vazbu.

„Kriminalisté je v úterý vyslýchali a zabavovali dokumenty. Nyní budou vyhodnocovat důkazy. Zatím budou propuštěni. Oba jsou podezřelí z podvodu na investorech a na základě toho se policisté chystají zabavovat jejich majetek, jako jsou auta a dům,“ citoval Deník N zdroj blízký vyšetřování případu.

Společnost v neveřejném prohlášení ujistila držitele tokenů, že jejich majetek je v bezpečí. Kvůli razii se sešla jak dozorčí rada, tak nejvýznamnější akcionáři společnosti. Policie vedení Xixoio podezírá, že za získané peníze od investorů nic nevyvíjelo a tyto peníze investovalo do kryptoaktiv.

„Ze strany vyšetřujících orgánů dále dochází k masivnímu nepochopení našeho byznys modelu a tokenizace jako takové, a to bohužel i v kontextu jasně definované evropské regulace digitálních aktiv a související legislativy,“ napsala firma.

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu v úterý provedli domovní prohlídky a předběžné několikahodinové výslechy u řady zaměstnanců, akcionářů, obchodníků a dalších partnerů firmy. „Všichni jsme poskytli plnou součinnost, poskytli jsme veškeré dokumenty, abychom narovnali skutkovou podstatu věci,“ uvedlo Xixoio.

Projekt vzbuzoval pochybnosti již od svého počátku – i na CzechCrunchi jsme opakovaně upozorňovali, že jde o vysoce riskantní a problematický investiční příběh. O to větší pozdvižení vyvolalo dočasné spojení Xixoio s bývalým šéfem Komerční banky Radovanem Vávrou, který chtěl přes Watzkeho umístit na trh tokeny své bývalé firmy SimpleCell, nakonec ale z transakce kvůli válce vycouval.

Později své kroky vysvětloval například v našem obsáhlém rozhovoru, kde mimo jiné uvedl: „Zjišťoval jsem si informace a postupně poznával, že Xixoio je vysoce riskantní projekt. Po všech stránkách. Jenže ta riskantnost z mého pohledu nepřevážila potenciální benefity, jak jsem je tehdy vnímal. Prostě se neobjevil okamžik, kdy bych musel říct, že s tímhle teda ne. Že se o někom blbě mluví, není ještě důvod, abys ho poslal k šípku.“

watzke_regular_zidle

Přečtěte si takéKdo jsou akcionáři Xixoio? Manažer kampeličky i osoba z korupční kauzyKdo jsou akcionáři Xixoio? Manažer kampeličky, kterou zkritizovala ČNB, nebo podnikatel známý z korupční kauzy

Na úterní investiční konferenci Money Maker, kterou CzechCrunch pořádal a kde byl Vávra jedním z vystupujících, ke kauze Xixoio uvedl: „Promiňte, už to nikdy neudělám.“

Před rokem také ministerstvo financí i Česká národní banka varovaly před investicemi do tokenů a výslovně zmínily Xixoio. Z prezentace firmy mohli lidé získat mylný dojem, že obchodní model společnosti a její podnikání jsou bankou schválené nebo alespoň zčásti regulované, uvedla tehdy centrální banka.

S přispěním ČTK

Poznámka: Upravili jsme citát Radovana Vávry z konference Money Maker, v původní verzi článku nezněl přesně. Čtenářům se omlouváme.