Radovan Vávra kvůli válce odkládá prodej tokenů přes Xixoio. Ale ověřili jsme si, že stovky milionů vybrat dokážeme, říká

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

watzke-vavra

Foto: Xixoio / CzechCrunch

Richard Watzke, zakladatel Xixoio, a investor Radovan Vávra spojují síly

0Zobrazit komentáře

Těsně před vypuknutím války na Ukrajině, kterou napadlo Rusko Vladimira Putina, v tuzemsku rezonovala oznámená spolupráce mezi finančníkem Radovanem Vávrou a kontroverzním kryptoprojektem Xixoio. Právě přes něj se bývalý bankéř rozhodl vybrat peníze pro svou společnost SimpleCell a chystaný projekt s chytrými elektroměry. Nakonec se celá akce kvůli válce na Ukrajině odsouvá. Vávra si však prý ověřil, že o jeho myšlenku bude mezi drobnými investory zájem.

V polovině února na tiskové konferenci, na níž byl přítomen také zakladatel Xixoio Richard Watzke, Radovan Vávra popisoval svůj plán, v němž hrají roli chytré elektroměry a historicky první tokenizační projekt v Česku. Ten měla pod patronátem Xixoio podstoupit Vávrova společnost SimpleCell. Samotný proces tokenizace lze připodobnit například k úpisu společnosti na burze, avšak místo akcií se vydávají takzvané tokeny, které jsou zapsané v decentralizované databázi zvané blockchain. Tokeny si přitom měli kupovat zejména drobní investoři z regionů, jak Vávra plánoval.

Přestože už má bývalý šéf Komerční banky, který během pandemie často vystupoval napříč mediálním světem a hovořil o investování, za sebou první roadshow, kde celý projekt představoval, samotné vydání tokenů se odkládá. „Je to celé zastavené, protože teď nevidíme konec rizika. Za třicet let své investorské kariéry nepamatuji nic horšího a nedovedu si představit, že bych si teď šel na trh pro nový kapitál. Nikdo tak nečiní,“ uvedl pro CzechCrunch Vávra s odkazem na válku na Ukrajině, která přinesla nejen na finanční trhy nejistotu.

vavra-watzke

Foto: Xixoio

Radovan Vávra a Richard Watzke během roadshow ke společnému projektu

Podle Vávry i vyjádření společnosti Xixoio je celý projekt připraven na spuštění, tedy zahájení prodeje tokenů zvaných SCX na primárním trhu, kde by si je mohli kupovat investoři. To se ale nyní odkládá i proto, že válka má dopad také na dodavatelsko-odběratelský řetězec, a tak společnost SimpleCell není schopna odhadnout, jaký bude mít rusko-ukrajinský konflikt dopad na reálnou produkci chytrých elektroměrů, jež je s vydáním tokenů spojená. Prozatím není dle Vávry ani rozhodnuto, pro jak velký objem peněz si za investory půjde.

V únoru říkal, že plánuje vybrat nižší stovky milionů v několika fázích. Během roadshow, na které Xixoio a SimpleCell společný projekt představovaly například v Praze, Liberci či Strážnici, si prý Vávra ověřil, že o jeho chytré elektroměry a tokeny bude zájem. „Reakce od lidí během roadshow byly omračující. S ničím takovým jsem nepočítal. Byl to zároveň jeden z určitých zdvižených prstů, protože někteří lidé mi říkali, že tomu pořádně nerozumí, ale že mi přesto chtějí dát peníze,“ říká pro CzechCrunch Vávra, který plánuje i to, že si lidé budou mezi sebou elektroměry doporučovat a lákat tak další investory.

Osmapadesátiletý investor dodává, že lidem vysvětloval, že vkládat peníze do něčeho, čemu nerozumí, je hloupá myšlenka a investování by tak nemělo fungovat. „Potvrdil se však můj pocit, že nízké stovky milionů jsme schopní získat poměrně rychle, avšak ne v této situaci, kdy se válčí na Ukrajině,“ doplňuje Vávra. Jeho propojení s projektem Xixoio přitom přineslo další řadu otazníků, které se už tak kolem kontroverzní kryptoplatformy založené Richardem Watzkem točily. Vávra však prohlásil, že si udělal technologickou prověrku celého tokenizačního řešení a že se v tomto ohledu o podvod nejedná.

Společnost Xixoio uvedla, že byť se vydání tokenů SCX odkládá, chce veřejnosti ukázat, že je její systém funkční a připraven. „Proto emitujeme demo verzi tokenu SCX, na který nejsou navázána žádná práva a který si bude moci nakoupit každý za korunu za jeden token,“ uvedlo Xixoio. Chce tím jednak eliminovat rizika pro kupující a zároveň ukázat, že firmy prostřednictvím jeho platformy dokážou vybírat kapitál. Odborníci v posledních měsících upozorňovali na vysokou rizikovost projektu Xixoio či jeho neprůhledné financování. S tím však sám Radovan Vávra nechce mít dle svých slov nic společného, řeší jen vlastní token.