Čeká nás budoucnost zalitá sluncem a roboty. Musk se rozepsal pro časopis čínských cenzorů

Pro firmy Elona Muska, hlavně Teslu, je Čína klíčový trh. Proto se vůči tamnímu režimu chová smířlivě, na Západě je mnohem kritičtější.

Luboš KrečLuboš Kreč

elon-musk-2021

Reprofoto: WSJ

Elon Musk, šéf Tesly a SpaceX

0Zobrazit komentáře

Především doma ve Spojených státech platí Elon Musk čím dál víc za vyhraněného pravičáka, který kritizuje regulace, vyšší daně a jakékoliv zásahy vlády do života. Na druhém konci planety má ovšem úplně jinou tvář a z libertariána, který straní republikánům, je cosi jako hlásná trouba komunistické strany. Teď například napsal esej o tom, jak vidí budoucnost, pro magazín vydávaný čínským cenzorním orgánem. Inu, byznys je byznys.

Časopis Čínský kyberprostor vychází jednou měsíčně a vydává ho úřad, který odpovídá za veškerou kontrolu a regulaci internetu v zemi. V červenci vyšlo čtvrté číslo plátku a jedním z hlavních materiálů byla Muskova stať v sekci Globální vize. Kromě nejbohatšího muže světa článkem přispěl i šéf společnosti Ant Group, která provozuje platební bránu Alipay a je propojená s e-shopem Alibaba.

Musk text pojmenoval Víra v technologie pro lepší budoucnost a předkládá v něm relativně standardní set argumentů a vizí, jak to na Zemi, respektive ve vesmíru bude jednou vypadat. Nebo jak by chtěl, aby to vypadalo: klíčová je prý energetická udržitelnost, v níž má hrát prim solární elektřina, protože energii ze Slunce podle něj zatím neumíme efektivně využívat. „Slunce je jeden obří fúzní generátor a my z něj umíme využít jen malou část,“ je přesvědčen.

Zásadní roli budou hrát samozřejmě elektřinou poháněné dopravní prostředky, což pomůže zásadně zlepšit klima, protože elektřina bude z obnovitelných zdrojů, nikoli z fosilních. Klíčovou otázkou je, kde a jak se bude ukládat. Rozvoj bateriových systémů je ovšem, míní Musk, jistý: „Podle našich propočtů potřebujeme baterie s kapacitou zhruba 300 terawatthodin, aby bylo možné se překlopit do udržitelného módu.“

Samozřejmostí je nutnost kolonizovat Mars, aby se z člověka stalo meziplanetární stvoření a jako živočišný druh se homo sapiens sapiens povýšil na novou úroveň. Od toho tu je SpaceX. Lidé také v budoucnu budou lépe zvládat nemoci a zranění, s čímž opět pomohou technologie. Od toho tu je Neuralink. A člověka čeká v dohledné době úleva od rutinních, repetitivních prací, protože ho nahradí humanoidní roboti. Od toho tu budou Tesla Boti.

„Myslím, že to nebude trvat ani dekádu a lidé budou svým rodičům kupovat robota jako dárek k narozeninám,“ odhaduje v článku Musk, který je ovšem pověstný tím, že různá data o tom, co kdy bude na trhu, střílí spíš od boku, než že by jej šlo brát tak úplně vážně.

tesla-bot-3

Foto: Tesla

Tesla Bot bude vypomáhat s činnostmi, které jsou pro člověka nebezpečné

Na materiálu, který jakousi ideovou syntézou mnoha starších Muskových vyjádření a vizí, je nejzajímavější jeho kontext. Potvrzuje se na něm, jak moc je pro něj Čína důležitá – jak jinak si vysvětlit, že někdo, kdo o sobě rád hovoří o milovníkovi svobody a kdo chce na Marsu budovat utopickou společnost založenou na přímé demokracii, klidně pomáhá cenzorům největší autokratické říše světa?

Za rok 2021 představovala Čína čtvrtinu všech tržeb Tesly a po USA to byl její druhý nejdůležitější trh. Čínský prezident Si Ťin-pching kvůli tomu, aby Musk se svou automobilkou do Říše středu přišel, nechal po roce 2018 zjemnit investiční pravidla, takže Tesla si mohla v zemi otevřít vlastní továrnu bez místního partnera. Vláda jí dala výhodně pozemek a zařídila všechna povolení, takže obří fabrika stála do roka.

elon-musk

Přečtěte si takéMuskovy perné dny. Prodal akcie Tesly, láká na Cybertruck a míří k MarsuPerné dny Elona Muska. Za miliardy prodal akcie Tesly, láká na Cybertruck a přiblížil dobytí Marsu

Elon Musk výměnou za to nekritizuje, co se v zemi děje. Naopak tu a tam ji na svém twitterovém účtu, kde už jej sleduje přes 100 milionů lidí, pochválí. Například že dělá pokroky v infrastruktuře nebo v technologiích. Když Kalifornie kvůli covidu zavírala podniky včetně Tesly, mohl se Musk přetrhnout vzteky a neváhal politiky označovat za nepříčetné a za nepřátele podnikání. Když byla opakovaně kvůli pandemii zavřená továrna v Šanghaji, z nařízení čínských úřadů, mlčel. Jen se nechal slyšet, že to firmu stojí miliardy.

„Všichni se chceme probouzet ráno plni očekávání z toho, co nám budoucnost přinese, a radosti z ní,“ napsal Musk v komentáři. Nezbývá než dodat otázku, zda měl při formulaci těchto slov na paměti například osud ujgurské menšiny, kterou čínský komunistický režim brutálně pronásleduje, její členy shromažďuje v koncentračních táborech… a řadu z nich nutí pracovat v továrnách mimo jiné na baterie do elektrovozů.

Každé všední ráno posíláme nejzásadnější zprávy dne.