Stáhnout si svou mysl do počítače a žít dál? To půjde, je přesvědčený Elon Musk

Příští rok by měli být k dispozici první roboti z dílny Tesly, kteří mají být schopní jednou zastat veškerou lidskou činnost.

Luboš KrečLuboš Kreč

tesla-bot-1

Foto: Tesla

Humanoidní robot Tesla Bot

0Zobrazit komentáře

Nejbohatší muž světa, který chce kolonizovat Mars, nevěří na dlouhověkost. Smrt je podle něj dobrá, protože umožňuje změnu. Zároveň ale věří v to, že lidské vědomí, naši jedinečnost, bude možné stáhnout třeba na flešku. Už dnes je podle něj lidstvo na cestě k singularitě, protože čím dál víc umocňuje kapacitu svých mozků jejich spoluprací s čipy. Zatím tedy těmi externími v mobilech a počítačích.

Elon & The Musks #15

Legendární sci-fi Matrix si pohrává s konceptem virtuálních životů, které probíhají ve změti černo-zeleného kódu, jenž proudí do lidského mozku kabelem zapojeným do míchy. Hranice mezi tím, co je reálné a co digitální, ale nemusí být setřená jen v hollywoodském scénáři. O tom, že lidské vědomí, naše vzpomínky, naše ego půjde v určité formě stáhnout do počítače jako soubor na flešku, je přesvědčený i Elon Musk.

„Stáhnout věci, o kterých si myslíme, že nás činí unikátními, bude možné. Jasně, ve chvíli, kdy se ocitnete v jiném těle, to nepochybně bude rozdíl, ale pokud jde o uchování vzpomínek a naší osobnosti, něco takového podle mě půjde,“ řekl Musk v rozhovoru pro server Business Insider.

Nejbohatší člověk planety je přesvědčený, že lidé jsou na cestě k singularitě, tedy k jednotě člověka a počítače. Či stavu, kdy počítače předčí – co se kognitivních schopností týče – lidský mozek. Mathias Döpfner, šéf vydavatelství Axel Springer, který interview vedl, zmínil rok 2025 jako moment, kdy podle futurologa Raye Kurzweila počítače překonají lidský mozek.

Podle Muska ovšem není tak jednoduché říct, kdy přesně singularity dosáhneme. „Neexistuje jasná hranice, splývá to. Už teď jsme dokázali ohromné množství výpočetní síly nahradit zvenčí. Vzpomínky ukládáme do mobilů a počítačů pomocí obrázků a videí. Mobily umocňují naši schopnost komunikovat, dovolují nám dělat věci, které by dřív byly považované za magii… Už dnes jsme kapacitu našich mozků pomocí počítače zásadně navýšili.“

Přenos lidské mysli do strojů není ve světě sci-fi nijak ojedinělý. Kromě Matrixu sehrál podstatou roli třeba i v Duně, kde vystupují kymekové – bojové stroje, které ovládá lidská mysl. Právě zakladatel firem jako PayPal, Tesla nebo SpaceX je známý tím, že i přes svou víru v technologický pokrok neskrývá obavy z rizik, která s sebou rozvoj umělé inteligence přináší. To byl i jeden z důvodů, proč inicioval vznik organizace OpenAI, která má za cíl vývoj obecné, ale člověku neškodné umělé inteligence. Zároveň jsou ovšem tyto jeho starosti paradoxní s ohledem na jiné aktivity, které Muskovy firmy podnikají.

Poměrně daleko je například vývoj humanoidního robota se jménem Optimus. Letos má být hotový prototyp, ke konci příštího roku by se první modely mohly objevit ve fabrikách Tesly. Musk, který považuje za jedno z největších budoucích ohrožení lidstva jeho nedostatečnou porodnost, se domnívá, že člověku podobný robot bude zastávat práce, které nikdo jiný nechce dělat. Protože jsou nudné a rutinní nebo kvůli jejich nebezpečnosti.

elon

Ilustrace: Richard Cortez/CzechCrunch

Newsletter Elon & The Musks

A proč má vypadat jako člověk? „Lidstvo přizpůsobilo svůj svět interakci s humanoidem, který má dvě paže a na nich deset prstů. Takže když chcete, aby váš robot do tohoto světa zapadl, musí mít zhruba stejný tvar a dovednosti jako člověk,“ vysvětlil Musk pro Business Insider. A doplnil: „Optimus bude odpověď i na problém, že klesá naše porodnost. Když nebude dost lidí, kteří by pracovali, budou potřeba roboti.“

Že by v dohledné době mohl ale vzniknout opravdový člověko-počítač, tedy bytost, která by byla tvořená lidskou tkání a měla v mozku čipové implantáty, to prý není na pořadu dne. Ani v plánech jeho společnosti Neuralink, která se přesně touto tematikou zabývá: „V dohledné budoucnosti je cílem Neuralinku najít řešení pro poškození mozku, poranění páteře a tyto věci. Takže na mnoho let budou naše produkty určené těm, kdo třeba přišli o možnost hýbat rukama. To bude náplň Neuralinku.“

Pár dní poté, co obsáhlé interview vyšlo, potvrdil Musk znovu, že zákruty lidského mozku jsou něco, co ho fascinuje. Tentokrát to ovšem vyjádřil tak, jako to má on sám nejraději, tedy na Twitteru: „Inspiruje mě zvědavost. Ta mě pohání vpřed. Tak nás nechte posouvat schopnosti a dosah lidského vědomí, abychom jednou mohli chtít pochopit vesmír.“ A že toho půjde dosáhnout ne vylepšováním mozku nebo drogami, ale tím, že vymyslíme, jak by lidé mohli žít déle, a tedy mít víc času pochopit vesmír? „Staří lidé nemění názory, oni prostě umřou. Bez smrti by nebyla změna.“

A pro větší názornost přidal v diskuzi se svými sledujícími i jeden konkrétní příklad: „George Lucas mi jednou řekl, že jediný důvod, proč mohly vzniknout Star Wars, byl, že zemřel starý šéf filmového studia.“

***

Tweet týdne

***

Letem Muskovým světem…

  • ⚔️ Starouš Buffett. Muskův dávný parťák Peter Thiel ostře vystartoval proti Warrenu Buffettovi. Označil ho za nepřítele číslo jedna pro kryptoměny a na ně navázané hnutí.

***

EM Composite aneb Index Elona Muska

? – 0,86 %

99,5 IEM*