České studenty přestala bavit tradiční propiska, a tak vytvořili levitující kuličkové pero

Nela VítováNela Vítová

levit-pen
0Zobrazit komentáře

S příchodem moderních technologií dnes již čím dál méně lidí využívá běžné psací potřeby. Mnozí již dnes prakticky nepřijdou do styku s klasickou tužkou a papírem, byť jiní na ně zase nedají i přes všudypřítomné displeje a digitální pera dopustit. S cílem inovovat starou klasiku přišla dvojice Čechů, která vymyslela designovou vychytávku s názvem Levit Pen. Klasické kuličkové pero oživuje mimo jiné tím, že levituje, a nadchne tak jak milovníky tradičních per, tak i technologických vychytávek.

Za nápadem stojí přátelé z gymnázia Marek Schwarz a Karel Wawreczka, kteří se později rozešli na jiné vysoké školy – první jmenovaný na Obchodně podnikatelskou fakultu na Slezské univerzitě a druhý do Brna na VUT. Právě během studií začali svůj projekt moderního pera rozvíjet a vkládali do něj vlastní úspory. Později se k nim přidal Vojtěch Mitura, který v té době dokončoval studium průmyslového designu na univerzitě ve Zlíně a specializoval se především na tvorbu 3D vizualizací. Díky němu také nápad poprvé získal svou počítačovou podobu a návrh mohl být konečně prezentován potenciálním výrobcům.

LEVIT_Meat_Design_Ostrava_2018

Zakladatelé Levit Pen Marek Schwarz a Karel Wawreczka

Původní myšlenka přitom vypadala úplně jinak. Marek Schwarz s Karlem Wawreczkou chtěli přijít s psací potřebou, díky které si především zpřehlední své poznámky, ale nakonec začali více řešit také designovou stránku celé věci a dostali se až k designovému peru moderní doby. Když se pak při vývoji rozhodli přidat ještě levitaci, bylo ve vzniku moderní psací potřeby již úplně jasno. Vedle efektní levitace si vymysleli také modularitu, díky které nástroj ukrývá dvě různě široká kuličková pera a také gumový stylus pro dotykové displeje.

(Ne)úspěšný crowdfunding

Po samotném vývoji však tým narazil na problém s financemi, protože na výrobu už neměl dostatek peněz. Tvůrci se tedy rozhodli zkusit svůj nápad představit veřejnosti prostřednictvím crowdfundingové kampaně na Indiegogo, kde plánovali vybrat potřebné finanční prostředky od potenciálních zákazníků.

levit-pen-modular

Levit Pen v sobě ukrývá hned dvě kuličková pera

„Původně jsme chtěli jít na Kickstarter, ovšem v té době byly velmi omezené podmínky pro Čechy pro nahrání projektu na platformu. Projekt mohli nahrát pouze rezidenti pár vybraných zemí, a proto jsme zvolili druhou největší platformu Indiegogo,“ vzpomíná Marek Schwarz. Ani tam se sice dostatek peněz vybrat nepodařilo, ale mladým českým tvůrcům kampaň i tak ukázala zájem o produkt ze strany veřejnosti, takže se naplno pustili do dokončení vývoje levitujícího pera, které na trhu nikdo nenabízel.

9 milionů v kapse

Právě tehdy se naskytla možnost zúčastnit se podnikatelské soutěže Open4Business, která probíhala na Obchodně podnikatelské fakultě v Karviné a nadějné projekty tam hledali investory. Projekt Levit Pen nakonec celou soutěž vyhrál a potřebný investor byl rázem na světě. Investice nakonec činila 9 milionů korun, což stačilo na jak na dokončení vývoje, tak následnou výrobu produktu.

Apple-Watch-ECG-app-man-on-apple-watch-12062018

Přečtěte si takéZdraví v rukou Apple Watch. Pětačtyřicetiletému Američanovi zachránila život jejich nová funkceZdraví v rukou Apple Watch. Pětačtyřicetiletému Američanovi zachránila život jejich nová funkce

Levit Pen si od prvotního návrhu prošel ještě spoustou změn a množstvím prototypů, než nakonec vznikl jeho konečný design, s nímž se nyní prodává. Výsledkem je ještě o něco luxusnější verze, která neplní pouze svůj účel psací pomůcky, ale také vyniká nevšedním designem. Součástí celého produktu je ostatně víko ze zrcadlově leštěné nerezové oceli, samotné hliníkové pero s neodymovými magnety a také stabilizátor v podobě průhledného sklíčka pro potřeby levitace.

levit-pen-levitate

Levitující pero Levit Pen

Pro zachování myšlenky skutečně českého produktu jsou všechny součástky Levit Penu vyráběny v Česku. Výjimkou jsou jen barevné náplně, které se na míru vyrábí ve Švýcarsku. Čeští inovátoři si již své dílo nechali patentovat a registrují první objednávky. Levit Pen lze koupit za 5 298 korun, a to v černé nebo stříbrné barvě.

Součástí každého balení je pero, podstavec, stabilizér, víko na podstavec a šest náhradních náplní. Ty je také možné si později dokoupit. V nabídce je modrá náplň s tloušťkou 0,5 či 0,7 mm a také kombinace modré, červené, zelené a černé náplně. Samotné pero bez levitující podložky vyjde na 2 958 korun.

levit-pen-black
levit-pen-box-black
levit-pen-box-silver

Diskuze (0)

Novinka

Anonym