Čeští bitcoinoví průkopníci ze SatoshiLabs hlásí: Krize krypta se dala čekat, aspoň zmizí podvodníci
Hardwarová kryptopeněženka Trezor zažívá díky krachu burzy FTX zlaté časy. Ví ale, že bude hůř – a pak zase dobře.
Čeští tvůrci první hardwarové kryptopeněženky ukazují, proč je dobré zůstávat nad věcí a dívat se dopředu, klidně i několik let. Zatímco z kryptobyznysu přicházejí vesměs samé špatné zprávy – krachy, propouštění, škrty –, skupina SatoshiLabs, do níž kromě Trezoru patří i startupy Invity, Vexl a Tropic Square, hlásí klid a žádné zeštíhlování. Čím to? Jednak ví, že propadů už bylo v kryptoměnové historii několik, takže nemá cenu se jimi příliš vzrušovat, jednak se soustředí na projekty, které jdou víc do hloubky, takže ji aktuální poryvy tím či oním směrem tolik nerozhoupou.
Štěpán Uherík vede kasu SatoshiLabs pět let, finančním ředitelem skupiny, která se proslavila svou hardwarovou kryptopeněženkou Trezor, se stal na podzim roku 2017. Tedy v době předposledního velkého vzepětí: bitcoin tehdy vystoupal až k hodnotě dvaceti tisíc dolarů, jenže rychle spadnul zpět pod hranici deseti tisíc – a tam zůstal další dva roky. „Naše odvětví a byznys typicky prochází bitcoinovými cykly,“ krčí rameny Uherík, který si k pozici CFO SatoshiLabs přibral v létě 2019 ještě post šéfa a spoluzakladatele interního startupu Invity.
Připouští, že loňský výplach je specifický, protože jde ruku v ruce s geopolitickou krizí, energetickými otřesy a ekonomickou recesí. A dodává, že je pravděpodobné, že kryptoměny se ještě nedotkly svého dna (například bitcoin se nyní obchoduje za sedmnáct tisíc dolarů, před rokem ale stál více než šedesát tisíc).
„Je až zarážející, jak se každá kryptodeprese podobá té předcházející. Krachují firmy a burzy, lidé přicházejí o peníze v obskurních kryptoměnách, bitcoin se hází do jednoho pytle s jinými kryptoměnami… Problém je pořád stejný. Nekonečná lidská touha po rychlém zbohatnutí vytvořila vedle bitcoinu spoustu nesmyslných kryptoměn. Toto kasino pak roste do bublin, které přirozeně praskají,“ říká.
V Invity, což je služba, která pomáhá najít nejlepší kurz těm, kdo chtějí nakoupit, vyměnit nebo prodat některé z hlavních kryptoměn, jsou prý na kontrakce, které nyní probíhají, připraveni. Navíc to, že na trhu panuje určitá nervozita, jim v podstatě vyhovuje – pro byznys Invity jsou klíčové transakce. „Volatilita bitcoinu a jiných digitálních měn nám paradoxně pomáhá. Nízký kurz motivuje lidi k tomu, aby začali nakupovat. Nejistota na trhu pomáhá také k tomu, aby lidé směnili menší kryptoměny včas zpět do bitcoinu,“ vysvětluje šéf Invity, přes jejichž služby už proteklo 790 milionů dolarů, respektive čtyřiadvacet tisíc bitcoinů.
Invity, podobně jako sám Uherík, je coby dceřiná firma skupiny SatoshiLabs úzce provázaná s Trezorem. Tomu se v posledních týdnech hodně dařilo, přestože celkově šel trh dolů – hardwarovým peněženkám pomohl krach kryptoburzy FTX, který řadu lidí vylekal a pomohl jim pochopit, že nejbezpečnější cesta, jak mít uložené své tokeny, je ve vlastním zařízení. Prodeje Trezoru, jehož tržby poprvé loni překonaly miliardu korun, tak stouply o stovky procent.
A právě v nich je integrované i řešení od Invity: „Přímo v Trezoru si už běžně uživatelé mohou koupit bitcoin i jiné kryptoměny a mohou je také směnit, utratit za vouchery nebo prodat do klasické měny. V Evropě a Spojených státech jsme spustili také novou službu spoření do bitcoinu přímo v Trezoru a pro ty, kteří si vedle něj hrají i s jinými kryptoměnami, jsme přidali decentralizované možnosti směny.“