Chytrý plot z Moravy zaujal i ve světě. Tuzemská AITAA za něj získala nejprestižnějšího designového Oscara

Chytrý plot od AITAA

Foto: AITAA

Když je málo místa, je zapotřebí vytěžit z každého centimetru maximum. Své o tom ví majitelé garsonek, ale i lidé žijící v domcích s malými zahrádkami. Přesně pro ně je určené multifunkční chytré oplocení moravské společnosti AITAA, které si z prestižní designerské soutěže The Red Dot Award odvezlo ocenění v kategorii zahradního nábytku nejvyšší ocenění soutěže, tzv. Best of the Best.

Mít k dispozici malou zahrádku o rozloze několika metrů čtverečních znamená buď slevit ze svých požadavků, co všechno by měla zahrada nabízet, nebo se pokusit notně improvizovat a snažit se chytře využít každý čtvereční metr. Jenže i při sebevětší snaze vybavit malou zahrádku pergolou, posezením, grilem, truhlíky na květiny, nádrží na zachytávání dešťové vody, houpačkou, sušákem na prádlo, venkovní posilovnou a domečkem pro kočku, bude taková zahrádka přeplněná, ve většině případů narvaná k prasknutí.

Na takové zahrádce mnohdy není možné volně se pohybovat, všude něco překáží a problematická je i její údržba. Všechny výše vyjmenované zahradní prvky však může zahrádka mít i při zachování dostatečného prostoru pro jiné aktivity. Tuto možnost nabízí moravská společnost AITAA, která se rozhodla chytře využít prvek, který má každá zahrádka, ale ve většině případů slouží jen pro vymezení jejích hranic.

aitaa7

Duchovní otec chytrého plotu Michal Roman a produktový designér Ondřej Tichý

Foto: AITAA

AITAA vznikla v minulém roce na základě inovativní myšlenky Michala Romana a jeho týmu ze společnosti Blank Page. Roman se dlouhé roky věnuje rekultivacím veřejného prostoru a právě tato práce jej přivedla na nápad, proč do využití zahrady více nezapojit i samotný plot. Tak vznikl zcela nový projekt, který nabízí jednoduché, přesto takřka geniální řešení využití prostoru a oplocení.

Šampion mezi ploty

Chytrý plot od AITAA je zcela modulární a multifunkční řešení, které se hodí na malé zahrádky, ale i do školek, na venkovní sportoviště a do veřejných prostor. Systém pracuje s plotovými díly, které obsahují integrované výklopné prvky. V případě potřeby stačí daný prvek vyklopit a v momentě, kdy již není potřeba, jej zase zaklopit zpět do plotu tak, aby na zahradě nepřekážel.

Díky tomu lze zahradu během okamžiku vybavit pergolou s posezením, grilem, posilovnou, houpačkou, sušákem na prádlo, truhlíky na květiny, netradičním příbytkem pro kočku a dalšími prvky. Konstrukce plotu je ocelová a pohledová část je ze sibiřského modřínu, který lze barevně upravovat dle přání zákazníka.

aitaa5

Díky chytrému řešení se na zahrádku vejde vše a přitom je k dispozici stále dost místa

Foto: AITAA

aitaa6

Houpačka pro nejmenší

Foto: AITAA

Stačí si jen vybrat ty správné plotové díly, které mají výšku 2 až 3 metry a šířku od 1,8 do 2,1 metru, a sestavit si je do chytře řešeného oplocení pozemku. Lze se navíc domluvit se sousedem a nechat si vytvořit plot společně.

Že tyto ploty nejsou jen funkčním, ale také vysoce designovým prvkem pro každou zahradu, dokazuje fakt, že si plot od AITAA odvezl hned dvě ocenění z letošního ročníku celosvětově uznávané designérské soutěže The Red Dot Award, která je ve světě designu označována za jakousi obdobu hollywoodských Oscarů.

Z více než šesti a půl tisíce produktů ze šedesáti zemí v kategorii produktového designu zvolila mezinárodní porota za vítěze v oblasti zahradního nábytku právě plot od AITAA. Spolu s tím mu navíc bylo uděleno i nejvyšší ocenění soutěže The Red Dot: Best of the Best, což se za celou dobu konání soutěže podařilo jen několika málo českým produktům. Mezi nimi jsou například animovaný spot Petra Skály pro společnost Van Beem & Van Haagen či 3D tištěná kraniální remodelační ortéza pro novorozence od ostravského startupu Invent Medical, která ocenění získala v minulém roce.

aitaa8

Plot se může proměnit i v zázemí pro kočku

Foto: AITAA

Pro ploty IATAA se jedná o skutečně výjimečné ocenění, na které mohou být po právu hrdí. Navíc jim pomůže v další propagaci svých produktů, jelikož se vítězné projekty objevují v ročenkách, jsou prezentovány v online prostoru a vystavovány v muzeích designu. Ceny plotu začínají na 30 tisících korun. Kompletní ceník je k dispozici u obchodního oddělení AITAA, přes které lze chytrý plot již také objednávat.

Pokud se vám ploty líbí, ale nemáte vlastní zahrádku, hlavu věšet nemusíte. AITAA nabízí i chytré multifunkční balkonové zástěny, přinášející možnost mít i na tom nejmenším balkonu vlastní truhlíky s květinami či bylinkami, nebo posezení v podobě výklopného stolu s lavicí.

grason-min

Přečtěte si takéZavření restaurací nám odstřihlo celý byznys. Z Grasonu stavíme tržiště flexibilní práce pro všechny, říká Karel Mařík

Zcela unikátní je také řešení tzv. zahradních učeben, tedy soustavy modulů, které jsou určeny pro výuku žáků ve venkovních prostorách nejen školních objektů. Taková učebna nabízí nejen výklopné lavice a stoly, ale také pítka, tabule, dataprojektor, šatny a řešení pro pěstování rostlin i chov živočichů.

aitaa1

Balkonová stěna s truhlíky

Foto: AITAA

aitaa3

Venkovní posilovna ukrytá v plotu

Foto: AITAA

aitaa4

Modul s vestavěným grilem

Foto: AITAA

aitaa10

Výklopné truhlíky s rostlinami

Foto: AITAA

aitaa2

Výklopné truhlíky

Foto: AITAA

Fanoušek projektů Elona Muska a všeho, co dělá z budoucnosti současnost. Milovník historie, dobrého humoru, kostkovaných flanelek a soli ve vlasech.

CC25

CzechCrunch News

Nenechte si utéct zásadní zprávy

Přihlaste se k pravidelnému odběru novinek ze světa byznysu a startupů.