Čtvrtý Matrix nás donutí přehodnotit povahu reality, říká režisérka. Nové záběry naznačují přecházení dimenzemi

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

mtrx

Foto: Vertical Ent.

Matrix Resurrections má opět hledět daleko do budoucnosti

0Zobrazit komentáře

Je tady páteční podvečer a s ním další vydání newsletteru CC Watch, kde shrnujeme nejzásadnější dění ve filmovém a televizním světě, upozorňujeme na zajímavé trailery a doporučujeme, co si pustit. Jelikož už za měsíc do českých kin dorazí čtvrtý Matrix, shrnuli jsme už známé informace i pár zajímavých novinek – dokonce se objevil dosud neviděný teaser.

V dalších zprávách například zaznívají plány na seriál o Blade Runnerovi nebo první reakce na černou komedii s DiCapriem K zemi hleď!, kde se rovnou začalo mluvit o Oscarech. Nakonec jsme si připravili další sérii tipů ke sledování, od thrilleru o kryptoměnovém startupu po youtubový kanál o urbanismu.

Aby vám naše shrnutí a doporučení propříště neuniklo, můžete se k odběru newsletteru CC Watch přihlásit zde.

***

Co hýbe světem filmu a televize

Co víme o Matrixu Resurrections: Jednoduchou odpovědí je, že až překvapivě málo. Na to, že drahý blockbuster dorazí do kin už za měsíc, jeho marketingová kampaň není příliš rozsáhlá a je velice skoupá na detaily. Nicméně vzhledem k tomu, že jde o pokračování jednoho z nejikoničtějších sci-fi vůbec, o nedostatek pozornosti se ve Warner Bros. nejspíš neobávají. Tajnůstkařská kampaň navíc umožňuje si velká překvapení nechat až do kina – jako tomu bylo u prvního Matrixu, kdy diváci netušili, co vlastně jeho virtuální svět je.

Dobře známé jsou nicméně základy. Vrací se Neo i Trinity, oba ale v nějaké formě přišli o paměť a musejí znovu prozřít. Možná se Matrix znovu restartoval? Proto se také v prvním traileru objevilo mnoho záběrů modrých a červených pilulek. Víme také, že Resurrections dostane radikální nové audiovizuální zpracování, které nazelenalý Matrix vymění za explozi barev a záměrně uměle působících obrazů.

Před pár dny se na internetu objevil krátký nový teaser, ukazující několik dříve neviděných záběrů. Například se v něm objevuje Trinity prohlašující „vítej ve skutečném světě“ a rozpadající se na matrixovský kód. Následují úryvky akce procházející rovnou mezi různými dimenzemi (snad více rovin virtuálního světa?) a scény na hranici toho, co známe ze současných akčních filmů. Herci z novinky ostatně už dříve naznačili, že nový Matrix by mohl být technicky podobně revoluční jako ten první.

K motivům a kvalitám původní trilogie se v propagačních materiálech odkazuje často, ale ne ze snahy rozvibrovat nostalgickou strunu. Režisérka Lana Wachovská v rozhovoru pro magazín Premiere (viz anglický překlad) řekla, že vzhledem k uzavřenosti původní trilogie a její snaze dívat se na rostoucí vliv počítačů ve světě by nedávalo smysl opakovat znovu ta samá témata. Místo toho se Wachovská rozhodla zamyslet, jak bude svět vypadat za dalších dvacet let.

„Rozhodla jsem se zaměřit na témata identity, hranic a rozdílů. Kde končí svět člověka? Kde začíná nadvláda strojů? Takové otázky mi pro dnešní dobu přijdou relevantní. Resurrections bude skeptické a prospektivní zkoumání povahy naší reality,“ vysvětlila. Poté, co Mark Zuckerberg představil metaverse, ostatně čtvrtý Matrix dostal nový plakát se sloganem „Založeno na skutečnosti.“

Zajímavý komentář přidal také autor Atlasu mraků David Mitchell, který na scénáři Resurrections spolupracoval a před časem celý film viděl. Rozhodně podle něj nejde jen o další pokračování, ale o samostatné nové dílo, které v sobě předchozí trilogii obsahuje velice zajímavým způsobem. Mitchell snímek označil za krásný i podivný a velice podvratný vzhledem k tomu, na co jsme u blockbusterů zvyklí.

Chystá se seriálový Blade Runner: Blade Runner 2049 v kinech sice poměrně propadl, dostalo se mu ale označení za jeden z nejlepších filmů roku a stále představuje značku, o kterou je zájem. Režisér prvního snímku Ridley Scott proto teď v rozhovoru pro BBC zmínil, že se pracuje na prvním hraném televizním seriálu antiutopického sci-fi. Dokonce už je prý napsaný scénář pro první epizodu a obecný dějový oblouk pro celou první, desetidílnou řadu. Více zatím nevíme, ale jistě půjde o úzce sledovaný projekt.

Na co jsme zvědaví

V roce 2019 na HBO dorazila Euforie a takřka okamžitě bylo jasné, že se zařadí mezi nejlepší seriály roku. Audiovizuálně brilantní drama o dospívání v zajetí drog, sexu a sociálních sítí dostalo trojici cen Emmy, na pokračování se kvůli pandemii ale muselo čekat dlouho. Teď je u konce – druhá řada vyjde 10. ledna příštího roku. Téměř jakékoliv detaily o zápletce si zatím HBO nechává pro sebe, v traileru ale ukazuje navázání v zásadě na největší hity první sezóny. Zendaya jako problémová hrdinka Rue je opět magnetická i nevyzpytatelná, kamera nádherná a situace nanejvýš vypjaté.

Nejnavštěvovanější filmy a seriály týdne na ČSFD

Nejnavštěvovanější seriály:

  1. Arcane: League of Legends
  2. Peklo
  3. Kovboj Bebop: Lovec odměn
  4. Kolo času
  5. Hra na oliheň

Nejnavštěvovanější filmy:

  1. Red Notice
  2. Poslední noc v Soho
  3. Duna
  4. Není čas zemřít
  5. Eternals

(Obsah ve spolupráci s ČSFD.)

***

Další zprávy, tipy na novinky a trailery, na něž jsme zvědaví, nebo výběr zajímavých filmů i seriálů, které stojí za vidění, najdete v kompletním vydání newsletteru CC Watch.

Pokračování nového newsletteru CC Watch si můžete přečíst zde.