Disney chce dominovat následující dekádě. Chystají se čtyři noví Avataři, troje Star Wars i řada marvelovek

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

avengers-endgame

Foto: Falcon

Plakát k filmu Avengers: Endgame

0Zobrazit komentáře

Vše, na co sáhne Disney, se promění ve zlato. Takový pocit musí mít snad každý, který v poslední době sleduje činy obřího zábavního a mediálního konglomerátu The Walt Disney Company z amerického Burbanku. Úspěchů se najde mnoho, ale za všechny aktuálně hovoří film Avengers: Endgame, který útočí na pozici nejvýdělečnějšího snímku všech dob.

Disney není jen o Avengers a neuvěřitelně úspěšných filmech o superhrdinech z komiksů, ale právě produkce Marvel Studios, které Disney od roku 2009 vlastní, nejlépe demonstruje současnou velikost a sílu celé firmy. Podobnými akvizicemi si Disney v čele s Bobem Igerem postupně budovalo neotřesitelnou pozici takřka ve všech (nejen) filmových segmentech.

V roce 2006 koupil za 7,4 miliardy dolarů Pixar a získal tak přístup k nesmírně populárním animovaným seriálům, které sledují děti i jejich rodiče. O tři roky později přidal za 4 miliardy dolarů již zmíněné Marvel Studios a v roce 2012 za 2,2 miliardy v hotovosti a 1,855 miliardy dolarů v akciích přikoupil ještě Lucasfilm a jeho ságu Star Wars. Loni pak dokonal největší akvizici ze všech.

Avatar 2, Avatar 3, Avatar 4, Avatar 5

Nákup konkurenčního Foxu za ohromných 71,3 miliardy dolarů neměl v zábavním průmyslu obdoby a jen potvrdil, jak silná společnost s myšákem Mickeym v logu je. Disney získal především filmové studio 20st Century Fox a mnoho dalšího a jeho pozice je nyní v mnoha ohledech zcela bezprecedentní. Už nyní má v desítce nejvýdělečnějších filmů historie Disney nevídaných šest zástupců a stejný počet registruje i v druhé desítce.

I vzhledem k akvizici Foxu je vysoce pravděpodobné, že se na skutečnosti, že je Disney nejúspěšnějším studiem současnosti, nebude nic měnit ani v budoucnu. V březnu byla akvizice Foxu oficiálně uzavřena a znamená to mimo jiné to, že pod Disney už nyní nově patří také film Avatar, který stále ještě odolává útoku Avengers: Endgame na pozici nejvýdělečnějšího filmu všech dob. A můžeme si být jisti, že Disney bude chtít podobné úspěchy zopakovat.

avatar

Foto: Bontonfilm

Záběry z filmu Avatar z roku 2009

O tom, že by měl James Cameron natočit pokračování svého úspěšného sci-fi Avatar, se kterým už v roce 2009 zcela nevídaně zbořil kina a v tržbách se mu až do letoška nikdo ani nepřiblížil, se ví již dlouho. Disney však nyní po oficiálním schválení akvizice Foxu vydal aktualizovaný plán, kdy bude vydávat jaký film, a na papíře obří záběr Disney vynikne ještě víc. V následujících osmi letech bude firma Mickeyho Mouse chrlit jeden film za druhým.

Začněme hned u zmíněného Avataru. Původně Fox plánoval, že další díly vydá v letech 2020, 2021, 2024 a 2025. Disney nyní vydání posunul, ale hned čtyři pokračování Avataru skutečně dorazí – jen to bude v letech 2021, 2023, 2025 a 2027. Chystá se také očekávaná nová trilogie Star Wars, která dorazí postupně v letech 2022, 2024 a 2026.

Star Wars si dávají pauzu jen trochu

Jelikož bude mít všech sedm filmů premiéru v prosinci, Disney si na sedm let zabral prakticky celou vánoční sezonu pro sebe, protože lze očekávat, že novým Avatarům i Hvězdným válkám bude vzhledem k vysokým očekáváním velmi těžké konkurovat. Jak upozorňuje magazín Business Insider, v roce 2018 Disney v kinech utržil 7 miliard dolarů a podle všeho nehodlá polevovat.

rey-1

Foto: Falcon

Ren ve snímku Star Wars: Vzestup Skywalkera

Podobná částka se přitom podařila do té doby utržit jen jednou, v roce 2016 a byl to opět Disney. Letos se očekává útok na stejná čísla. Aktuálně v kinech bodují jíž zmínění Avengers: Endgame, miliardu dolarů předtím utržila i Captain Marvel, brzy přijde nový Spider-Man a chystá se také nový Lví král a na prosinec i závěr třetí trilogie Star Wars: Vzestup Skywalkera (The Rise of Skywalker).

Právě o Star Wars se ale po obnovení legendární série ze 70. a 80. let a následně přelomu milénia hodně diskutovalo. Například vedlejší film Solo: A Star Wars Story v kinech zklamal a šéf Disney Bob Iger později přiznal, že Disney toho neměl ze světa Hvězdných válek dělat tolik najednou. Pauza mezi startem již čtvrté trilogie nakonec bude trvat tři roky.

Fanoušci se ale mezitím dočkají minimálně dvou nových televizních seriálů, The Mandalorian a sérii o Cassianu Andorovi, které vyjdou na chystané streamovací platformě Disney+. V přípravě je už podle všeho i třetí, dosud utajovaný seriál, který má dorazit do roku 2022, tedy ještě před startem nové trilogie. Ty jsou navíc v přípravě rovněž hned dvě.

the-mandalorian-star-wars

Foto: Disney

První záběry z připravovaného seriálu The Mandalorian ze světa Star Wars

Na vlastních příbězích ze světa světelných mečů pracují Rian Johnson, který stál i za posledním dílem Star Wars: Poslední z Jediů, a jak nyní podle The Verge na výroční akci Upfronts potvrdil Bob Iger, druhou trilogii vytvoří dvojice David Benioff a D.B. Weiss, která stojí například za úspěšným seriálem Hra o trůny. Ten nyní pro změnu hýbe seriálovým světem. Bude tak zajímavé sledovat, jak nakonec Disney v kinech všechny filmy poskládá, ale jako první by měl přijít film od Benioffa s Weissem.

Superhrdinové opět v akci

Vrátit se pak je třeba také k marvelovkám. Přestože bude nadcházejícím Spider-Manem, který se při své cestě vydá i do Prahy, ukončena jedna dlouhá příběhová linka v rámci tzv. Infinity Sagy, další začne hned v příštím roce. Disney ovšem prozatím odmítá prozradit, na jaké superhrdiny se můžeme těšit. Jisté je zatím jen to, že se v roce 2020 dočkáme z produkce Marvelu pouze dvou snímků (za což může zřejmě odsunutí třetích Strážců Galaxie). V dalších letech už to budou opět tři v každém roce.

A zapomenout pochopitelně nemůžeme ani na Fox. Disney jeho nákupem získal práva na další marvelovské postavy, které dříve vlastnil právě Fox, jako jsou X-Men, Deadpool či Fantastická čtyřka. Některé chystané supehrdinské filmy, které Fox původně plánoval, Disney vyškrtl, například Gambit, kde měl hrát Channing Tatum, i všechny filmy s X-Meny. Naopak ale v plánu zůstává spin-off X-Menů s názvem The New Mutants, který se už třikrát odložil a nově má vyjít v roce 2020.

Obecně však bude do budoucna zajímavé sledovat, jak Disney, respektive Marvel Studios s nově nabytými postavami naloží. Spekuluje se o tom, zda by se mohl Deadpool objevit po boku Spider-Mana, Thora a dalších, kteří za sebou mají obrovsky úspěšnou sérii kolem Avengers, ale na to je aspoň zatím brzy. Očekávat v následujících letech pak můžeme také celou řadu animovaných filmů, jak z produkce Pixaru, tak Disney, dosud nepojmenovaný film s Kingsmanem i pokračování Indiana Jonese.