Dobré vztahy vyústily ve stamilionový deal. Miliardář Petr Paukner vstupuje do Sokolovské uhelné

Minoritní podíl ve skupině Sokolovská uhelná a SUAS Group získává Carbounion Holding. Obě strany pojí dlouholeté přátelské rodinné vazby.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

petr-paukner

Foto: David Sedlecký, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons / CzechCrunch

Petr Paukner, zakladatel Carbounion Holding a majitel FK Dukla Praha

Nového a jediného minoritního vlastníka oznámila skupina Sokolovská uhelná a sesterská SUAS Group, které patří do svěřenského fondu rodiny Štěpánkových, potomků jednoho ze zakladatelů Sokolovské uhelné a SUAS Group Františka Štěpánka. Menšinový podíl v míře do deseti procent v obou společnostech získal Carbounion Holding miliardáře Petra Pauknera, který je mimo jiné majitelem fotbalové Dukly Praha. Výši transakce ani jedna ze stran nezveřejnila. Podle informací CzechCrunche jde o deal v řádech stamilionů korun.

Změna akcionářské struktury nemá mít vliv na rozhodování managementu ve skupině Sokolovská uhelná a SUAS Group, nabytí minoritního podílu není podle firem spojené s žádnými zvláštními právy. Cílem transakce je podle zúčastněných vytvořit prostor pro další rozvojové aktivity Sokolovské uhelné a SUAS Group v oblasti nových energetických zdrojů, inovací v chemickém průmyslu či v rezidenčním a průmyslovém developmentu.

„Myšlenka vstupu Carbounion Holding vznikla na základě mnohaletých dobrých vztahů mezi majiteli Sokolovské uhelné a SUAS Group a Petrem Pauknerem. Role nového minoritního akcionáře je výhradně investiční a jejím smyslem je kapitálově podpořit rozvojové aktivity, zejména progresivně se rozvíjející skupiny SUAS Group, a pomoci tak v úsilí rodiny Františka Štěpánka o transformaci regionu v souvislosti s přípravou na odklon od energetického využívání uhlí,“ uvedl k transakci Pavel Tomek, správce svěřenského fondu.

Nový menšinový akcionář Carbounion Holding je významným obchodníkem s energetickými komoditami a na trhu působí od roku 1998. „Sokolovská uhelná a skupina SUAS Group jsou významnými hráči v tuzemské energetice a také jedním z největších zaměstnavatelů v kraji. Region Sokolovska se bude muset vyrovnat s útlumem těžby a nutností řešit alternativní způsoby výroby elektrické energie a tepla z uhlí. Náš kapitálový vstup podpoří rozvojové aktivity, které majitelé Sokolovské uhelné a skupiny SUAS Group plánují,“ uvedl Paukner, majitel holdingu.

Carbounion je nezávislý obchodník s uhlím, elektřinou a plynem, podniká v elektromontážních pracích v energetice a přepravě. Skládá se z více než třiceti společností soustředěných na energetiku a v roce 1998 ho založil Petr Paukner, který je stále jejím stoprocentním vlastníkem. Skupina měla podle výroční zprávy z roku 2021 tržby přes osm miliard korun a vykázala v ten rok zisk přes 24 milionů korun (v roce 2020 byl zisk 217 milionů korun). Osmašedesátiletému podnikateli patří také druholigový fotbalový klub FK Dukla Praha.

Skupina firem Sokolovské uhelné vykázala v loňském roce zisk téměř 2,3 miliardy korun. V roce 2021 byla ve ztrátě 96 milionů. Skupina SUAS Group připravuje rozsáhlé investice do obnovitelných zdrojů energie a plánuje realizaci developerských projektů v kraji. Kapitálový vstup Carbounion Holding má skupině zajistit větší stabilitu a zvýšení zdrojů potřebných pro dosažení cílů v transformaci.

S přispěním ČTK