Dropbox kupuje za 230 milionů dolarů startup HelloSign. Chce více prosadit elektronické podpisy

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

hellosign
0Zobrazit komentáře

Kalifornská firma Dropbox, která stojí za populárním cloudovým úložištěm, loni vstoupila na burzu a letošní rok začíná svou dosud největší akvizicí. Za 230 milionů korun, tedy necelých 5,2 miliardy korun, kupuje startup HelloSign, který se specializuje na zpracování dokumentů a elektronické podpisy. Prozatím bude HelloSign fungovat nezávisle, ale Dropbox s ním má velké plány.

Dropbox je především cloudové úložiště pro dokumenty všeho druhu, ale od roku 2010 se na něj postupně nabalilo mnoho dalších funkcionalit, přičemž samotná firma chce vytvořit ideální prostor pro spoluvytváření a spolupráci na jakémkoliv obsahu. Právě akvizice HelloSign, který využívá více než 80 tisíc zákazníků, má v této vizi pomoci.

„Některé z našich nejdůležitějších životních okamžiků vyžadují podepsání dokumentu nebo vyplnění formuláře – od otevření investičního účtu přes nákup bytu nebo podepsání nového velkého klienta či najmutí nového zaměstnance. Ale i dnes pro to ještě miliony lidí používají tradiční pero a papír, což ústí v neefektivní a nesourodý zážitek,“ vysvětluje Dropbox na svém blogu, proč se pro akvizici HelloSign rozhodl.

dropbox-iphone-app

Lepší řešení této záležitosti přináší právě startup ze San Franciska se svoji jednoduchou platformou, která obsahuje elektronické podpisy, digitální workflow či elektronický fax. Pro uživatele Dropboxu (a mnoho dalších) nicméně nebude HelloSign žádnou novinkou. Dropbox totiž loni představil novou funkcionalitu Extensions, přes kterou do svých služeb napojuje třetí strany, a právě HelloSign patřil mezi první integrace.

„Na HelloSign a jeho investicích do API a workflow produktů je unikátní, že to skutečně odpovídá našemu dlouhodobému směřování,“ prozradil pro magazín TechCrunch senior viceprezident inženýrství Dropboxu Quentin Clark, který přiznal, že ho přesvědčila právě integrace, jakou HelloSign loni pro Dropbox vytvořil. K akvizici už pak vedla relativně rychlá cesta.

strnadelt

Přečtěte si takéBrněnští vývojáři The Funtasty chtějí letos utržit 70 milionů korun. Pomůže jim i nová pobočka v PrazeBrněnští vývojáři The Funtasty chtějí letos utržit 70 milionů korun. Pomůže jim i nová pobočka v Praze

Pro HelloSign se díky Dropboxu rázem otevírá mnohem větší trh, který nyní bude chtít oslovovat. Zatímco Dropbox totiž loni po jedenácti letech na trhu vstoupil na burzu a jeho tržní hodnota se aktuálně pohybuje těsně pod 10 miliardami dolarů, HelloSign za osm let vybral jen 16 milionů dolarů. Za 230 milionů dolarů se tak nyní jedná pro jeho investory o skvělý obchod a bude zajímavé sledovat, jak rychle se dokáže startup rozvíjet. Aktuálně má přes 80 tisíc uživatelů včetně Lyftu, Samsungu nebo Twitteru.

dropbox-hellosign

Rozšíření HelloSign v Dropboxu

Pro zákazníky je nyní důležité, že HelloSign bude nadále operovat jako nezávislá firma s tím, že její CEO Joseph Walla se bude zpovídat v Dropboxu zmíněnému Clarkovi, a tak se toho pro uživatele příliš nezmění. Dropbox do budoucna plánuje platformu pro elektronické podpisy a další funkce HelloSign integrovat více než jen formou rozšíření, ale zatím je prý brzy říkat, jak to bude vypadat.

Na úvodní fotografii jsou pak vidět všechny klíčové postavy celého dealu: zleva spoluzakladatel a CEO HelloSign Joseph Walla, spoluzakladatel a CTO Neal O’Mara, spoluzakladatel Dropboxu Arash Ferdowsi, spoluzakladatel a CEO Drew Houston a COO HelloSign Whitney Boucková.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym