Džungle skryla mayskou říši. Vědci s pomocí laseru „vykáceli“ prales a odhalili silnice i chrámy
Mayské osady byly propojené zpevněnými cestami, byly v nich chrámy a sportoviště. Archeologům to ukázala technologie lidaru známá z aut.
O laserovém senzoru známém jako lidar se už dlouho a hodně mluví v automobilovém průmyslu. Že z něj budou jakési digitální oči samořiditelných vozů. Ukazuje se, že jeho uplatnění ale může být mnohem širší a že představuje budoucnost třeba i pro archeologii. Ve střední Americe s jeho pomocí totiž vědci odhalili unikátní soustavu mayských cest a staveb po tisíce let ukrytých v husté džungli.
Archeolog Richard Hansen strávil posledních několik let své práce v letadle. A to doslova – křižoval si to s kolegy sem a tam nad relativně malým územím o rozloze 1800 kilometrů čtverečních na hranici Mexika a Guatemaly. Jde o historicky významnou oblast s prastarými mayskými památkami včetně pyramidy La Danta a sídla El Mirador. Jenže kvůli hustému porostu, močálům a okolním horám nikdo neznal úplný rozsah zdejší civilizace.
Všichni ale tušili, že zdejší infrastruktura musela být rozlehlá, neboť mayská kultura, jejíž byla Guatemala centrem, byla nesmírně vyspělá. Jak ale bádat v neprostupném pralese? Přece s pomocí technologie lidar, která – obrazně řečeno – všechny stromy a křoviska odstraní. Název lidar mimochodem vznikl podobně jako radar nebo laser, tedy původně ze zkratky, která v tomto případě znamená light detection and ranging. Funguje na podobném principu jako sonar, jen místo zvukových signálů vysílá laserové paprsky. Ty se odrážejí od povrchu a vracejí zpět ke snímači, takže vzniká 3D sken pevniny.
„Díky tomu jsme získali jasnou představu o vzestupu na svou dobu nesmírně vyspělé a mimořádně organizované společnosti,“ řekl Hansen pro deník Wall Street Journal. Závěry své práce spolu s dalšími účastníky výzkumu otiskl také v odborném magazínu Univerzity v Cambridge zaměřeném na historii střední Ameriky.