Elon Musk v novém rozhovoru z továrny Tesly: Spoustu věcí stále udělají lépe lidé než roboti

musk
0Zobrazit komentáře

Spoluzakladatel a šéf kalifornské automobilky Tesla, která se soustředí na výrobu elektromobilů, si toho za poslední rok prožil hodně. Od kolísání akcií Tesly na burze přes nespokojenost akcionářů i zákazníků s pomalou výrobou nového Modelu 3 až po neplnění stanových cílů a osobní problémy. Ostatně i kvůli nedosažení vytyčených cílů produkce se musel Musk do chodu hlavní výrobní továrny zapojit o dost více, než by chtěl.

To vedlo k probdělým nocím, nespavosti, kterou řešil předepsanými prášky, viditelným zhoršením fyzické kondice, a dost možná i k unáhleným nebo nesprávným rozhodnutím. Abychom se nechápali špatně, Musk je vizionář, jde si tvrdě za svým cílem a nekouká se dozadu ani na nějakou konkurenci – jediné, co ho zajímá, je právě vize, se kterou kráčí kupředu.

Pravděpodobně si tak ani neuvědomil, jaký poprask u veřejnosti, mezi akcionáři, ale například i u Komise pro kontrolu cenných papírů Spojených států (SEC), která nyní postup Elona Muska vyšetřuje skrz samotnou automobilku, vytvoří. Nedávno totiž Musk na svém Twitteru oznámil, že zvažuje převedení Tesly z veřejně obchodovatelné na soukromou společnost, s čímž by souviselo i potenciální vyplacení akcionářů, jež by nechtěli v soukromé firmě nadále setrvat, a to s 20% navýšením oproti aktuální hodnotě akcií.

musk

Šéf automobilky Tesla Elon Musk

A i když se spekuluje o mnoha investičních hráčích, kteří by mohli s převodem na soukromou společnost Tesle pomoci, obecně se stále neví, jak celá situace dopadne a co to bude znamenat pro samotného Muska. Ten se nicméně mezitím naplno věnuje výrobě, která znovu nabírá na obrátkách, a do médií posílá jeden rozhovor za druhým, ve kterých se velmi otevřeně zmiňuje o svém zdravotním stavu, problémech, ale i úspěších Tesly a aktuální situaci.

sodastream2-onetouch_black-in-kitchen_2

Přečtěte si takéPepsiCo kupuje za více než 3 miliardy dolarů výrobce domácí sodovky SodaStreamPepsiCo kupuje za více než 3 miliardy dolarů výrobce domácí sodovky SodaStream

Jedním z takových videí je i rozhovor se známým youtuberem Marquesem Brownleem, který má na svém YouTube kanálu přes 6,5 milionu odběratelů a Muska zpovídal již před necelým týdnem v jednom z interview. Jeho nejnovější rozhovor s Muskem ovšem mimo zajímavých informací přináší především pohled do továrny Tesly v kalifornském Fremontu, kde se aktuálně vyrábí většina elektromobilů a kde pracuje kolem 10 tisíc lidí.

Na celé video (v angličtině) se můžete podívat níže:

Na videu je krásně vidět, s jakým zápalem Musk přistupuje ke své práci a vůbec k celé společnosti. V jeho očích je vidět radost z každé maličkosti, která se podaří, a absolutní soustředěnost byť na sebemenší problém, který by mohl značku ohrozit. Je tak s podivem, že je v očích médií poslední dobou až takovýmto způsobem pranýřován. Ale vedení miliardové firmy nikdy nebylo jednoduché, zvlášť pokud se od ní i přes její inovativní vize očekává neustálý růst zisku.

Video navíc skvěle ukazuje, proč se Tesla musí při výrobě automobilů z velké části spoléhat na lidi místo na roboty. Složení některých velmi komplexních částí, zapojení kabeláže či jakási intuice jsou pro roboty stále velkou neznámou, což způsobovalo při zapojení mnoha moderních technologií výše zmíněné problémy, které vedly až k zásadnímu zpomalení produkce.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym