Europarlament schválil regulaci kryptoměn, platit začne od poloviny příštího roku

Firmy, které nabízejí služby v odvětví kryptoměn, se budou muset registrovat a poskytnout údaje o své identitě, aby mohly získat licenci.

Peter BrejčákPeter Brejčák

crypto_1

Foto: Kanchanara/Unsplash

Fiktivní mince oblíbených kryptoměn v čele s bitcoinem a ethereem

0Zobrazit komentáře

Evropský parlament ve čtvrtek drtivou většinou schválil nařízení MiCA (Markets in Crypto-assets), což jsou pravidla regulace kryptoměnových trhů, zároveň schválil i další opatření, která se v odvětví kryptoměn zaměřují na boj proti praní špinavých peněz. Převody virtuálních aktiv, jako jsou bitcoiny, dosud evropská legislativa o finančních službách nijak neupravovala.

Schválená pravidla budou platit od poloviny příštího roku. Požadují, aby se firmy, které v unii nabízejí služby v odvětví kryptoměn, registrovaly a poskytly přesné údaje o své identitě. Pak získají licenci od regulačních orgánů EU. Pravidla už dříve schválily unijní státy, nyní pro regulaci MiCA hlasovalo 517 europoslanců, 38 jich bylo proti a 18 se hlasování zdrželo. Je to první ucelenější sada předpisů pro kryptoměnové odvětví na světě, uvedla agentura Reuters.

EP také hlasoval poměrem 529 ku 29 pro samostatná opatření známá jako nařízení o převodu finančních prostředků. Ta vyžadují, aby provozovatelé kryptoměnových služeb identifikovali své zákazníky tak, aby zabraňovali praní špinavých peněz.

„Díky regulaci MiCA získalo evropské odvětví kryptoaktiv regulační průhlednost, kterou země jako Spojené státy nemají,“ uvedl europoslanec Stefan Berger z frakce Evropské lidové strany (PPE), který zákon předkládal. Dodal, že tak EU získá konkurenční výhodu.

Nespokojenost vyjádřila europoslankyně Aurore Lalucqová z levicového uskupení Pokrokové spojenectví socialistů a demokratů (S&D). „Kryptoměnoví hráči budou moct začít uplatňovat základní pravidla tradičních financí,“ uvedla při středečních debatách. „Je to dobré, je to lepší než nic, ale stačí to? Ne,“ řekla Lalucqová.

Lalucqová vyjádřila také politování nad plánovanými termíny podávání žádostí a na příkladu vysvětlila, že největší platforma pro obchodování s kryptoměnami na světě, kryptoměnová burza Binance, bude schopna vyhovět požadavkům MiCA až za 18 měsíců.

Aby se zašlo při regulaci kryptoměn ještě dál, požadovala v příspěvku na blogu na začátku dubna i členka dozorčí rady Evropské centrální banky (ECB) Elizabeth McCaulová.

S přispěním ČTK