Fingood dál roste. Investoři přes něj loni profinancovali miliardu, za rok jim vyplatil téměř 500 milionů

Na investiční crowdfundingové platformě nyní investuje 10 tisíc lidí, letos mají přibýt i zahraniční projekty. Spouští také novou aplikaci.

Peter BrejčákPeter Brejčák

vit4-min

Foto: Fingood

Vít Endler, ředitel platformy Fingood

Profinancovaný objem investic na platformě Fingood v minulém roce jen těsně nepřekonal magickou hranici jedné miliardy korun, když se zastavil na přibližně 950 milionech. I tak šlo o značný růst, oproti 642 milionům předchozí rok to bylo o 48 procent. A ambiciózní plány firma teprve rozbíhá, letos chce přesáhnout rovnou dvě miliardy. Díky tomu, že získala evropskou licenci, chystá expanzi mimo Českou republiku.

„Dvě miliardy budou mimochodem stejně vysoké jako kumulovaná částka za dosavadních šest let naší činnosti,“ doplňuje generální ředitel Fingoodu Vít Endler. Češi mohli loni přes platformu investovat do více než 150 investičních příležitostí, které jim v průběhu roku přinesly průměrný výnos 11,63 procenta.

„Právě vysoké zhodnocení při zachování velmi nízkého rizika je rozhodujícím faktorem našeho rychlého růstu. Při srovnání s konzervativními produkty umíme nabídnout výrazně vyšší zhodnocení, navíc s pevnou úrokovou sazbou po dobu až tří let. Letos, kdy zřejmě začnou klesat úrokové sazby, se tato naše výhoda ještě zvýrazní,“ popisuje Endler.

Ten dále očekává, že úvěrové podmínky bank zůstanou pro řadu menších firem nadále komplikované. „A když budou firmy hledat jiný způsob financování, obrátí se na zprostředkovatele, kteří jsou nějakým způsobem kontrolováni. I v tomto směru nám tak získání evropské crowdfundingové licence výrazně pomůže,“ vysvětluje.

fingood-app

Foto: Fingood

Nová mobilní aplikace Fingoodu

Fingood se soustředí na flexibilní úvěrové financování pro rozvoj malých a středních firem, čímž nahrazuje úvěry od bank. Ve většině případů jde o developerské projekty, další příklady z poslední doby zahrnují třeba výrobce batohů Bagind, firmu stojící za známými hrnci Remoska, přeměnu zchátralého obchodního centra Marica v Ostravě, jež se transformuje na byty, nebo Znojemský pivovar.

Crowdfundingová firma začala loni poprvé ve větší míře vyplácet jistiny úvěrů poskytnutých v letech předtím. Objem vyplacených peněz se tak přiblížil k půlmiliardě korun. Na platformě aktuálně pravidelně investuje zhruba deset tisíc lidí s průměrnou částkou na jednu investici ve výši šestnáct tisíc korun. Podíl úvěrů po splatnosti má přitom dosahovat necelých tří procent.

„Získat financování umožňujeme jen jednomu ze čtyř zájemců, loni jsme spustili vlastní detailní ratingový systém, v případě prodlení se splácením máme funkční vymáhací a restrukturalizační mechanismy,“ přibližuje Endler, jemuž v řízení a s expanzí za hranice od prosince pomáhá Ondřej Kozel.

První zahraniční trhy chce Fingood začít testovat ve druhé polovině roku, nejdřív na Slovensku s ambicí prosadit se také na větších trzích, jako je Německo nebo Francie. V Evropě prý dosud fungovalo zhruba 800 platforem, licenci získala jen zhruba stovka z nich.

Nová mobilní aplikace

Kromě důrazu na kvalitu portfolia se Fingood letos zaměří na další rozvoj technologií a uživatelského komfortu, mimo jiné chce dál rozvíjet tzv. peněženku (pomocí které investoři do projektů investují) nebo zjednodušit investiční proces pro malé firmy. Zároveň platforma koncem minulého týdne představila novou mobilní aplikaci. Sloužit má především pro samotné investování a správu portfolia, další funkcionality mají přibývat časem.

„Spustili jsme ji hlavně proto, abychom umožnili investice z kapsy a odkudkoliv. Od doby, kdy jsme vypnuli tu původní, se nás na ni dotazovalo mnoho investorů. Cítili jsme vůči nim dluh a nechtěli jsme být pozadu,“ přibližuje Lukáš Fulín z pozice technologického ředitele. Původní aplikaci Fingood odstavil loni v únoru, protože nefungovala dle představ firmy a neuměla pracovat s investorskými peněženkami.

Do vývoje té nové se platforma pustila na konci loňského léta, externího dodavatele přitom nahradili interní vývojáři. Vybraní investoři měli od prosince možnost aplikaci testovat, Fingood díky tomu mohl zapracovat zpětnou vazbu přímo od svých uživatelů. „Rádi bychom, aby aplikaci do půl roku používala alespoň polovina našich investorů,“ uzavírá Fulín.

CC Native

Partnerem článku je Fingood

Rubriku Investice podporujíxtb-retinajet-investment_logo_srgbjt-bankaamundi