FOMO efekt v praxi: hodnota OpenAI se za půl roku zdvojnásobila, z 90 miliard dolarů je 157 miliard
OpenAI je nyní druhým nejhodnotnějším startupem světa, překonalo dokonce SpaceX. Cennější je pouze ByteDance, majitel sociální sítě TikTok.
Je, nebo není na investičním trhu bublina kvůli boomu umělé inteligenci? Možná by stálo za to se zeptat zakladatele a šéfa japonské SoftBank Masajoši Sona, který proslul tím, že tak dlouho pumpoval peníze do WeWorku, až jeho valuace vyskočila na 47 miliard dolarů a… pak se propadla na zlomek částky. A právě asijsko-americký finančník, spravující mimo jiné část prostředků saúdských šejků, byl jedním z klíčových přispěvatelů aktuálního investičního kola OpenAI. Tvůrce ChatGPT v něm nabral 6,6 miliardy dolarů a svou celkovou hodnotu během půlroku (ano, během půlroku) zdvojnásobil.
Ještě na jaře se valuace OpenAI pohybovala pod 90 miliardami dolarů a během léta se spekulovalo, že šéf startupu Sam Altman vybírá peníze tak, aby vytáhl cenu své firmy nad 100 miliard. Jenže velcí hráči, na které stejně jako na kohokoli jiného působí syndrom FOMO (fear of missing out – strach, že promeškáte příležitost), mu řekli ne, my ti dáme mnohem víc. A tak se také stalo, takže ohodnocení OpenAI vystřelilo na 157 miliard dolarů. Výš už v technologicko startupovém sektoru stojí jen majitel TikToku ByteDance s cenovkou přesahující 200 miliard dolarů.
Seznam těch, kteří zatoužili být u stolu, se čte jako průvodce tím, kdo je kdo v Silicon Valley. Kolo vedl fond Thrive Capital, který přispěl částkou 1,25 miliardy dolarů, těsně pod miliardu poslal i dosavadní klíčový akcionář Microsoft, SoftBank se zapojila s půlmiliardou dolarů, fondy Tiger Global a ARK Invest věnovaly 350, respektive 250 milionů dolarů, také čipový král Nvidia vypsal šek na 100 milionů dolarů. A mohlo by se pokračovat, protože, jak píše deník Wall Street Journal, kromě Applu, který nakonec z úvah o investici vycouval, to je opravdu přehlídka elitních investorů.
Kuriózní je, že kdo nepoložil nabídku na aspoň 250 milionů dolarů, nemohl se ponořit do detailnějšího rozboru čísel OpenAI. Co je ale zjevné, je, že firma má daleko k ziskovosti, ostatně i proto se investiční kolo konalo. Letos prý skončí v minusu pět miliard dolarů, tržby dosáhnou necelých čtyř miliard. Příští rok by obrat měl atakovat 12 miliard, jak postupně Sam Altman a spol. rozšiřují záběr svého AI komplexu a přidávají nové služby, jako je například pokročilejší umělá inteligence schopná řešit složité matematické úkoly.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch Jobs