HBO Max se už na jaře spojí se službou Discovery+. Dostane tím hromadu dokumentů i reality show

Warner Bros. Discovery oznámilo nepříliš potěšující finanční výsledky. Dál mění, jak funguje, a brzy má představit novou streamovací službu.

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

rod-draka-house-of-dragon-hbo-03

Foto: HBO

Jedním z hlavních taháků HBO Max bude i do budoucna Rod draka

0Zobrazit komentáře

Když letos vznikla nová mediální korporace Warner Bros. Discovery, tak se největší pozornost diváků upřela na streamovací službu HBO Max. Ta se má totiž spojit se službou Discovery+ a získat tak tuny dalšího obsahu. Vedení společnosti teď oznámilo, že fúze by měla být dokončená už na jaře. Začíná se ale výrazněji ukazovat, že to neznamená jen samé dobré zprávy.

Novinky zazněly v rámci zveřejnění finančních výsledků firmy za uplynulé čtvrtletí mezi červencem a zářím letošního roku. Nejvíce pozornosti se typicky obrací k HBO Max a Discovery+, které za dané období dohromady získaly 2,8 milionu nových předplatitelů, společně tak dosáhly na celkové číslo asi 95 milionů uživatelů. Je to stabilní, ale poměrně pomalý růst – konkurenční Disney+ a Netflix mají přes 152 a 223 milionů předplatitelů.

Warner Bros. Discovery (WBD), které se snaží vyrovnat s masivním dluhem v řádu desítek miliard dolarů, v současnosti prochází velice náročným obdobím. Za poslední čtvrtletí oznámilo ztrátu 2,8 miliardy dolarů, na což akciový trh reagoval propadem hodnoty firmy o asi deset procent (hodnota WBD je teď na polovině oproti dubnu, kdy vzniklo). Vedení v čele s Davidem Zaslavem na aktuální situaci reaguje škrty v rozpočtech, propouštěním stovek zaměstnanců nebo změnami distribučních strategií. 

Zaslav například už déle opakuje, že je proti uvádění filmů přímo na HBO Max. „Vydání dvouhodinového nebo hodinu a čtyřicet minut dlouhého filmu přímo online pro HBO Max z hlediska sledovanosti, pozornosti nebo oblíbenosti služby neudělalo skoro nic,“ řekl teď v hovoru s investory.

euphoria-hbo-sydney-sweeney-2

Foto: HBO

Mezi hlavní hity HBO patří také drama o problémové mládeži Euforie

Stejně tak není zastáncem velkého utrácení za obsah pro streamovací služby ve jménu zvyšování počtů předplatitelů. „Z našeho pohledu se to ukázalo jako velká chyba,“ poznamenal ředitel.

V posledních měsících tak WBD například zrušilo vydání už natočeného filmu Batgirl za 100 milionů dolarů nebo se rozhodlo vůbec nenatočit obří seriál J. J. Abramse Demimonde s rozpočtem odhadovaným na více než 200 milionů dolarů za sezónu. Za obojí si vysloužilo mnoho kritiky, stejně jako za velkou čistku knihovny HBO Max.

„Velký experiment s vytvářením něčeho za jakoukoliv cenu je u konce,“ okomentoval situaci Zaslav. Záhy však dodal, že zlatá éra obsahu stále pokračuje skrze drahé a velice úspěšné projekty jako Rod draka, Euforie a další.

WBD chce za obsah i nadále utrácet ve velkém, jen to bude třeba za menší počet titulů. Přesněji to znamená franšízy – ředitel mediálního obra zmínil třeba fakt, že má stále práva na filmy ze světa Pána prstenů, dlouho nevznikl Superman a pořád je prostor pro navázání na Harryho Pottera.

Poslední ze zmíněných je přitom podmíněný zájmem ze strany autorky J. K. Rowlingové, která se v posledních letech stala velice kontroverzní postavou kvůli svým výrokům i podpoře hnutí bojujících proti právům transgender lidí. Série Fantastická zvířata, na níž se podílí jako hlavní scenáristka, navíc kriticky i finančně rychle upadá. Na straně DC firma nedávno najala Jamese Gunna, který má být odpovědí na šéfa Marvelu Kevina Feigeho.

Další významnou částí Zaslavovy strategie, jak chce minimalizovat náklady a maximalizovat příjmy, je už zmíněné spojení streamovacích služeb HBO Max a Discovery+. Jak už jsme zmínili dříve, jeho cílem je zaujmout co nejširší publikum, takže bude současně nabízet prestižní seriály, blockbustery, dokumentární tvorbu i reality show.

the-last-of-us-hbo-pedro-pascal-3

Za dva měsíce na HBO Max dorazí očekávaná novinka The Last of Us

Ředitel firmy v hovoru s investory konkrétně zmínil například pořad Fixer Upper: The Castle, reality show o renovacích domů. Ta se prý krátce po uvedení na HBO Max stala jedním z nejsledovanějších titulů a potvrdila tezi, podle níž kombinovaná služba bude fungovat.

Zaslav neočekává, že velice rozdílné typy obsahu pod jednou střechou odradí některé diváky, naopak. Nová služba má přitom dostat znatelně vyšší cenu než dnešní HBO Max. Zatím se ale neví o kolik, ani kdy dorazí na jednotlivé trhy.

Obecnou linkou, která prostupuje všemi zmíněnými (i mnoha dalšími) částmi současného WBD, je záměr primárně vydělat. Cestou k tomu má být určitý návrat ke starším způsobům distribuce uváděním filmů jen v kinech a prodejem obsahu třetím stranám, střídmý přístup ke streamování a sázka na jistotu v produkci. To vše klidně za cenu razantního seříznutí velkých projektů, promazávání knihoven nebo rušení seriálů jako Westworld v zásadě těsně před závěrem. A další těžká rozhodnutí prý firmu ještě čekají.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym