Heureka míří k prodeji za 7,5 miliardy korun. Mall Group místo Havrlanta povede Oldřich Bajer

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

jakub-havrlant-rockaway-top

Foto: Rockaway

Jakub Havrlant, CEO Rockaway Capital

0Zobrazit komentáře

Na českém internetovém poli se schyluje k velkému obchodu. Stáj Mall Group by měl brzy opustit cenový srovnávač Heureka. Ještě není jasné, komu výdělečný portál připadne, ale podle všeho zůstane u jednoho ze současných akcionářů Mall Group. Mezi nimi jsou Rockaway Jakuba Havrlanta, PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera a Daniel Křetínský s Patrikem Tkáčem.

Informace o tom, že by se mohl ziskový cenový srovnávač vyvázat ze ztrátové Mall Group, se objevila již na začátku června a Hospodářské noviny nyní potvrdily, že jednání o prodeji Heureky skutečně probíhají a zároveň finišují. Podle Jakuba Havrlanta, který aktuálně řídí právě Mall Group, je již známa i cena, za kterou nový majitel firmu získá – bude to zhruba 7,5 miliardy korun, na kolik Heureku ocenili zahraniční zájemci.

Přestože prý kolem internetového srovnávače cen kroužili zájemci ze zahraničí, v Mall Group nakonec padlo rozhodnutí, že Heureka zůstane tzv. doma, o což měl stát především Daniel Křetínský. Zatím ale není jasné, komu z trojice akcionářů firma připadne. Původně se spekulovalo o tom, že ji bude chtít získat pro sebe Petr Kellner, ale jednání stále probíhají.

heureka-web

Heureka totiž představuje výnosný byznys. V loňském roce vyrostl provozní zisk srovnávače o desítky procent na 546 milionů korun a zatímco celá Mall Group se stále nemůže dostat z miliardové ztráty, Heureka představuje příležitost, jak si mohou dosavadní akcionáři alespoň částečně vylepšit skóre. Když totiž Havrlant, Kellner a Křetínský s Tkáčem před třemi lety vstupovali do společného internetového byznysu, očekávali, že se jim podaří přetočit Mall Group do černých čísel mnohem dříve.

PPF i Křetínský s Tkáčem zůstávají

„Prodejem Heureky získá Mall Group peníze na rozvoj. Zároveň to dává smysl i kvůli střetu zájmů,“ uvedl pro Hospodářské noviny Jakub Havrlant. Když se totiž rozhodlo, že Heureka bude součástí skupiny Mall Group, do které patří i celá řada e-shopů v čele s Mall.cz, CZC.cz či Vivantisem, konkurenční internetové obchody protestovaly a například největší tuzemský e-shop Alza z Heureky odešel.

Součástí Mall Group je dnes také například internetový supermarket Košík.cz nebo vlastní platební metoda Mall Pay. Podílově by se nicméně nemělo v Mall Group nic měnit ani po prodeji Heureky. Jakub Havrlant a jeho Rockaway si udrží 20 procent, PPF a Křetínský s Tkáčem po 40 procentech. Změna má ovšem proběhnout v nejvyšším vedením.

lucie-zdrazilova

Přečtěte si takéS ozdravením módního e-shopu Zoot pomůže nová finanční ředitelka Lucie Zdražilová z Pietro FilipiS ozdravením módního e-shopu Zoot pomůže nová finanční ředitelka Lucie Zdražilová z Pietro Filipi

Přestože to mělo být původně jen dočasné řešení, Jakub Havrlant nakonec strávil v čele Mall Group dva a půl roku a až nyní dokázal najít svého nástupce. Každodenního řízení celé skupiny se ujme Oldřich Bajer, který spoluzaložil Centrum.cz a byl významným investorem v módním e-shopu Zoot.

oldrich-bajer2-min

Foto: Mall Group

Oldřich Bajer, CEO Mall Group

Právě u Zootu, který aktuálně prochází kvůli finančním problémům restrukturalizací, se Havrlant s Bajerem potkali, když se řešilo, zda Mall Group do módního e-shopu nevstoupí. Nakonec tato varianta padla, ale Oldřich Bajer se nakonec do Mall Group přesto dostane. „Hledal jsem manažera, který bude 14 hodin denně makat a bude to digitální člověk. Ne korporátní člověk, ale byznysmen. A to on je. Já se přesouvám do role předsedy představenstva a dál nesu zodpovědnost za výsledky firmy,“ dodal Havrlant.