Hotel v lese, kde splynete s přírodou. Obyvatelný kokon Seedpod hledá rovnováhu mezi pohodlím a udržitelností

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

nomadic-resorts-seedpod-1

Foto: Peter Jackson/Nomadic Resorts

Seedpod se jako pop-up hotel poprvé objevil už loni v Bel Ombre na ostrově Mauricius

0Zobrazit komentáře

Tradiční stany mají typicky několik nevýhod, spojených zejména s jejich nepohodlím. Příjemné spaní většinou zkrátka ustupuje možnosti si relativně jednoduše postavit malé obydlí prakticky kdekoliv, ať už je to uprostřed lesa nebo před Apple Storem. Stan je proto také, alespoň v prvním zmíněném případě použití, standardně výbavou dobrodruhů se zájmem být blízko přírodě. Seedpod se tuto ideu snaží zkombinovat s alespoň některými znaky moderní civilizace.

V malé kamenné ohradě rozdělat oheň, za zvuků praskajícího dřeva a cikád povečeřet, opláchnout si ruce v nedalekém potoce a ulehnout do pohodlné postele s matrací a dekou. Nejnovější produkt společnosti Nomadic Resorts má za cíl lidi co nejvíce přiblížit přírodě, jejím přirozeným procesům a atmosféře, aniž by se museli vzdát výhod svého domova. Nabízí tedy vyvýšený prostor nepřístupný hmyzu a většině lesních zvířat, avšak zároveň ohraničený jen tenkou látkou propouštějící světla, zvuky i vůně.

Ačkoliv jsou podobnosti mezi nimi zjevné na první pohled, o stanech se při popisování Seedpodu vůbec nemluví. Místo nich se objevují přirovnání k hotelovému pokoji umístěném přímo do přírody. Celý koncept se tak ze sféry dobrodružství přesouvá spíše do roviny intimního nahlédnutí do světa, jehož součástí jinak už dlouho tak docela nejsme.

nomadic-resorts-seedpod-2

Foto:

Seedpod nabízí zkušenost mezi pobytem ve stanu a v hotelovém pokoji

Podobně jako u samotné interakce s divočinou, kterou příbytek umožňuje, podobná filozofie ovlivňuje i design. Kostra složená z několika propojených kovových kruhů je zavěšena z větví stromů nebo vlastní konstrukce, někde mezi světy náležícími pozemním zvířatům a ptákům. Tvar Seedpodu může připomínat kokon hmyzu, plody některých stromů nebo semena.

„Naším záměrem bylo inspirovat se u skromného semena a vytvořit vznášející se hotelový pokoj, který je prchavý a zároveň robustní – pohodlný, ale vzrušující ke spaní,“ vysvětluje Louis Thompson, ředitel Nomadic Resorts.

Naší myšlenkou je, že spaní v kokonu je samo v sobě transformativní zkušeností – příležitostí strávit noc v lidském hnízdě, kde můžete pozorovat pohyb okolní divočiny a poslouchat zvuky lesa,“ pokračuje.

Společnost tak přichází s ideou pop-up hotelů dostupných v zásadě kdekoliv. Chce jimi podporovat nové způsoby cestování, zaměřené na autentické prožitky z prostředí, která jsou nám mnohdy pocitově vzdálená, ale musíme myslet na jejich důležitost pro náš vlastní život. Alternativní pohled na každodenní lidské fungování se navíc značně rozšířil zejména v době pandemie, kdy se při výrazně zpomaleném průmyslu a cestování začalo pročišťovat ovzduší a zvířata vyrazila i do ulic.

Právě změna perspektivy a cílové skupiny je pro Seedpod zásadní. Z výletů do přírody chce totiž učinit nejen aktivity zajímavé potenciálně pro každého, ale zároveň při tom zdůrazňovat jejich ekologický aspekt. „Náš tým se snaží najít symbiotický a harmonický vztah mezi kempy, které vyvíjíme, a pohodlím našich hostů,“ říká Thompson.

blocks

Přečtěte si takéTechnologie zavřená ve skříni. Čeští Blocks nás zbavují závislosti na kurýrech a starostí s doručováním balíkůTechnologie zavřená ve skříni. Čeští Blocks nás zbavují závislosti na kurýrech a starostí s doručováním balíků

Informován ekologií a některými vlastnostmi tradičních hotelů se pokusil vytvořit přístřeší dostatečně pevné a pohodlné, ale také jednoduše přemístitelné a udržitelné.

„Důležitou součástí procesu vývoje byla velikost, protože jsme potřebovali vytvořit koncept odpovídající nové ekonomii nízkého dopadu a nařízení pro sociální distancování – Seedpod je vyroben z hygienických materiálů, které se jednoduše čistí a ve srovnání s tradičním hotelovým pokojem mohou být rychle a snadno dezinfikovány,“ přibližuje ředitel Nomadic Resorts myšlení v pozadí nového produktu.

nomadic-resorts-seedpod-3

Foto: Nomadic Resorts

Obytný kokon může být poměrně snadno umístěn téměř kdekoliv

nomadic-resorts-seedpod-4

Foto: Nomadic Resorts

Přes den lze Seedpod využít jako posezení

Inspirace designu semeny pak nemá pouze estetickou funkci. Vysoce aerodynamické tvary umožňují poměrně jednoduchou konstrukci schopnou odolat i silným bouřkám s rychlostí větru až do 120 km/h. Ke stavbě obydlí vybaveného solárními panely, větrákem, ledničkou, osvětlením i nabíjecí stanicí je pak potřeba pouhý den bez speciální techniky. Téměř kdekoliv tak lze postavit pohodlné útočiště, které vydrží přinejmenším pět let.

Obyvatelný kokon Seedpod v základu nabídne komfortní postel, jejíž konstrukce ji umožňuje ve dne předělat na posezení kolem stolu. Firma má připravený dokonce doplňující kokon obsahující plně vybavenou koupelnu se sprchou, toaletou, umyvadlem a šatní skříní.

nomadic-resorts-seedpod-5

Foto: Nomadic Resorts

V noci jako ložnici

nomadic-resorts-seedpod-6

Foto: Peter Jackson/Nomadic Resorts

Design inspirovaný semeny má splývat s okolní přírodou

nomadic-resorts-seedpod-7

Foto: Nomadic Resorts

Malý kemp Seedpodů

Diskuze (0)

Novinka

Anonym