Hru o trůn impéria miliardáře Sorose vyhrál nečekaně syn Alexander. S otcem ho sblížila filozofie

Americký fotbal, filozofie, politika – v tomto pořadí. Tak lze podle jeho přátel shrnout zájmy nového správce multimiliardového fondu George Sorose.

Jiří BlatnýJiří Blatný

sorosStory

Foto: Twitter Alexe Sorose

George Soros (vlevo) a jeho syn Alex

Málo lidí vzbuzuje takové emoce jako miliardář George Soros. Finančník narozený v Maďarsku totiž peníze kromě vědy a vzdělání ve velkém dává i do politiky. Zakladatel jednoho z nejúspěšnějších hedgeových fondů v historii však už nějaký čas hledal nástupce, který by se o jmění ve výši pětadvaceti miliard dolarů staral po něm. A před nedávnem na první pohled možná překvapivě ukázal na syna Alexandera, který byl donedávna znám jako někdo, kdo peníze svého otce uměl spíše utrácet než spravovat.

Akcie, dluhopisy i měny různých zemí po celém světě. Dvaadevadesátiletý George Soros za svou dlouhou kariéru obchodoval skoro se vším. V sedmdesátých a osmdesátých letech 20. století zbohatl na úspěšných předpovědích ekonomických a politických změn. A čich na správné načasování měl dobrý. Jediná sázka na pokles britské libry v roce 1992 přinesla jeho fondu Quantum Fund více než jednu miliardu dolarů, napsal server Business Insider.

Finanční impérium jménem Soros Fund Management, které má dnes hodnotu zhruba 25 miliard dolarů, se Soros nikdy nebál použít k podpoře politiků, kteří mu byli ideologicky blízcí, hlavně těch progresivních, nebo naopak proti těm, se kterými nesouhlasil, zejména konzervativních, za což nejen od americké pravice pravidelně slýchá kritiku.

Když teď miliardář žezlo předává synu Alexandrovi, část konzervativních politiků si možná oddychla. Ten je ale ve svém prvním rozhovoru, který dal deníku Wall Street Journal (WSJ), příliš neuklidnil. Když se ho novinář Gregory Zuckerman zeptal, jak to má s politikou ve srovnání s otcem, mimo jiné prohlásil: „Jsem ještě političtější.“

Přes Nietzscheho k miliardám

Sedmatřicetiletý Alex, jak si nechává říkat, se přitom jako dědic otcova jmění nejevil. Dlouho ho totiž zajímaly spíše hip hop a tým amerického fotbalu New York Jets a byl známý především životem na vysoké noze. „Nádherné modelky, kamarádi z NBA a schovávačky v jeho sídle: Vítejte v opulentním životě playboyského syna investora George Sorose,“ zněl jeden z titulků britského Daily Mailu v roce 2016.

Hlavním kandidátem na dědice tak byl Alexanderův nevlastní bratr, dnes třiapadesátiletý Jonathan. Nějakou dobu pracoval v rodinné nadaci Open Society Foundation (OSF), která rozdá každý rok zhruba 1,5 miliardy amerických dolarů různým iniciativám zabývajících se lidskými právy, finance putují také do vzdělávání či k politikům

Byť to vypadalo, že má dobře nakročeno, Jonathan se před lety s otcem rozkmotřil a v roce 2015 nadaci OFS opustil. A důvěru George Sorose si očividně nakonec získal Alexander. Začal se více angažovat v OFS a zastupoval otce při cestách do jejích kanceláří po celém světě. „Zasloužil si to,“ prohlásil o něm podle WSJ George.

Do té doby si ale Alex s otcem nedokázali vybudovat hluboký vztah. Finance nezajímaly Alexandera, fotbal zase nebyl pro jeho otce. Syn se tak kromě finančně nákladného života začal soustředit na školu. Studoval historii a na Kolumbijské univerzitě v New Yorku získal titul Ph.D. A právě filozofická témata ho s otcem nakonec sblížila. Podle mladšího Sorose začali trávit hodiny diskusemi o filozofii a světové politice.

Alexander už na konci minulého roku nahradil otce v pozici předsedy správní rady OSF a dnes už také jako prezident spravuje toky peněz Political Action Committee (PAC) Demokratické strany, což je komise, která rozděluje příspěvky politickým kampaním strany v USA. Alex je v současnosti podle WSJ také jediným členem rodiny v investičním výboru dohlížejícím na Soros Management Fund.

Podle Alexandra Sorose se s otcem shodnou ve svém světonázoru. Hodlá tak pokračovat ve finanční podpoře iniciativ a politiků, kteří v USA zastávají liberální pozice ohledně témat jako jsou potraty nebo genderová rovnost. Kvůli podobným otázkám se také v poslední době potkal s vrcholnými světovými politiky včetně amerického prezidenta Joea Bidena, kanadského prezidenta Justina Trudeaua nebo s brazilskou hlavou státu Lulou da Silvou.

Po prezidentských volbách v roce 2016, kdy se fond OSF bál možného vyšetřování ze strany tehdy republikány ovládaného Kongresu, někteří zaměstnanci nadace vyzvali k mírnějšímu financování politicky ožehavých témat. Alex ale naopak trval na zintenzivnění. Podle WSJ například pomohl zvýšit roční výdaje OSF v Latinské Americe z 12 milionů dolarů na 60 milionů. V USA spolupracoval s demokratkou Stacey Abramsovou na zlepšení volební účasti na jihu Spojených států, zejména mezi Hispánci.

Mobilizace latinskoamerických a černošských voličů ve prospěch demokratů jsou témata, která jsou pro Alexandra Sorose stěžejní. „Naše strana musí být lepší v tom, že bude více vlastenecká a inkluzivní,“ řekl. „To, že někdo volí Trumpa, neznamená, že je ztracený nebo rasista,“ dodal.

Sám sice zatím logicky nemá tolik zkušeností na světové scéně jako jeho otec, což může být nevýhoda. Podle lidí, kteří s ním spolupracují, však jeho jmenování může organizaci OSF pomoci v jednom zásadním směru. „Asi nebude takovým strašákem, jakým byl pro pravici George Soros,“ uzavřel pro WSJ Anthony Romero, ředitel Americké unie občanských svobod, kterou OSF finančně podporuje.