Hurá do extrémních podmínek. Apple představil nové hodinky s vyšší výdrží baterie a odolným tělem

Novinka se jmenuje Apple Watch Ultra a cílí na dobrodruhy. Vedle nich Apple obměnil i původní modely.

Filip HouskaFilip Houska

ultra_1

Foto: Apple

Hodinky Apple Watch Ultra cílí na sportovce a dobrodruhy

0Zobrazit komentáře

Šéf Applu Tim Cook na úvod dnešní prezentace nových produktů řekl, že Apple Watch čekají největší změny v historii. A měl pravdu. Apple totiž představil nejen aktualizovanou generaci Series 8 a vylepšil stávající, dostupnější model SE, ale odhalil také zcela nový model s přídomkem Ultra. Ten cílí především na uživatele, kteří se svými hodinkami rádi vyrazí na pořádnou túru do přírody. Nebo si je zkrátka nechtějí tolik hýčkat.

Apple Watch Ultra sice stále kopírují základní designové linky předchozích modelů, v nějakých prvcích se ale přece jen znatelně liší. V první řadě přináší větší titanové pouzdro o velikosti 49 milimetrů a ploché safírové přední sklíčko, které má představovat vyšší ochranu samotného displeje s technologií Retina. Ten má být mimo jiné až dvojnásobně jasnější než všechny ostatní Apple Watch.

Protože jde o model určený pro outdoorové sportovce, musel pro ně Apple uzpůsobit i fyzické ovládací prvky. Do nových hodinek vměstnal mohutnější digitální korunku i zcela nové tlačítko, které půjde nastavit pro konkrétní akce. Okolo tlačítek na pravé straně zařízení se pak nachází výrazný kryt, jenž má zvyšovat odolnost zařízení během nárazů a pádů. Tlačítka půjde ovládat i v rukavicích.

Spolu s tím inženýři v Cupertinu zvýšili i výdrž na baterii, která při běžném používání dosahuje až 36 hodin. V případě, že si uživatel nastaví nový režim nízké spotřeby, bude moci prodloužit výdrž baterie na jedno nabití až na přibližně 60 hodin. A pokud bude nutné během větších výletů do přírody volat, vhod přijdou tři vestavěné mikrofony, které prý dokáží lépe izolovat lidský hlas i v hlučném prostředí.

ultra_1-1920-x-1280-px

Foto: Apple

Díky odolnému safírovému přednímu sklíčku vydrží i horší zacházení

„Inspirováni průzkumníky a sportovci z celého světa jsme vytvořili úplně novou kategorii hodinek určenou pro nová a extrémní prostředí. Jsou to dosud nejodolnější a nejschopnější Apple Watch,“ řekl Jeff Williams, provozní ředitel Applu. „Apple Watch Ultra jsou všestranný nástroj, který uživatelům umožňuje posouvat hranice dobrodružství, vytrvalosti a průzkumu,“ dodal během prezentace.

Jen o samotné zařízení nejde. Apple věří, že aby nové hodinky fungovaly v náročnějších podmínkách co nejlépe, potřebují i speciální řemínky. Pro Apple Watch Ultra tak navrhl takzvaný Trailový tah z lehké tkané textilie, určený především pro vytrvalostní sportovce, variantu Alpský tah s dvěma integrovanými vrstvami vyrobené jedním souvislým tkaním a Oceánský řemínek s titanovou sponou pro extrémní vodní sporty. Je ovšem otázkou, zda na nové, větší hodinky budou sedět starší pásky z předchozích generací.

Vylepšeno bylo i GPS, které je u nového modelu dvoufrekvenční a integruje jak frekvenci L1, tak L5. Včetně polohových algoritmů. Apple uvádí, že právě přesnost těchto technologií je při horších dobrodružných podmínkách alfou a omegou. Navíc díky tomu může zlepšovat měření vzdálenosti, tempa i trasy při různých sportovních trénincích nebo závodech. Velkou roli v tom bude hrát operační systém watchOS 9, který přináší různá vylepšení pro aktivity.

Apple bral u nových hodinek ohled také na teploty, proto by Apple Watch Ultra měly vydržet mrazivou teplotu až -20 stupňů Celsia i žhavé pouštní vedro s teplotou až 55 stupňů Celsia. Dále se značka zaměřila na oblast potápění a hodinky navrhla tak, aby zvládly hloubku až 40 metrů. Vedle toho Ultra nabízí také známé funkce jako měření EKG, včetně vylepšených funkcí pro sledování menstruačního cyklu či automatické rozpoznání nehody v autě.

Apple Watch Ultra je možné objednávat už dnes s tím, že v prodeji budou od 23. září. Cena je jednotná – 24 999 korun. A je jedno, jestli zvolíte verzi s trailovým, alpským nebo oceánským řemínkem.

Aby se neřeklo

Jen o nových Apple Watch Ultra ale část prezentace věnovaná hodinkám nebyla. Apple oznámil i příchod „klasické“ generace Series 8, která obsahuje nový teplotní senzor. Ten dokáže sledovat změny teploty již od 0,1 stupně Celsia a cílí hlavně na ženy, kterým má zpřesnit přehled o ovulačním cyklu. Veškerá data mají být navíc šifrována. Dále nabízí i funkci pro detekci nárazu, která se spustí pouze během jízdy autem, což se může hodit v případě potenciální nehody na cestě.

8-1920-x-1280-px

Foto: Apple

Apple Watch Series 8

Series 8 dále přináší také režim nízké spotřeby, který prodlužuje výdrž baterie hodinek na 36 hodin. Ten bude ostatně k dispozici i pro starší modely počínaje Series 4. Nová generace v hliníkovém provedení bude dodávána v půlnoční, hvězdné, stříbrné a červené barvě, přičemž verze z nerezové oceli bude dostupná ve stříbrné, zlaté a grafitové. Cena začíná na 12 490 korunách. Předobjednávat lze dnes, v prodeji od 16. září.

A aby toho nebylo málo, drobných změn se dočkal také cenově dostupnější model SE, který má nyní stejný čip jako Series 8 a nabízí taktéž funkci pro detekci nárazu v autě. Cena začíná na 7 690 korunách s tím, že je možné si aktualizované SE objednat dnes s doručením okolo 16. září.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym