Hyundai se ostře vyhranilo. Nejnovější generace SUV Santa Fe se proměnila v krabici plnou štěstí

Novinka přináší ostře řezané linie a velké množství prostoru. Nezapomíná však ani luxus a moderní technologie.

santa-fe5

Foto: Hyundai

Podoba nové generace SUV Santa Fe

0Zobrazit komentáře

Zcela nová generace SUV modelu Santa Fe se od své předchozí verze nemůže lišit víc. Rozdíl je podobný, jako kdybyste po dvaceti letech potkali člověka se zálibou v bodybuildingu, kterého jste naposledy viděli, když ještě ani nechodil do školy. Vůz prošel extrémní proměnou a svým způsobem dospěl. Někomu může jeho nová podoba imponovat. Kdo si ovšem nepotrpí na futuristické tvary, bude zklamaný.

Hyundai se v posledních letech vydalo cestou velmi neotřelých designů, které i přes nejrůznější výstřelky jiných automobilek vyčnívají z davu. Nová vzhledová filosofie potkala i model Santa Fe, tedy největší z nabízených SUV automobilky, která jej v jeho páté generaci proměnila k nepoznání.

Oblé tvary musely uvolnit místo ostře řezaným hranám a rovným liniím, které se nesou od přídě po záď, a člověk se nemůže zbavit dojmu, že si v Jižní Koreji došli pro inspiraci do staré dobré Anglie k Land Roveru či některým americkým výrobcům. Hned na několika místech se opakuje motiv písmene H odkazující na první písmeno názvu automobilky, ale našinec si jej klidně může vyložit i jako první písmeno slůvka hrana.

santa-fe3

Foto: Hyundai

Design pracuje s motivem písmena H

Motiv písmena H využívají přední lampy, které spojuje světelná horizontální linka táhnoucí se po celé masce. Grafiku inspirovanou písmenem H najdeme i na zadních lampách, které Hyundai umístilo extrémně nízko na úroveň lemů zadních kol. Specifické uložení lamp i samotný tvar zádě však inženýrům umožnily koncipovat záď jako malou korbu náklaďáku, do které se vejde všechno možné a možná i nemožné. Zavazadelník však lze například proměnit i na malé soukromé apartmá.

Motiv písmene H je přítomen také v interiéru, který nepůsobí tak spartánským dojmem jako exteriér, přesto se nese v minimalistickém duchu. Napomáhají k tomu použité prémiové materiály i obří obrazovka fungující jako displej infotainmentu i jako digitální přístrojový štít.

Tuto obrazovku doplňuje ještě nakloněný ovládací panel, který kombinuje fyzická a digitální tlačítka. Volič automatické převodovky na středovém tunelu však nenajdete. Nově se usídlil pod volantem, což uvolnilo prostor pro odkládání nejrůznějších věcí, jako jsou mobilní telefony či pití. Celý vůz díky tomu všemu tak trochu připomíná velký box plný štěstí.

Svou premiéru bude mít nové Santa Fe v průběhu srpna, takže bližší specifikace týkající se jejího výkonu či ceny prozatím nejsou k dispozici. Dá se však předpokládat, že i vzhledem k tomu, že se nyní Santa Fe profiluje více luxusnějším dojmem, bude cena nejspíše vyšší než obvykle.

hyundai-santa-fe-boasts-bold-new-design-exterior-09-min

Foto: Hyundai

Záď je extrémně hranatá, díky tomu však nabízí velké množství prostoru