Itálie přitvrdila vůči Amazonu. Udělila mu jednu z největších pokut pro technologickou firmu v dějinách

Iva BrejlováIva Brejlová

amazon

Foto: Amazon

Kancelářská budova Amazonu

0Zobrazit komentáře

Pokutu ve výši 1,13 miliardy eur – tedy v přepočtu necelých 29 miliard korun – vyměřila Itálie společnosti Amazon za zneužití dominantního postavení na trhu. Jde o jednu z nejvyšších pokut, kterou v Evropě technologická společnost dostala. Amazon se proti ní nicméně hodlá odvolat, podle vyjádření firmy s jejím udělením „silně nesouhlasí“.

Když firmě naposledy italský antimonopolní úřad vyměřoval pokutu, šlo o 200 milionů eur (asi pět miliard korun). Směřoval ji kromě Amazonu i na Apple. Nelíbilo se mu omezení přístupu některých prodejců výrobků Apple na prodejní platformě americké společnosti, která z internetového prodejce přerostla v celou technologickou platformu. Teď úřad přidal skoro miliardu eur.

Itálii se nelíbí, že firma svou logistickou síť – tedy přepravní služby, které sama poskytuje – spojuje s přístupem do přednostních programů, jako je především Amazon Prime. Být v nich je přitom pro prodejce důležité. Znamená to lepší viditelnost u zákazníků i přístup k těm, kteří tu víc utrácejí.

Konkrétně Amazon Prime v Itálii usnadňuje prodej sedmi milionům nejvěrnějších a nejvíce utrácejících spotřebitelů, navíc se pak prodejci můžou účastnit akcí, jako je Black Friday, Cyber Monday, případně Prime Day, což jsou všechno dny, kdy zákazníci na internetu utrácejí obrovské sumy, které někdy čítají i desítky procent celkového obratu e-shopů.

Jenže obchodníci, kteří do programů chtějí, musejí podepsat smlouvu, ve které se zavazují využívat služby logistické odnože Amazonu. Podle úřadu tím firma poškozuje část prodejců, poskytovatelů logistických služeb i další elektronická tržiště. Tím, že si firmy na Amazonu platí náklady na převoz speciálně prostřednictvím této firmy, měli by další náklady s platbou u dalších přepravců, a tak je raději nevyužívají. 

„Úřad vyhodnotil tuto škodlivou strategii společnosti Amazon za obzvláště závažnou a vzhledem k její závažnosti, délce trvání, rozsahu dopadů a velikosti skupiny se rozhodl uložit tuto pokutu,“ odkazuje antimonopolní orgán k výši částky.

Kromě toho má podle jeho nařízení Amazon okamžitě obnovit opravdu tržní podmínky. Podle dokumentu má nicméně na zveřejnění standardů pro přístup do Prime, které budou stejné pro všechny prodejce, jeden rok.

S přispěním ČTK.

Rubriku E-commerce podporujíshoptet

Diskuze (0)

Novinka

Anonym