Jaké živiny chybí Čechům? Startup Trime vyvinul multivitamin na míru českému organismu

Startup Michala Kočího pokračuje v rozvoji svého portfolia. Představil doplněk, který vyvažuje stravovací návyky Čechů.

Trime Kočí a Přibyl

Foto: Trime

Nutriční specialista a vývojář Jakub Přibyl a zakladatel startupu Trime Michal Kočí

Jaké živiny chybí typickému obyvateli České republiky? Nad touto otázkou se zamysleli ve startupu Trime podnikatele Michala Kočího, který od konce roku 2020 společně s nutričním specialistou Jakubem Přibylem vyvíjí prémiové výživové doplňky. A zjistili, že Češi nejvíce strádají co do selenu, zinku, vitaminu K a některých vitaminů skupiny B – a také se potýkají s nedostatkem jódu a vitaminu D. Pomoci by tomu mohl jejich nový doplněk stravy.

Nedostatek zmíněných nutričních látek vyplývá z pravidelného monitoringu Státního zdravotního ústavu. Přispívají k němu jednak naše horší stravovací návyky, jednak obecně nižší kvalita běžně dostupných potravin, která je způsobená nadužíváním hnojiv, industrializací v potravinářském průmyslu a také dovozem přes dlouhé vzdálenosti, který nepříznivě ovlivňuje jejich čerstvost.

„V posledních letech došlo k největším změnám v nutričním profilu Čechů. Překvapivé na tom je to, že snížení nutriční hodnoty se týká i základních potravin, jako je maso, ryby, vejce, obiloviny, zelenina a ovoce,“ vysvětluje Jakub Přibyl, nutriční specialista a produktový vývojář v Trime.

„Změny v obsahovém zastoupení důležitých mikronutrientů, jako je například hořčík, draslík, vitamin K nebo omega-3 mastné kyseliny, negativně ovlivňuje nadužívání intenzifikačních postupů jak v rostlinné, tak živočišné výrobě,“ dodává.

Trime doplněk

Foto: Trime

Doplněk Daily F20 Complex pomáhá vyrovnávat deficity typické pro obyvatele Česka

Češi se také potýkají s nedostatkem vitaminu D a jódu. S deficitem druhého zmíněného prvku se naše populace potýkala i v devadesátých letech, po nějaké době se ho však potřebnou osvětou a navyšování jeho obsahu v základních potravinách podařilo vyrovnat. Jenže v současné době mají obyvatelé Česka jódu opět nedostatek – ve vnitrozemských státech je totiž horší dostupnost jeho přirozených zdrojů, jako jsou ryby, mořské plody a řasy.

„Největší výzvou pro každého Čecha žijícího moderním způsobem života je dodávat tělu dostatečné množství potřebných živin, navíc ve správném poměru. Doplňky stravy jsou legitimní nástroj, jak tyto nedostatky kompenzovat – jenže výrobci často neřeší složení do hloubky a spokojí se pouze se zákonnou normou a co nejlevnější a nejsnadnější výrobou,“ říká Přibyl.

V Trime tak nový doplněk stravy poskládali ze šestice dobře využitelných minerálů a čtrnácti vitaminů, aby dosáhli co možná nejvyšší vstřebatelnosti. Velkou roli hraje také to, jak jednotlivé látky reagují s ostatními přísadami.

„Důležité je si uvědomit, že aby tělo nějakou látku vůbec vstřebalo, potřebuje k ní často nějaký další kofaktor. Suplementace jednou složkou zkrátka nestačí, proto je důležité používat funkční doplňky stravy, které na toto myslí,“ doplňuje Michal Kočí, zakladatel a šéf Trime.

Podle analytické společnosti GWR tvořil v roce 2021 evropský trh s výživovými doplňky přibližně 61 miliard eur a do roku 2030 se očekává každoroční nárůst o 5,8 procenta. Češi v loňském roce utratili za doplňky stravy 14 miliard korun. Michal Kočí zahájil prodej doplňků stravy pod značkou Trime na konci roku 2020 a obrat jeho startupu v letošním roce dosáhl zatím 10 milionů korun. Letos plánuje prodat celkem dvacet tisíc produktů.

Rubriku Startupy podporujíjt-retina