Jeden z největších konkurentů brněnského vyhledávače letenek Kiwi.com se prodal za 1,7 miliard

skyscannerm
0Zobrazit komentáře

Ačkoliv se to nezdá, jsou to teprve čtyři roky od doby, kdy vznikl v rukou Olivera Dlouhého mezinárodní vyhledávač SkyPicker, jehož vývoj probíhal a stále probíhá z Brna. V květnu letošního roku se pak jeden z nejrychleji rostoucích českých startupů přejmenoval na Kiwi.com a před pár měsíci ohlásil nárůst tržeb o stovky milionů korun.

Funguje na principu kombinace různých leteckých dopravců, kteří spolu napřímo nespolupracují a tím se snaží zákazníkům nabídnout nižší ceny spojení. Mezi největší konkurenty na tomto poli jednoznačně patří například SkyScanner, britská společnost fungující od roku 2001, ve které se udály větší změny naposledy v lednu letošního roku, při získání 128 milionů liber od skupiny investorů.

john-1

Přečtěte si takéTým vývojářů z českého Shipita, prodaného za stovky milionů, přechází za Řežábem do GoodbabyTým vývojářů z českého Shipita, prodaného za stovky milionů, přechází za Řežábem do Goodbaby

Teď ale přišla další pecka. SkyScanner byl prodán – a to za úctyhodných 1,74 miliard dolarů, v přepočtu tedy přes 44,4 miliard korun, do rukou největší čínské cestovní kanceláře Ctrip.com, která za firmu z větší části zaplatí hotovostí a částí ve formě akcií. SkyScanner má momentálně na 60 milionů aktivních uživatelů a funguje ve 30 jazykových mutacích, včetně české.

skyscanner

Finální cena je ještě o 140 milionů vyšší, než valuace po lednové investici. Původní vedení ve firmě zůstane až do konce roku 2016 a postupně se bude snažit předat veškeré řízení novému čínskému vlastníkovi, informuje agentura Reuters.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym