Seriál Rod draka zbořil i české HBO. Za dva dny ho zhlédlo více diváků než Batmana za několik měsíců

První epizodě očekávaného fantasy se podařilo dosáhnout na rekordní sledovanost. Jak ve světě, tak v Česku.

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

house-of-the-dragon5

Foto: HBO

Záběry ze seriálu Rod draka z dílny HBO

0Zobrazit komentáře

V neděli na obrazovky vstoupil Rod draka, prakticky tři roky vyhlížené navázání na veleúspěšnou Hru o trůny. Ta do televize v zásadě přivedla žánr epického fantasy, které se kvůli vysokým nárokům na produkci předtím objevovalo jen ve filmech. Novinka laťku posunula ještě trochu výše – a první epizodě se podařilo dosáhnout na rekordní sledovanost. Jak ve světě, tak v Česku.

Už v úterý jsme psali o prvních číslech sledovanosti Rodu draka ze Spojených států, které pro HBO, kde seriál vychází, představuje hlavní trh. Prequel odehrávající se 200 let před událostmi Hry o trůny si tam v premiérovém dnu pustilo 9,99 milionu diváků, což je nejlepší sledovanost v historii prémiové televize. Stejně dobře se seriálu dařilo také na streamovací službě HBO Max.

O vlastní statistiku se nyní podělilo i české HBO, kde byl Rod draka podobně zásadní jako v zámoří. Seriál v tuzemsku a na Slovensku debutoval s největší sledovaností ze všech nových titulů na HBO Max. První díl přitom potřeboval pouze 48 hodin na to, aby stanul na vrcholu sledovanosti bez ohledu na formát. Překonal celkovou sledovanost jak nových Fantastických zvířat, které jsou online od května, tak snímku The Batman, který lze zhlédnout od dubna – a je tři hodiny dlouhý.

„HBO Max patří k jedné z nejoblíbenějších streamovacích platforem na světě. Rod draka je zdaleka nejpopulárnějším startem v historii HBO a HBO Max v Čechách i na Slovensku. Sledovanost prvního dílu překonala všechna očekávání,“ uvedla tisková mluvčí českého HBO Max Pavla Brožková.

Rod draka diváky zaujal pohledem na jinou část dějin kontinentu Západozemí, než kterou pokryla Hra o trůny. Sedmi královstvím vláda v seriálu rod Targaryenů, jehož svrchovanou moc zajišťuje výhradní přístup k mocným drakům. Mezi jednotlivými členy vládnoucí rodiny ale nastane konflikt, když král Viserys I přijde o jasného dědice. Začíná spor o to, kdo po něm usedne na Železný trůn.

Zahraniční i domácí recenze Rodu draka, včetně té naší, jsou z většiny pozitivní, přičemž vyzdvihují úspěšné přenesení nelítostného světa Hry o trůny do dosud málo známého prostředí. Pozornost si ale zaslouží také rozdíly v pojetí, počínaje rolí ženských postav v příběhu a konče svižnějším vyprávěním, kterému však nechybí dobře známé politikaření na mnoha úrovních.

Teprve se uvidí, jestli si nové fantasy od HBO udrží stávající obrovskou míru zaujetí, minimálně z hlediska sledovanosti nicméně téměř nemohlo začít lépe. Druhá epizoda vyjde v pondělí a další budou následovat každý týden. Mezitím se chystají také další seriály podle předloh George R. R. Martina, například spin-off Rodu draka s názvem 9 Voyages nebo příběh zaměřený na další osudy Jona Snowa.

Načítám formulář...

Diskuze (0)

Novinka

Anonym