Jiní tonou, Britové dál pádlují. Rolls-Royce prodal meziročně více vozů, podíl na tom mají i Češi

Britské legendě se nejvíce dařilo v USA a Číně, během loňského roku nicméně dodala oproti tomu předešlému výrazně více vozů i českým zákazníkům.

rolls-royce2

Foto: Rolls-Royce

Modelová paleta Rolls-Royce je bohatá a v loňském roce se dle značky dařilo všem modelům

0Zobrazit komentáře

V Česku jsou prodeje nových vozů na svém desetiletém minimu, což je scénář, který je aktuálně platný i v řadě dalších evropských států. Zhoršující se prodejní statistiky trápí mnoho automobilek, najdou se však i výjimky, pro které byl minulý rok relativně úspěšný. Patří sem třeba Rolls-Royce, kterému v meziročním porovnání stouply prodeje o osm procent, přičemž poměrně dost nových vozů s emblémem RR na přídi zamířilo i do Česka. Článek byl dne 26. ledna 2023 aktualizován o upřesnění prodejních výsledků českého zastoupení značky a nového pražského showroomu.

Počet registrovaných nových osobních vozů v Česku v minulém roce meziročně klesl o 7,15 procenta na 192 087 tisíc, jak vyplývá z údajů Svazu dovozců automobilů (SDA). Toto číslo potvrzuje předpoklady, které naznačily výsledky za první pololetí minulého roku, do kterého automobilový průmysl vstoupil zatěžkán pandemickým břemenem v podobě nedostatku dílů a dlouhými čekacími lhůtami.

Minimálně v Evropě se sice v druhé půlce loňska roku začal trh oklepávat a prodejní čísla rostla, přesto byl z pohledu celkových prodejů nových vozů rok 2022 horší než ten předchozí. Méně vozů prodala řada automobilek, našly se však i výjimky potvrzující pravidlo. Jednou z nich je Rolls-Royce, který si zapsal rekordní růst již v roce 2021, kdy meziročně prodal o polovinu více vozů a v kladných prodejních statistikách pokračoval i loni.

Za rok 2022 sice prodal meziročně jen o opticky příliš nevýrazných osm procent více vozidel, přesto se vzhledem k vývoji na trhu jedná o pozitivní výsledek. „Rok 2022 byl pro Rolls-Royce Motor Cars vpravdě historickým. Nejen, že jsme odhalili Rolls-Royce Spectre, vůbec první plně elektrický sériový model naší značky, ale byl to také první rok, kdy jsme během dvanácti měsíců dodali více než šest tisíc vozů, přičemž silná poptávka byla po celém našem produktovém portfoliu,“ uvedl Torsten Müller-Ötvös, generální ředitel automobilky z britského Goodwoodu.

rolls-royce1

Foto: Rolls-Royce

Torsten Müller-Ötvös, generální ředitel automobilky Rolls-Royce s novým modelem Spectre

Celkem měl Rolls-Royce doručit 6 021 svých vozidel, které putovaly do padesátí zemí světa, Česka nevyjímaje. I na tuzemském trhu si Rolls-Royce připsal pozitivní výsledky, kdy českým zákazníkům dle údajů SDA dodal sedmatřicet vozidel, tedy o šestnáct více než v roce 2021.

Od otevření českého dealerství Rolls-Roycu uplynulo šest let, během kterých si jej pořídilo přes 200 českých a slovenských zákazníků. Dle majitele Rolls-Royce Motor Cars Prague Karla Kadlece, tvořili v minulém roce 70 % prodejů zákazníci z ČR a 30 % ze Slovenska. Nejprodávanějšími modely se staly SUV Cullinan a opulentní Ghost. Zajímavé je, že do výčtu prodaných vozů jsou počítány i ojeté kusy z certifikovaného programu Provenance, které tvořily zhruba polovinu celkových čísel.

„Pro nás jakožto výrobce luxusního zboží ale nejsou prodejní čísla jediným měřítkem úspěchu: nejsme a nikdy nebudeme velkovýrobcem. Zakázkový program Bespoke, který neodmyslitelně patří k vozům Rolls-Royce, byl loni rovněž na rekordní úrovni. Požadavky našich zákazníků byly stále nápaditější a technicky náročnější – což je výzva, kterou s nadšením přijímáme,“ dodal Müller-Ötvös.

Přesný počet dodaných, vysoce personalizovaných vozů, jako je luxusní Boat Tail, sice automobilka neuvedla, prozradila ale, že průměrně u ní zákazníci za tento typ vozidel utratili kolem půl milionu eur, tedy zhruba dvanáct milionů korun.

O tyto vozy je největší zájem na Blízkém východě, kde také Rolls-Royce loni otevřel novou kancelář. Ta v Dubaji vítá jen pozvané klienty, přičemž se jedná teprve o druhé místo podobného charakteru na světě.

Na nové zázemí Rolls-Roycu se však mohou těšit i čeští zákazníci. Díky investici ve výši 24 milionů korun by se měl do poloviny roku 2024 otevřít v Průběžné ulici ve Strašnicích zcela nový showroom, který nahradí ten původní, umístěný v aktuálně rekonstruovaném hotelu Intercontinental.

mood-impression-new-client-experience-min

Foto: Rolls-Royce

Pražský autosalon Rolls-Roycu by se měl nést v podobně luxusním duchu

Další kanceláře, jaké budou vznikat v Dubaji, by se měly objevit i na jiných místech světa, přičemž jedna z nich určitě vyroste i ve Spojených státech, kde Rolls-Royce loni prodal vůbec největší počet vozů. Je to i díky nové vlně mladých investorů a podnikatelů, kteří si Rolls-Royce koupili vůbec poprvé. Dále se dařilo také v Číně a Evropě, kde se z nového Rolls-Roycu nejčastěji radovali zákazníci ve Spojeném království a Německu.

Dobré jsou vyhlídky i pro tento rok, kdy je poptávka natolik silná, že vyčerpává výrobní kapacity pro značnou část letoška. Svou zásluhu na tom má také novinka v podobě modelu Spectre, který je vůbec první elektrifikovaným modelem značky, jehož dodávky prvním zákazníkům začnou ve čtvrtém čtvrtletí.