Jiří Šmejc definitivně opouští PPF. Víc se zapojí matka a dcery Kellnerovy i byznysmen a horal Otruba
Největší česká investiční skupina dokončila přesun z Amsterdamu do Prahy a obměnila orgány – mizí zahraniční jména, přicházejí akcionářky.
Největší česká investiční skupina je od prvního dubna formálně tuzemskou firmou. PPF Group, která dosud sídlila v Nizozemsku, totiž dokončila přesun své hlavní holdingové společnosti do Prahy. Takže PPF Group N.V. se stala PPF Group a.s. Spolu s tím přišla i zásadní obměna ve vedení – a ta leccos říká o tom, kam skupina míří.
Přesun nebyl překvapením. Záměr přestěhovat se z Amsterdamu do české metropole oznámila rodina Kellnerových prostřednictvím svého holdingu Amalar už v prosinci loňského roku. Tehdy Renáta Kellnerová zdůvodnila rozhodnutí slovy, že historické důvody pro sídlo v zahraničí – tedy silnější právní ochrana investic a výhodnější daňové smlouvy – v zásadě pominuly. A teď je proces také oficiálně hotový.
Změna sídla s sebou ale nese i nové složení nejvyšších orgánů skupiny. Představenstvo bude nově dvoučlenné a zůstávají v něm jen generální ředitelé holdingu Kateřina Jirásková a Didier Stoessel, kteří PPF vedou od loňského léta. Odcházejí z něj tedy čtyři dosavadní členové: Rudolf Bosveld, Ondřej Frydrych, Jan Cornelis Jansen a Menno Verhoeff.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsZajímavější pohled ale nabízí dozorčí rada. Do ní totiž vstupují přímo dvě akcionářky skupiny: vdova po zakladateli PPF Renáta Kellnerová a jejich nejstarší dcera Anna Kellnerová, mimo jiné úspěšná parkurová jezdkyně. Přidají se ke stávajícím členům Lubomíru Královi, který je dlouholetým šéfem právního oddělení PPF, a rodinnému příteli a byznysovému partnerovi Tomáši Otrubovi, přičemž ten se stane předsedou dozorčí rady. Otruba je vedle podnikání i vášnivým horolezcem. Zbývající dvě dcery – Lara Kodl Kellnerová a Marie Isabella Kellnerová – budou mít v dozorčí radě status pozorovatelek s právem účastnit se zasedání.
Z dozorčí rady naopak odcházejí čtyři její dosavadní členové: někdejší šéf Deloitte v Česku Josef Kotrba, manažerka Zuzana Prokopcová, byznysmen Kamil Ziegler spojený především s impériem miliardáře Karla Komárka a také Jiří Šmejc. A právě Šmejcův odchod je v kontextu nedávné historie PPF symbolický: do dozorčí rady nastoupil teprve loni v létě po skončení svého tříletého mandátu generálního ředitele. Renáta Kellnerová tehdy jeho působení v čele skupiny hodnotila velmi kladně a zmiňovala, že provedl skupinu po smrti Petra Kellnera náročným obdobím a také přesunem z Východu na Západ. Poslední spojnicí mezi ním a PPF je jeho minoritní účast v telekomunikačním podniku, který skupina vytvořila s arabským operátorem e&.
„Děkuji odcházejícím členům našich statutárních a kontrolních orgánů za roky práce, kterou pro naši společnost odvedli. Zejména v posledních pěti letech, kdy skupina procházela strategickou proměnou a postupným přesunem investic na západní trhy a také změnami akcionářské struktury, byla jejich podpora naprosto klíčová,“ uvedla Renáta Kellnerová, majoritní akcionářka skupiny PPF.
Přesun sídla ovšem není jen administrativní záležitost. PPF Group se stane i daňovým rezidentem České republiky, ačkoli konkrétní dopady na státní kasu jsou nejasné. Takže minimálně část daní, které dosud odcházely přes Nizozemsko, teď zůstane doma. PPF Group dnes spravuje aktiva v hodnotě přes 43 miliard eur, tedy přibližně bilion korun. Skupina je aktivní v médiích, telekomunikacích, realitách, bankovnictví. V Česku jí patří například televize Nova, operátor O2, banka Air Bank či plzeňská Škoda Transportation.








