Jsme na prahu vzniku superinteligence? Revolta v OpenAI měla kořeny ve filozofii, ne v boji o moc

Lidé, kteří odvolali Sama Altmana z vedení OpenAI, varují před rychlým vývojem umělé inteligence. Jenže zároveň tím mohou zbrzdit pokrok.

Luboš KrečLuboš Kreč

altman-2Insider

Foto: CzechCrunch/Midjourney

Sam Altman, CEO OpenAI, vytvořený umělou inteligencí

0Zobrazit komentáře

Pětidenní převrat v OpenAI měl podle všeho hluboké a veskrze filozofické kořeny. Spíš než o boj o moc a vliv nad nejhodnotnějším startupem dneška šlo o spor o budoucnost. Ti, kteří měli strach, že firma postupuje ve vývoji umělé inteligence moc rychle a nezodpovědně, proti těm, kteří ji nechtějí brzdit. Klíčovou roli v celém příběhu sehrál mezi technologickými intelektuály velmi populární myšlenkový směr známý jako efektivní altruismus.

Koncem října vydal americký think-tank Centrum pro bezpečnost a nastupující technologie (CSET) obsáhlou studii s výmluvným názvem „Rozpoznávání skutečných záměrů: Umělá inteligence a drahé signály“. Na šedesáti stránkách poskytuje zákonodárcům a vůbec jakýmkoliv zájemcům manuál, jak se vyznat v tom, jaké mohou mít ti, kteří v oboru působí, skutečné záměry.

Na mnoha místech se tam píše o OpenAI a jeho jazykovém modelu ChatGPT a také o konkurenčním projektu Claude z dílny startupu Anthropic. Za tím stojí lidé jako Dario Amodei, kteří dříve působili v OpenAI, ale odešli, protože měli pocit, že firma věnuje málo pozornosti rizikům spojeným s umělou inteligencí. Studie spolku CSET pak naznačuje, že opatrnější přístup Anthropicu je správný.

V OpenAI vyvolal akademický materiál poprask, osobně se k němu v interním diskuzním fóru kriticky vyjadřoval i šéf společnosti Sam Altman. Důvodem zjitřené pozornosti ale nebylo to, že bývalí kolegové získali tentokrát plusové body, ačkoliv mezi týmy panuje řevnivost. Šlo o jméno jedné z autorek studie. Podepsaná pod ní byla i Helen Tonerová, členka představenstva OpenAI.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Necelý měsíc poté, minulý týden 17. listopadu, právě toto představenstvo odvolalo Altmana z postu výkonného šéfa momentálně nejžhavějšího a nejdražšího startupu světa. A rozpoutalo tak jeden z nejkurióznějších byznysových příběhů poslední dekády, který po pěti dnech skončil tak, jak začal: Altman se vrátil do čela OpenAI, zatímco strůjci jeho vyhoštění byli odejiti.

Kořeny jejich sporu jsou však, jak dokládá anabáze s vědeckým článkem, mnohem hlubší a složitější. A budou pokračovat i v budoucnu, protože právě na těchto základech OpenAI vzniklo a debaty o nebezpečích, která umělá inteligence představuje pro lidstvo, jsou v oboru inherentně obsažené: jeho klíčovými hybateli jsou mimořádně inteligentní lidé s filozofickým přesahem, kteří si uvědomují, že staví něco, co může změnit běh dějin.

Přesně takový typ programátora je Ilja Sutskever, který se podobně jako Tonerová vyjádřil pro Altmanův odchod, ačkoliv následně svého kroku litoval, a v roce 2015 s ní stál u zrodu OpenAI. Sutskever, počítačový vědec s rusko-izraelskými kořeny, studoval na univerzitě v Torontu u pionýra moderního výzkumu umělé inteligence Geoffreyho Hintona. Ten nedávno opustil Google a podobně jako řada jeho žáků se nijak netají skepsí vůči extrémně dynamickému rozvoji na poli umělé inteligence a jejímu pronikání do běžného života.

Právě Sutskever, který vedl a podle všeho i nadále má vést vývoj v OpenAI, se svým týmem letos na jaře údajně učinil výrazný pokrok ve zdokonalování toho, jak umělá inteligence funguje a jak se dokáže sama učit. A to byl, aspoň podle informací agentury Reuters a portálu The Information, další důvod názorového nesouladu uvnitř OpenAI: lidé blízcí Altmanovi začali prověřovat, jak přelomová zjištění Sutskevera a spol. integrovat do komerčních produktů.

Jde o to, že až dosud umělá inteligence nedokázala sama řešit matematické úlohy, které do ní předtím nikdo v rámci strojového učení nenahrál. Když se ChatGPT zeptáte, kolik je dva plus dva, odpoví samozřejmě správně, že čtyři. Jenže to není výsledek samostatné úvahy softwaru, ví to proto, že se naučil, jak má výsledek takové rovnice vypadat. Jenže expertům z OpenAI se údajně podařilo přijít na cestu, jak se AI dokáže popasovat i s matematickými úlohami, které předtím nikdy neviděla. Hovoří se o tajemném projektu Q* čili Q Star.

Ilja Sutskever si podle všeho uvědomoval, že to může být zlomový moment, a byl k využívání objevu skeptický. Ani mu ale na druhou stranu úplně nebránil. Několik jeho kolegů nicméně krátce předtím, než byl Sam Altman odvolán, varovalo podle Reuters interním dopisem zaměstnance, že v útrobách firmy vzniklo něco, co může nastolit cestu k superinteligenci a ohrozit bezpečnost lidstva. A že to je v přímém rozporu s ideály, na nichž OpenAI vzniklo.

sam-altman01

Přečtěte si takéJak nedělat firemní puč? Zeptejte se v OpenAI, kde vyhodili šéfaJak nedělat firemní puč? Zeptejte se v OpenAI: Třetí šéf za tři dny, chaos a snahy, ať se Altman vrátí

A právě proto nakonec Tonerová, přesvědčená o tom, že Altman svou snahou dostat ChatGPT všude příliš riskuje, přesvědčila i další členy představenstva, včetně nalomeného a pochybujícího Sutskevera, že je třeba zakročit. Zřejmě jednala z přesvědčení, že hájí ideje, na nichž OpenAI vzniklo.

Společnost totiž nebyla vždy komerční ikonou. V roce 2015 ji zakládali Altman se Sutskeverem a Elonem Muskem právě jako projekt, který chtěl zajistit, že obecná umělá inteligence nezničí své tvůrce, jak to známe třeba z Terminátora. Později se ale jejich vzájemné pohledy začaly rozcházet, Musk v roce 2018 OpenAI úplně opustil.

Mezi Sutskeverem a Altmanem postupně narůstalo vzájemné nepochopení: oba sice neskrývali určitou nervozitu, ale zatímco v Altmanovi převládala pozitivní očekávání a také byznysový duch, jeho kolega cítil čím dál větší obavy.

bankman_fried

Foto: FTX

Sam Bankman-Fried, zakladatel kryptoměnové burzy FTX

Odlišnost umocňoval i filozofický koncept, s nímž se Sutskever spolu s Helen Tonerovou hodně ztotožňoval, a to efektivní altruismus. Jde o teorii, kterou hodně proslavil Sam Bankman-Fried z padlé kryptoburzy FTX a která předpokládá, že její nositel by měl usilovat o materiální úspěch kvůli tomu, aby nakonec prostředky mohl věnovat společnosti.

Efektivní altruismus je v Silicon Valley poměrně vlivný myšlenkový směr, sympatizuje s ním i Elon Musk. Ostatně jeho nadace pomáhá financovat think-tank, pro který Tonerová pracuje a v jehož rámci vydala studii, kvůli níž se dostala do křížku se Samem Altmanem. Ten se s ní a se Sutskeverem neshodl nejen v pohledu na umělou inteligenci, ale i v odmítání efektivního altruismu.

Podle deníku Wall Street Journal Altman o hnutí prohlásil, že je „neuvěřitelně chybné“. Zastánci směru jsou sice v OpenAI v menšině, ale třeba v konkurenčním projektu Anthropic mu jsou nakloněni přímo zakladatelé, sourozenci Amodeiovi (a jejich investorem bylo FTX). To se odráží i na jejich přístupu k vývoji umělé inteligence: protože jim z principu jde o blaho společnosti (nebo to alespoň tvrdí), k něčemu potenciálně tak radikálnímu a přelomovému, jako je superinteligentní počítač, jsou automaticky ostražití.

Podle kritiků to ovšem může vést až ke zpátečnictví nebo k tomu, že pod vlivem hnutí USA zpomalí a ve vývoji nových technologií je předeženou jiní, především pak jejich nepřátelé. A to je ostatně i hlas, který zazníval při právě skončené přetahované o to, kdo povede OpenAI – že díky ChatGPT získala Amerika (a trochu i její spojenci) klíčový náskok a byla by chyba o něj kvůli hypotetickým rozepřím přijít.

CzechCrunch Jobs

CzechCrunch Weekly

V newsletteru Weekly vám každou neděli naservírujeme porci těch nejdůležitějších zpráv, které by vám neměly uniknout.

Právní AI komando. Advokáti z Arrows učí konzervativní odvětví efektivně využívat umělou inteligenci

Umělá inteligence není pro advokáty konkurencí, přesto si nemohou dovolit ji ignorovat. V české kanceláři Arrows se z ní snaží dostat maximum.

petra-hucikova

Foto: Arrows

Petra Hučíková, partnerka advokátní kanceláře Arrows

Dokáže umělá inteligence vygenerovat smlouvu, která bude stejně dobrá jako ta od advokáta? Ještě nějakou dobu určitě ne. I tak ale nová technologie mění fungování konzervativního světa právních kanceláří. Zastane nenáročnou rutinní práci zadávanou právním studentům a koncipientům, poradí si se stručnou a překvapivě lidskou komunikací právních předpisů dovnitř firmy i marketingem ven. Advokátní kancelář Arrows na v mnoha ohledech přelomovou technologii nehledí jako na experiment, ale jako na nový normál, jehož chce být průkopníkem.

Hlavním evangelistou umělé inteligence ve více než šedesátičlenném týmu je Jakub Dohnal, jeden ze zakládajících partnerů advokátní kanceláře Arrows. „Inovace a nové výzvy jsou naší specialitou. Od prvního vyzkoušení ChatGPT v nástrojích generativní umělé inteligence spatřuji přicházející revoluci právní práce. Nebojím se to přirovnat k nástupu strojů do průmyslové výroby,“ vysvětluje Dohnal důvody, proč už před několika měsíci inicioval vznik interního AI týmu (podle artificial intelligence, tedy česky umělá inteligence), který má za úkol pro novou technologii hledat efektivní způsoby využití v právnické praxi.

Do čela týmu, který měl původně nést název „AI komando“, se postavila Petra Hučíková, další z partnerů pražské advokátní kanceláře a zároveň druhý největší nadšenec do technologií. Postupně se přidali další právníci, analytici i zástupci klientské podpory. „Aktuálně je nás sedm, pracujeme na průkopnictví umělé inteligence. Snažíme se z technologie vyždímat maximum, a cokoliv se nám osvědčí, citlivě zavádíme do toho, jak jako Arrows fungujeme. O ověřené postupy se potom dělíme nejen s kolegy, ale i s našimi klienty,“ vysvětluje Hučíková.

Představa, že umělá inteligence v blízké době zastane práci advokátů, je prý zatím z říše snů, na to její argumentační schopnosti aktuálně nestačí a kvalita výstupů není dostatečně konzistentní. Rozhodně ne natolik, aby se na ni firmy mohly spolehnout v kritických oblastech svého podnikání. Kde ale v Arrows pro technologii nacházejí efektivní uplatnění, je administrativní práce a běžná agenda spojená s právní prací.

dohnal-arrows

Foto: Arrows

Jakub Dohnal, partner advokátní kanceláře Arrows

„Právník netráví sto procent pracovního času tím, že by ležel v zákonech a sestavoval komplikované smlouvy. Pracuje na přípravě podkladů pro jednání, na rešerších. Tam všude mu umělá inteligence může pomoct,“ odkrývá Hučíková. Na druhou stranu přiznává, že směrem k nové technologii vnímá značnou skepsi: „Hodně firem experimentuje s desítkami nástrojů, ale často jdou jen po povrchu. Klíčem k úspěšnému nasazení umělé inteligence je přitom porozumět jejím silným i slabým stránkám a správné zakomponování jejího využití do pracovních postupů.“

Své zkušenosti a rady Arrows sdílí i se svými klienty, které na workshopech učí, jak podobný AI tým sestavit ve své firmě a k čemu všemu mohou umělou inteligenci využívat. Může jít o překlady, zápisy z jednání, brainstorming. Konkrétním příkladem je shrnutí obsáhlého právního dokumentu, jako je třeba směrnice pro vystavování faktur, do lidsky psané jednostránkové příručky.

Podle Hučíkové je klíčem k úspěchu schopnost správně zformulovat zadání pro umělou inteligenci, v řeči technologií tzv. prompt. „Zadávání práce umělé inteligenci je skvělou přípravou na jakoukoli další kariérní pozici, kde člověk práci v rámci určitého týmu zadává kolegům. Je to skvělý způsob, jak si vybrousit vyjadřovací schopnosti. I proto tuto dovednost učíme naše právní studenty jako první, protože se jim bude dříve či později zcela jistě hodit,“ doplňuje Hučíková další benefit snažení jejich AI týmu.

Právo s razítkem od člověka

Advokacii podle Jakuba Dohnala čekají v budoucnosti ještě výraznější změny. Prý zejména tu středoevropskou, kterou podle jeho slov dlouhodobě trápí nízké ceny a existuje tu velký tlak na vysokou efektivitu, zlevňování, navíc je nedostatek absolventů. Arrows se inovací nebojí, na začátku roku představili svůj nástroj Anywhere, zjednodušující vyřizování právních záležitostí kdekoliv na světě. A pouští se i do chůze po minovém poli při právní pomoci výrobcům a prodejcům léčebného konopí.

Co se týče umělé inteligence, tu kromě administrativy už nasazují také v marketingu celé skupiny Arrows International. Tedy v oblasti, kde si firma ještě nedávno platila marketingovou agenturu. Zásadní rozdíl ale přinese až generační vylepšení technologie, aby obstála při plnění náročnější advokátní práce.

vojtech-sucharda_-8-min

Přečtěte si takéKonec e-mailového pekla. Advokáti z Arrows představili svůj startupKonec e-mailového pekla. Advokáti z Arrows představili startup, kterým řeší základní problém klientů

„Netrpělivě čekáme na to, až se generativní umělá inteligence naučí lépe pracovat se zdroji. Dokonce tak netrpělivě, že sami pracujeme na vývoji AI modelu pro právní rešerše, který například při hledání rozsudku Nejvyššího soudu zohlední rozdílné kvality zdrojů a bude je využívat podle nastavených priorit. Přece jen je velký rozdíl, jestli data pro odpověď čerpá z judikátů na portálu Justice, nebo poradny na Modrém koníkovi, ačkoliv i tam lze bezpochyby nalézt kvalifikované právní rady,“ popisuje s úsměvem Dohnal.

Druhou očekávanou změnou je nástup nástroje Microsoft Copilot, který umožní firemním klientům zapojit umělou inteligenci přímo v prostředí Office 365. Advokátní tajemství a citlivé údaje obsažené v právních dokumentech vylučují použití open source nástrojů, jako jsou ChatGPT a jiné. A protože drtivá většina právních dokumentů vzniká v programu Microsoft Word, za bezpečí zaručené technologickým gigantem si mnohé advokátní kanceláře rády zaplatí. Copilot je od listopadu 2023 k dispozici především pro anglicky mluvící země, na české jazykové verzi se zatím pracuje.

„Jsme na cestě k tomu, že advokát nebude smlouvy psát na čistém papíře. Mnohem rychleji se k výsledku dostane, když si nechá napsat základ umělou inteligencí, ten odladí a zkontroluje. Jakmile bude spokojený, dá na něj razítko potvrzující jeho správnost. Od toho jsme ještě daleko, ale už teď se učíme, jak pro ni nacházet uplatnění a jak správně motivovat náš tým i zaměstnance klientů k jejímu svědomitému využívání, protože nechceme dělat inovace za každou cenu,“ vyhlíží Jakub Dohnal.

CC Native

Partnerem článku je advokátní kancelář Arrows