Kde jsou seriály smazané z HBO Max? Část přebere nová streamovací služba SkyShowtime

Nová služba, která se v Česku spustí v únoru, od HBO Max přebere část evropské produkce včetně českého Bez vědomí. Uvede i novinku Jana Hřebejka.

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

bezvedomi

Foto: HBO

Tatiana Pauhofová v hlavní roli českého seriálu HBO Bez vědomí

0Zobrazit komentáře

Jednou z nejvýznamnějších loňských zpráv ze světa zábavního průmyslu bylo spojení firem WarnerMedia a Discovery. Vznik nového kolosu Warner Bros. Discovery rychle pocítili i diváci, jeho vedení totiž začalo rušit velké projekty jako film Batgirl a ze streamovací služby HBO Max zmizely desítky titulů, mnoho z nich z originální produkce. Kam se poděly? Část z nich teď koupila jiná streamovací služba SkyShowtime, která brzy dorazí také do Česka, kde rovnou představí i novou tuzemskou tvorbu.

Warner Bros. Discovery (WBD) vzniklo loni v dubnu a počínaje srpnem začaly v médiích kolovat zprávy o různých způsobech, jakými firma s dluhy v řádu desítek miliard dolarů začíná razantně šetřit. Propustila stovky zaměstnanců, zrušila dokončovací práce na už natočením superhrdinském snímku Batgirl za sto milionů dolarů a z HBO Max postupně odstranila řadu seriálů a filmů. To vše pro možnost odepsat si jejich hodnotu z daní.

V průběhu několika měsíců tak ze streamovací služby zmizelo asi osmdesát titulů včetně sci-fi Zpřítomnělí, Vychováni vlky a Snowpiercer, kriminálky Medvědín, dramat Informátor a Vinyl, fantasy Viktoriánky, komedie Minx zrušené po velice dobře přijaté první řadě či romantické fantasy novinky Zakletý v čase. Na HBO Max nedlouho po jeho zrušení nenajdeme dokonce ani velkolepé sci-fi Westworld.

Z českých titulů šlo třeba o oceňovanou minisérii Bez vědomí nebo zábavnou dokumentární sérii o jídle Spolu & Hladoví. WBD spolu se stažením českých a dalších evropských titulů oznámilo také zastavení veškerých produkcí HBO Europe, takže ambiciózní tuzemské televizní projekty nyní musí hledat podporu jinde.

westworld-hbo-season-2-dolores-evan-rachel-wood-2

Foto: HBO

HBO loni po čtvrté řadě zrušilo epické sci-fi Westworld

Totéž platí pro diváky, kteří mají zájem o kterýkoliv z vyjmenovaných seriálů. Některé z nich by přitom mohla zaujmout nová streamovací služba SkyShowtime vytvořená specificky pro evropský trh spoluprací telekomunikačního a mediálního obra Comcast s Paramount Global. Právě ona teď nakoupila 21 evropských seriálů, které ze své knihovny nedávno odstranilo HBO Max.

Jsou mezi nimi výše zmíněné Medvědín, Zpřítomnělí, Informátor i dvojice českých počinů. Nová služba uvede také španělské Foodie Love a Dafne a spol., Hackerville, realityshow Ten pravý hlas, Ruxx či Špinavý prachy z Rumunska, Modli se, poslouchej, zabíjej ze Švédska, Úspěch z Chorvatska, Kamikaze z Dánska nebo Vítejte na konci světa z Norska.

V produkci HBO Europe vznikla také trojice nových seriálů, které se na HBO Max ani nestihly objevit, a vyjdou proto premiérově na SkyShowtime. Je to finsko-švédská kriminálka ID, polské drama Warszawianka a očekávaný česko-slovenský projekt Jana Hřebejka. Komedie s názvem Vítěz představí fiktivního expremiéra, který se v politické výslužbě snaží lépe sžít s rodinou. Když jeho nástupce na pozici premiéra mění vše, co zavedl, tak si zároveň uvědomuje, jak malou má moc.

Producent HBO Jonathan Young v minulosti řekl, že si seriál „dělá legraci z nabubřelosti, patriarchátu a politiky. Je jedinečný tím, že zobrazuje slovenské i české postavy, místa a kulturu a dává divákům možnost nahlédnout do života rodiny, jejíž členové se snaží k sobě opět najít cestu.“ Hlavní roli v novince ztvárnil Ady Hajdu, v dalších rolích se objeví Ivana Chýlková, Milan Ondrík nebo Petra Dubayová.

warszawianka_skyshowtime

Foto: SkyShowtime

SkyShowtime uvede například polskou novinku Warszawianka

SkyShowtime se má v Česku a několika dalších evropských zemích spustit v únoru. Nákup evropské produkce přitom přinejmenším zčásti motivovala evropská směrnice, podle níž mají streamovací služby operující v zemích Evropské unie nabízet a podporovat produkci lokálního obsahu. „Pro SkyShowtime je to přelomová dohoda, která nám zajišťuje okamžitý náskok v rámci originálního obsahu,“ řekl ředitel SkyShowtime Monty Sarhan. „Lokální nabídka je důležitou součástí naší strategie,“ dodal.

Nová streamovací služba nabídne i velké množství obsahu studií Universal, Paramount nebo Dreamworks. Streamovací premiéru si zde odbude třeba loňský hit Top Gun: Maverick, brutální Seveřan z doby vikingů a horor Nene. Vedle filmových sérií Jurský svět, Rychle a zběsile, Mission: Impossible či Star Trek se mohou diváci dále těšit i na seriály Yellowstone, Halo nebo Star Trek: Strange New Worlds.

Warner Bros. Discovery mezitím oznámilo, že s čistkami obsahu z vlastních platforem považuje restrukturalizaci firmy z hlediska ušetřených prostředků za úspěšnou a přechází do éry budování. Brzy chystá novou vlastní streamovací službu, která propojí obsah stávajícího HBO Max s dokumenty či reality show z produkce Discovery. Spustit se má někdy na jaře.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym