Kdo způsobil poslední výplach v kryptu? Klíčový byl pád virtuální banky, jejíž šéf popíral trable

Alex Mashinsky jen pár dní předtím, než jeho společnost Celsius Network zkolabovala, tvrdil, že je vše v pořádku. Následovala erupce nedůvěry.

Luboš KrečLuboš Kreč

alex

Foto: Web Summit

Alex Mashinsky z Celsius Network

0Zobrazit komentáře

Pokerová tvář a odmítání problémů je něco, co k byznysu od nepaměti patří. Elon Musk běžně říká, že to a to bude tehdy a tehdy, ale málokdo věří tomu, že to tak opravdu bude. Také Alex Mashinsky v předvečer kolapsu své kryptoslužby Celsius Network tvrdil, jak je vše zalité sluncem a že to jsou banky, kdo s lidmi hraje levou. A za chvíli poslal kryptoměny do dalšího kola krvavé spirály.

Elon & The Musks #24

Že by mohl mít legendární admirál David Farragut z americkém občanské války něco společného s kryptem? Jo i ne. V roce 1864 vydal při bitvě o záliv u alabamského přístavu Mobile pokyn, který, s jistou mírou parafráze, vstoupil do dějin: „Kašlete na torpéda, plnou parou vpřed!“ Konfederační flotila i díky jeho riskantní sázce nakonec zvítězila. No a 7. června stejný citát použili šéfové kryptoměnové banky Celsius. Na firemním blogu s jeho pomocí reagovali na sílící pochybnosti o kondici své i celého kryptoekosystému.

„Celsius má jeden z nejlepších risk managementových týmů na světě. Náš bezpečnostní a infrastrukturní tým je prvotřídní. Přežili jsme útlumy v kryptu v minulosti (tohle je čtvrtý!). Celsius je připravený,“ stálo v příspěvku ze 7. června. V pátek 10. června pak ještě šéf a zakladatel společnosti Alex Mashinsky ve svém pravidelném komentáři na YouTube řekl: „Všichni ti pomlouvači a ti, kteří nás nenávidí, nikdy nic nevybudovali. Máme biliony dolarů k dispozici. Poskytujeme k nim přístup komukoli, kdo to potřebuje.“

A? V pondělí 13. června, přesně před týdnem, společnost Celsius Network, která má po světě přes 1,7 milionu uživatelů a ve správě drží (nebo držela) aktiva v hodnotě až 12 miliard dolarů, oznámila, že dočasně zastavuje možnost vybírání prostředků z klientských účtů. Jen pár dní poté, co Mashinsky uklidňoval, že není důvod se bát a že všechno běží víceméně tak, jak má, firma řekla, že „kvůli extrémní situaci na trhu musí oznámit, že Celsius pozastavuje výběry, výměny a transfery mezi účty. Tyto kroky děláme, abychom Celsius postavili do lepší pozice a v budoucnu mohli dostát všem závazkům.“

Jestli do té chvíle byly podmínky na kryptotrhu – řečí týmu Celsia – extrémní, po jejich oznámení se dostaly do zběsilé spirály a hodnota kryptoměn začala klesat ještě rychleji. Bitcoin se teď přes víkend dokonce podíval pod hranici 20 tisíc dolarů, ethereum pod tisíc dolarů. Právě trable Celsius Network byly tím, co do už tak hodně rozkolísané atmosféry vyslalo další šokovou vlnu. Nálada na trhu je aktuálně napjatá kvůli ekonomickým výzvám a problémům, investoři se zbavují technologických akcií a krypto je v jedné, hodně rizikové kolonce s nimi. Takže každé zaškobrtnutí je ihned poznat.

Celsius Network funguje jako kryptoměnová záložna. Lidé si u ní můžou půjčit peníze, proti kterým postaví jako zástavu své krypto. Z půjčky pak platí úroky, které ale mohou být jen 0,1 procenta. Nebo mohou na účet Celsia poslat své krypto a nechat jej pracovat a firma jim pak vyplácí pravidelné úroky. To je model, na kterém byl z nemalé části postavený i finanční ekosystém kolem zkrachovalého projektu Terra – i jeho tvůrci nabízeli až 20procentní úroky těm, kdo si k nim uložili své krypto (s nímž pak tvůrci Terry mohli spekulovat a teoreticky vydělávat).

Právě po pádu stablecoinu UST a kryptoměny Luna z blockchainu Terra se v odborných kruzích začalo hovořit o tom, že Celsius Network by mohl být dalším ohroženým projektem, protože jednak měl postavený podobně svůj hodně agresivní byznys, jednak byl vystavený poměrně dost kolapsu Terry, v níž měl uloženou část svých a klientských prostředků. Alex Mashinsky to sice popíral, ale aktuální dění dává za pravdu spíš jeho kritikům.

elon

Ilustrace: Richard Cortez/CzechCrunch

Newsletter Elon & The Musks

V technologickém světě nejde o žádného nováčka. Rodák z Ukrajiny, který vyrostll v Izraeli a v dospělosti přesídlil do Severní Ameriky, se na konci 80. let se živil dovozem surovin z Číny do USA. Pak ho zaujal internet a možnost přenášet po něm hlas, nějakou dobu se věnoval webovému telefonování, založil a prodal například společnost Arbinet. Stál také u vzniku předchůdce Uberu, startupu GroundLink. Po roce 2010 ho zase nadchlo wifi, byl mimo jiné šéfem Novatelu, výrobce wifi hotspotů.

Pak přišlo krypto. Tedy ono přišlo dřív, ale Mashinsky do něj začal pronikat po roce 2015, když skončil jako CEO v Novatelu. Celsius, který má kanceláře v New Jersey, v Británii, v Srbsku a v Izraeli, rozjel s pomocí dvou kolegů v roce 2017. Pojem decentralizované finance známější pod zkratkou DeFi byl tehdy ještě v plenkách, ostatně jako celý ethereový vesmír, ale Mashinsky se stal rychle jedním z jeho věrozvěstů.

A protože pro byznysový úspěch každého startupu je třeba mít nachystaný dobrý příběh, ten Mashinského byl napsaný na jeho tričku, které všude nosil a které se stalo takovou jeho rozpoznávací značkou: „Banky nejsou vaši přátelé.“ Kamkoli šel, kdekoli vystoupil, měl ho na sobě a kázal, že Celsius a celé DeFi jednou Wall Street nahradí. Rád hovořil i o tom, jak banky chtějí sedřít své klienty z kůže, že jsou těmi, kdo společnosti brání v jejím rozvoji, že jsou zastaralé a přežité, že jsou sešněrované byrokracií a regulacemi.

palmer

Přečtěte si takéZ Facebooku ho vyhodili, že je moc velký pravičák. Teď je z něj miliardářZ Facebooku ho vyhodili, že je moc velký pravičák. Teď je z něj miliardář a jeho drony brání Ukrajinu

Jeho aktuálním zákazníkům, které s oblibou oslovoval Celsiané a kteří se teď nemohou dostat k aktivům, jež mu svěřili, by se možná nějaká ta bankovní regulace hodila. Ta už sice vzniká a přísnější podmínky pro ty, kdo v kryptobyznysu působí, chystá jak EU, tak americké úřady, nicméně ani jedno nepřijde v horizontu týdnů, ale spíš měsíců či let. Navíc, jak například upozornil v rozhovoru pro CzechCrunch profesor Ladislav Krištoufek z Karlovy univerzity, kryptovýplachy, které se aktuálně odehrávají, jsou svým způsobem esencí kapitalismu: „Tento vznikající finanční svět dává šanci lidem podílet se na finančních operacích, které jsou jinak privilegiem institucí jako investiční banky, fondy, finanční poradci a správci. Nese to s sebou samozřejmě velké riziko, ale dává to i nezvyklé možnosti.“

Alex Mashinsky o sobě na svém webu tvrdí, že je spoluautorem více než padesátky patentů nebo že on sám investoval do šesti desítek startupů. Obchodník je to každopádně zřejmě výtečný, protože loni na podzim se mu podařilo do Celsius Network přivést investory, kteří mu firmu ocenili na více než tři miliardy dolarů, když do ní poslali 400 milionů dolarů. Na svých stránkách, kde o sobě referuje ve třetí osobě, píše: „Věří, že tajemství úspěchu spočívá v tom najít něco, kde vaše schopnosti překonávají vaše ambice.“

Kam se dál budou ubírat jeho schopnosti a ambice do značné míry určí to, jak se bude vyvíjet kauza Celsius Network. Společnost o víkendu uvedla, že to „bude nějakou dobu trvat“, než se jí podaří dostat znovu do kondice, aby mohla lidem jejich prostředky začít vyplácet. Mashinského a spol. už kvůli tomu i začalo vyšetřovat několik amerických úřadů.

***

Tweet týdne

***

Letem Muskovým světem…

  • ? Propouštění v Twitteru. Během prvního hovoru se zaměstnanci Twitteru Musk naznačil, že se bude propouštět, pokud se stane majitelem sociální sítě.
  • ? Naštvaní zaměstnanci. Ve SpaceX se rychle rozloučili se skupinkou zaměstnanců, kteří v interním dopise kritizovali Muska. Jejich text ale souhlasně podepsaly stovky pracovníků.

***

EM Composite aneb Index Elona Muska

? – 2,2 %

82,3 IEM*

Diskuze (0)

Novinka

Anonym