Kevin Bacon pod stromeček? Vyšel vánoční speciál Strážců galaxie a je to skvělá, dojemná zábava

Disney poslalo na obrazovky svůj vánoční speciál. Podle prvních reakcí jsou noví Strážci galaxie jedním z nejlepších příspěvků do univerza Marvelu.

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

guardians-of-the-galaxy-holiday-special-disney-marvel

Foto: Disney

Film Strážci galaxie: Sváteční speciál

Strážci galaxie Drax, Mantis a další se vydávají do Hollywoodu opatřit pro Star-Lorda velice originální dárek. To a mnoho dalšího přináší nové vydání newsletteru Watch, kde shrnujeme nejzásadnější dění ve filmovém i televizním světě, upozorňujeme na zajímavé trailery a doporučujeme, co si pustit.

Vánoce jsou sice až za měsíc, Marvel ale naděluje první velký dárek už teď. Tedy pokud odhlédneme od faktu, že je třeba si za něj zaplatit. Podle prvních reakcí ale stojí za to. Vánoční speciál Strážců galaxie je prý divoká zábava plná dobré nálady. Ostatně co by ji mohlo pozvednout lépe, když ne zmatený Drax ničitel mlátící náhodného muže převlečeného za robota…

Film se stopáží 44 minut, který je nejspíš předposledním příspěvkem režiséra Jamese Gunna do univerza Marvelu (MCU) na dlouhou dobu, představuje skupinu oblíbených hrdinů v době okolo Vánoc. Peter Quill alias Star-Lord je smutný, protože po událostech Avengers: Endgame zmizela neznámo kam jeho milovaná Gomora, poslední opravdu blízká bytost, která mu zbývala. Jeho přátelé se ho ale rozhodnou rozveselit velkým dárkem.

„Mohl by jím být třeba Kevin Bacon, Quillův oblíbený herec?“ přemýšlejí Drax a Mantis. Co na tom, že s nimi nejspíš nebude chtít jít, to není skutečná překážka. Strážci galaxie se tak vydávají na Zemi a zažívají nejedno nepravděpodobné dobrodružství. James Gunn v rozhovoru pro Radio Times zmínil, jak je z absurdnosti celé premisy nadšený a jak si myslí, že na ničem lepším nikdy nepracoval.

the-guardians-of-the-galaxy-holiday-special-disney-marvel

Reprofoto: Marvel Entertainment/YouTube

Strážci galaxie v novém speciálu slaví Vánoce

Kritici s ním do značné míry souhlasí. Strážci galaxie: Sváteční speciál samozřejmě kanón MCU žádným podstatnějším způsobem neposouvají, ani nenabídnou velký blockbusterový spektákl. Je to ale ve zkondenzované formě to nejlepší, co Gunnovy komiksové filmy nabízejí, totiž kombinace ztřeštěného humoru, akce i emočně silných momentů. A nechybí ani skvělý, nekonvenční, vánoční soundtrack. Film je dostupný na Disney+.


Co ukazují trailery

Avatar: The Way of Water

Za tři týdny do kin dorazí třináct let očekávané pokračování Avataru. A jeho finální velký trailer slibuje úchvatnou podívanou, nová prostředí i výrazný motiv rodiny. Jak jsme mimochodem přiblížili v článku, novinka se prý musí stát jedním z pěti nejvýdělečnějších filmů vůbec jen na to, aby se zaplatila.

Copenhagen Cowboy

„Nevím, kdo jsi nebo čeho jsi schopná, ale lidé kolem tebe umírají,“ zaznívá v úvodu traileru nové minisérie Nicolase Windinga Refna, režiséra Drive nebo The Neon Demon. V citaci je řeč o hrdince Miu, která se po delší době vrací do Kodaně a probíjí se místním kriminálním podsvětím, aby zlikvidovala svou sokyni Rakel. Trailer na Copenhagen Cowboy, ale také první reakce kritiky slibují hypnotickou, surreálnou, neonovou noční můru.

Bílý šum

Novinka Noaha Baumbacha, režiséra Manželské historie, sleduje následky strašné nehody nákladního vlaku, která do ovzduší nad nedalekým městem vypustí mrak toxického plynu. Bílý šum ale není katastrofický thriller, nýbrž černá komedie o životě jedné americké rodiny. Snímek, adaptující stejnojmenný román, přitom otevírá mnoho hlubokých témat lásky a smrti i otázky, co znamená být šťastný.

Blízko

Letošní vítěz Velké ceny festivalu v Cannes. Blízko je dramatem o dvou chlapcích, kteří jsou nerozlučnými přáteli. Jak ale pomalu dospívají, okolí si začne jejich vztahu všímat a rozebírat jej. Najednou není v pořádku prostě spolu trávit čas, kvůli sociálnímu tlaku je třeba se nějak definovat a vymezit vůči jedné skupině, aby mohli patřit do jiné. Podle kritiky se lze těšit na dojemný film plný empatie.


Co hýbe světem filmu a televize

Disney vyhodilo výkonného ředitele

Před necelými třemi roky se z vedení americké společnosti Disney rozhodl odejít Bob Iger, který ji přivedl na vrchol Hollywoodu. Nahradil ho Bob Chapek, toho teď ale v šokujícím zvratu vyhodila správní rada firmy – a vrátil se její předchozí ředitel. V článku jsme přiblížili možné důvody, co ke kroku, který otřásl zábavním průmyslem, vedlo.

Bílý lotos dostane i třetí řadu

Černá komedie, která si utahuje z bohatých lidí na dovolené v luxusním resortu, měla být původně jednorázová minisérie. Pak se ale Bílý lotos stal diváckým hitem, vyhrál deset cen Emmy a hlavní tvůrce Mike White dostal nápad, že druhá řada by mohla představit novou skupinu postav v jiném resortu, ale s podobně ostrou satirou. Pokračování, opět velice dobře přijaté, dorazilo do poloviny – a HBO rovnou schválilo natočení třetí řady. Ta se opět vydá do nového resortu.

Indiana Jones bude mít digitální tvář

Přibližně za půl roku vyjde očekávané čtvrté a poslední pokračování legendární dobrodružné série, na povrch tedy začínají vyplouvat zajímavé detaily. Tvůrci v čele s režisérem James Mangoldem chtějí pátého Indyho pojmout staromilsky, takže se oblíbený hrdina v roce 1969 opět utká se zbytky nacistů. Úvodní scéna má ale ukázat honičku v roce 1944, odehrávající se mezi Poslední křížovou výpravou a Královstvím křišťálové lebky – a Indy v ní dostane digitálně omlazenou tvář.

Harrison Ford se tímto rozhodnutím prý nejdříve nebyl jistý, výsledek ho ale pozitivně překvapil. „Je to poprvé, co jsem tu techniku viděl ve formě, která mě přesvědčila,“ řekl herec magazínu Empire. Možná jen zapomněl na Rachael v Blade Runnerovi 2049, který za vizuální efekty dostal Oscara.

Krach kryptoburzy FTX zpracují Amazon i Apple

Je to pár týdnů, co celým trhem s kryptoměnami otřásl pád druhé největší kryptoburzy FTX – a kola Hollywoodu se už rozjíždějí. Nejdříve se objevila zpráva, že Apple získá práva na zfilmování knihy o zakladateli FTX Samu Bankman-Friedovi. Mluví se také o tom, že by s projektem měl být spojený i Adam McKay, režisér Sázky na nejistotu a K Zemi hleď! O necelý den později se pak připojila informace, podle níž o pádu burzy vznikne také osmidílná minisérie pro Amazon. Pracovat na ní přitom mají Joe a Anthony Russoovi, režiséři Avengers: Endgame.


Co si dnes pustit

Wednesday Addamsová

Netflix  |  Komedie  |  2022 |  8 epizod  |  ČSFD

wednesday-netflix-jenna-ortega-1

Foto: Netflix

Wednesday Addamsová

Je Wednesday, seriál o Addamsově rodině v čele s dorůstající dívkou posedlou vším makabrózním, tak úžasný, jak mnozí doufali? Ne tak docela. Je to jeden z nejlepších projektů, na kterých se Tim Burton podílel za více než deset let? Je to dost možné. Jenna Ortega je v hlavní roli skvělá, přesun do současnosti veskrze funguje, vizuální stránka je na velice vysoké úrovni, nezapomnělo se ani na černý humor.

Nejhorší člověk na světě

HBO Max  |  Drama  |  2021  |  129 min.  |  ČSFD

the-worst-person-in-the-world

Reprofoto: Aerofilms/YouTube

Film Nejhorší člověk na světě

Komediální drama Nejhorší člověk na světě jsme doporučovali relativně nedávno, jeho uvedení na HBO si ale zaslouží ještě jednu zmínku. Film nominovaný na dva Oscary sleduje čtyři roky života Julie, mladé ženy hledající sebe samu, směr svojí kariéry i milostného života. Proč má být nejhorším člověkem na světě? Protože v dnešní realitě je zvlášť těžké se zorientovat, najít druhého člověka a skutečně se vztahu oddat. Norský snímek dobře kombinuje melancholii s humorem a nabízí nejeden dojemný moment.

Nadějná mladá žena

Netflix  |  Komedie/Thriller  |  2020  |  113 min.  |  ČSFD

Promising Young Woman

Foto: Aerofilms

Film Nadějná mladá žena

Cassie byla nadějná studentka medicíny, traumatická událost jí ale naprosto rozhodila život. Teď je jí třicet, pracuje v kavárně a po večerech předstírá, že je velice opilá. A nachytává muže, kteří se toho pokusí zneužít. Nadějná mladá ženapředstavuje netypický příspěvek do formátu žen mstících se za sexuální napadení a její směs černého humoru, napínavé zápletky a radikální hrdinky jí zajistily Oscara ze nejlepší původní scénář.


Nejnavštěvovanější filmy a seriály týdne na ČSFD

Nejnavštěvovanější seriály:

1. 1899

2. Andor

3. Případy 1. oddělení

4. Tulsa King

5. Živí mrtví

Nejsledovanější filmy:

1. Menu

2. Black Panther: Wakanda nechť žije

3. Snivokraj

4. Grand Prix

5. Black Adam

(Obsah byl vytvořen ve spolupráci s ČSFD.)