Kolik stojí pivo s Billem Murrayem? V charitativní NFT aukci se vydražilo za 4,5 milionu korun

Doslova v přihazovací válku se změnila charitativní aukce, jejíž vítěz může na pivo se známým americkým hercem. U pití oba navíc zvěční umělec.

bill-murray

Foto: The Shack

Úspěšný NFT projekt Bill Murray 1000 vznikl ve spolupráci Coinbase a The Shack

0Zobrazit komentáře

Letos v červenci představil Bill Murray ve spolupráci s digitální komunitou The Shack a kryptoměnovou burzou Coinbase jedinečný biografický NFT projekt s názvem Bill Murray 1000, který je tvořen tisícovkou příběhových tokenů. Nejraritnější dílo s názvem Origin NFT (#000) se ve středeční aukci vydražilo za 185 tisíc dolarů, tedy přibližně 4,5 milionu korun. Motivace byla velká – součástí NFT byla totiž jedinečná příležitost zajít si s oblíbencem režiséra Wese Andersona na pivo.

Kolekce Bill Murray 1000 měla nejen mezi komunitou sběratelů digitálního umění ohromný úspěch – aukce prvních 82 digitálních kousků, která proběhla v polovině července, totiž trvala pouhých třicet vteřin. Coinbase uvedla, že během prvního týdne navštívilo stránku s kolekcí více než půl milionu lidí a pět tisíc z nich se zapsalo na čekací listinu. Přes šedesát procent nákupů navíc uskutečnili uživatelé, kteří dříve žádné NFT nevlastnili.

Kolekci tvoří celkem tisíc tokenů, které sběratelům nabízejí stovku různých anekdot, rad, vzpomínek a pozorování ze života oblíbeného herce, které ještě nikdy předtím veřejnosti neodhalil. Jeden z takových příběhů například vypráví, jak žurnalista Hunter S. Thompson zachránil Murraymu život, další pak popisuje den, kdy herec potkal prezidenta Johna F. Kennedyho.

Tvůrci ale chtěli celý sběratelský zážitek ještě trochu okořenit a k dílu Origin NFT (#000) přidali několik vychytávek. Jednak digitální výtvor spárovali s fyzickým portrétem Billa Murraye v nadživotní velikosti, který vytvořil umělec David Grizzle. Ten se vyjadřuje především prostřednictvím abstraktního expresionismu, fotorealismu a v jeho tvorbě jsou patrné popkulturní vlivy.

Před budoucím vlastníkem díla Origin NFT (#000) stála ale také lákavá vidina v podobě setkání s Murrayem u piva. A protože tvůrcům kolekce bylo zřejmé, že půjde o pamětihodný okamžik, rozhodli se, že umělec ho navíc zvěční. V aukci bylo tedy hned několik lákavých želízek, není se tak čemu divit, že se proměnila v přihazovací válku.

Jejím vítězem se nakonec stal uživatel Coinbase Brant Boersma, jehož nabízenou částku v hodnotě 119,2 etherea (kryptoměna, za kterou se NFT zpravidla kupují) nikdo nepřevýšil. Společně s Billem Murrayem si tak sklenici piva vychutná právě on, zatímco jim bude výtvarnicky sekundovat David Grizzle.

Už před zahájením aukce její organizátoři oznámili, že výtěžek půjde na charitativní účely. Murrayho tým tak částku ve výši 4,5 milionu korun daruje neziskové organizaci Chive Charities, která podporuje válečné veterány, ale také lidi se vzácnými zdravotními diagnózami a rodiny ovlivněné válečnými konflikty.

Načítám formulář...

Diskuze (0)

Novinka

Anonym