Koncem roku se prodala, teď ukazuje výsledky. Zásilkovna navýšila obrat o pětinu na 7,25 miliardy

Logistická skupina v minulém roce poprvé překonala hranici sta milionů přepravených zásilek. Letos plánuje dále expandovat.

Peter BrejčákPeter Brejčák

simona-kijonkova2

Foto: Packeta

Simona Kijonková, zakladatelka Zásilkovny

0Zobrazit komentáře

Během téměř celého minulého roku se připravovala jedna z největších byznysových transakcí, v níž logistická Zásilkovna a její mateřská firma Packeta podle odhadů za více než osm miliard korun změnily majitele. A i když se loni trh e-commerce podruhé v řadě meziročně propadl, celá skupina navzdory tomu v obratu dokázala vyrůst o 18,3 procenta na 7,25 miliardy korun.

„I přes pokles celkového e-commerce trhu a dumpingových akcí ze strany konkurentů Packeta opět výrazně rostla a navýšila nejen svoji tržní pozici a obrat, ale také výrazně zvýšila ziskovost,“ komentuje Simona Kijonková, zakladatelka Zásilkovny, konkrétní čísla zisku ale neuvádí. Předloni, kdy skupina utržila 6,1 miliardy korun, jí přitom zisk klesl na téměř polovinu.

Počet loni přepravených zásilek dosáhl téměř 106 milionů, meziročně o 17,9 procenta více. Ke konci roku měla skupina Packeta více než 15 500 vlastních výdejních míst ve čtyřech zemích, z toho 6 200 výdejních Z-BOXů a přes 137 tisíc partnerských výdejních míst v celé Evropě.

V roce 2023 Packeta investovala do automatizace a modernizace stávajících dep i do budování nových, kdy například v květnu otevřela své největší depo na Moravě. Aktuálně skupina doručuje pro více než 49 tisíc e-shopů, začátkem loňska zároveň expandovala a otevřela svoji sedmou entitu, která působí ve Slovinsku.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Očekávám, že i letošní rok bude náročný a těžko predikovatelný, ale trajektorie skupiny Packeta je zřejmá. Nadále posilovat naši pozici nejen v České republice, ale i na našich zahraničních trzích, kde působíme, a rychleji expandovat,“ doplňuje Kijonková. Naplňování těchto plánů ale již bude probíhat s novými majiteli. Šestačtyřicetiletá podnikatelka Zásilkovnu zakládala v roce 2010 a v prosinci oznámila prodej Packety konsorciu CVC Capital Partners a Emma Capital miliardáře Jiřího Šmejce s kapitálovou podporou R2G.

Kijonková byla v rámci vehiklu JSK Investments, který vlastní se svým manželem Jaromírem, zakladatelem miliardového e-shopu s čočkami Alensa, největším akcionářem Packety s podílem 48,6 procenta. Téměř 21 procent pak patřilo Notinu majitele Michala Zámce, jednomu z největších online prodejců kosmetiky a drogerie v Evropě. Mezi další podílníky patřil bývalý klíčový programátor Lukáš Bílek, podnikatel Martin Kukačka, dodavatel Štěpán Chytka či jednatel firmy Petr Vytiska.

CzechCrunch Jobs