Leonardo DiCaprio a vdova po Stevu Jobsovi vkládají 5 milionů dolarů na záchranu deštných pralesů

dicaprio

Foto: Thore Siebrands/Wikimedia

Herec a podporovatel boje proti klimatickým změnám Leonardo DiCaprio

0Zobrazit komentáře

Požáry v Amazonii jsou ve světových médiích čím dál propíranějším tématem. Jejich vliv na celosvětovou tvorbu kyslíku je nepopiratelný, dle odhadů dokonce tvoří až pětinu veškerého kyslíku na Zemi, přesto tomu podle mnohých nepřikládáme potřebnou váhu a pozornost.

Dlouhodobým podporovatelem boje proti klimatickým změnám a přírodním katastrofám je i známý herec Leonardo DiCaprio. Ten prostřednictvím vlastní organizace Leonardo DiCaprio Foundation (LDF) pomáhá již více než 20 let, respektive od jejího založení v roce 1998.

„Jsem neuvěřitelně pyšný na to, co byla má organizace schopna za posledních 20 let dokázat. Celkem šlo už o téměř 200 projektů ze 132 různých zemí, které se dotýkaly témat, jako je klimatická věda, záchrana oceánů a půdy nebo riziko vyhynutí zvířat,“ řekl DiCaprio, když se společně s dalšími v červenci pustil do založení nové organizace Earth Alliance.

U té mimo jeho jména stála například i vdova po spoluzakladateli Applu Stevu Jobsovi, Laurene Powell Jobsová, nebo Brian Sheth. Aktivistická organizace má za cíl pomáhat v případě okamžitých hrozeb pro naši planetu, mezi které se samozřejmě řadí i požáry amazonských pralesů. Ty sužují nejen problémy horka a sucha, ale i nastalá politická situace, v níž se upřednostňuje zemědělská půda namísto pralesů, což vede k postupnému kácení a vypalování tamní zeleně.

Laurene Powell Jobsová, vdova po zesnulém podnikateli a vizionáři Stevu Jobsovi

Trio spoluzakladatelů organizace tak dlouho neváhalo a založilo další organizační větev s názvem Amazon Forest Fund, která přichází s okamžitou pomocí pro lokální občany. Vkládají do ní celkem 5 milionů dolarů, v přepočtu tedy 116 milionů korun, a celých 100 % půjde na pomoc potřebným.

Konkrétně by se částka měla rozdělit mezi domorodé a místní obyvatele, kteří se snaží zachraňovat biodiverzitu a život v Amazonii, jež je aktuálně devastována mohutnými požáry. Organizaci může přispět kdokoliv a 100 procent ze všech příspěvků dle slov DiCapria půjde přímo partnerům, kteří se záchranou pomáhají.

V posledních dnech byl 44letý herec na svém Instagramu poměrně aktivní, alespoň co se týče amazonských pralesů, a během uplynulých dní dokonce sdílel příspěvek, v němž se objevila mapa z českého meteorologického startupu Windy.com, který založil miliardář Ivo Lukačovič.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

#Regram #RG @earthalliance #EarthAlliance, launched in July by @LeonardoDiCaprio, Laurene Powell Jobs, and Brian Sheth, has formed an emergency Amazon Forest Fund with a commitment of $5 million dollars to focus critical resources for indigenous communities and other local partners working to protect the life-sustaining biodiversity of the Amazon against the surge of fires currently burning across the region. Join Us. 100 percent of your donation will go to partners who are working on the ground to protect the Amazon. Earth Alliance is committed to helping protect the natural world. We are deeply concerned about the ongoing crisis in the Amazon, which highlights the delicate balance of climate, biodiversity, and the wellbeing of indigenous peoples. To learn more or to donate, please visit ealliance.org/amazonfund (see link in bio) Photos: @chamiltonjames, @danielbeltraphoto 2017

Příspěvek sdílený Leonardo DiCaprio (@leonardodicaprio),

Cílem fondu Amazon Forest Fund je vybrat mimo prvotního příspěvku ve výši 5 milionů dolarů další miliony od lidí, kterým na planetě záleží. Od začátku roku v Amazonii vzniklo více než 74 tisíc požárů, což je o 84 procent více než v předcházejícím roce, a jejich likvidace je s ohledem na nepřístupnost terénu a špatnou viditelnost poměrně složitá. Dva státy v Amazonii dokonce vyhlásily nouzový režim.

Jak ale přiznává sám DiCaprio, ne všichni mají možnost přispět nějakou finanční částkou, a tak se mohou alespoň snažit ulevit světu jinak. Například tím, že omezí konzumaci masa, především pak toho, které pochází z daných oblastí – jelikož právě maso, s ním spojený místní byznys a jeho přeprava je z podstatné části zodpovědná za tlak ze strany brazilského prezidenta na odlesňování.

makeittoday-klara-stouracova-silvie-zeman

Přečtěte si takéProgramovacími kurzy makeITtoday prošlo už přes 500 dětí a zájem roste. V Praze se otevře nová učebnaProgramovacími kurzy makeITtoday prošlo už přes 500 dětí a zájem roste. V Praze se otevře nová učebna

DiCaprio i další zakladatelé fondu jsou tak jedni z mála, kteří místo planých řečí začali okamžitě konat. Miliony dolarů budou pomáhat efektivní práci místních organizací jako Instituto Associacao Floresta Protegida (Kayapo), Coordination of the Indigenous Organizations of the Brazilian Amazon (COIAB), Instituto Kabu (Kayapo), Instituto Raoni (Kayapo) nebo Instituto Socioambiental (ISA).

Diskuze (0)

Novinka

Anonym