Lidé sedí doma a jsou online. Těží z toho Microsoft i jeho komunikační nástroj Teams, který už má 115 milionů uživatelů

Peter BrejčákPeter Brejčák

satya-nadella2

Foto: Microsoft

Satya Nadella, výkonný ředitel Microsoftu

Lidé více pracují z domova, více komunikují online a zároveň hrají více her. To jsou tři hlavní faktory, jež pozitivně ovlivňují hospodářské výsledky Microsoftu. Technologický gigant nadále těží z globální pandemie koronaviru a během kvartálu končícího v září utržil 37,2 miliardy dolarů se ziskem ve výši 13,9 miliardy. Oproti stejnému období letošního roku jde o 12procentní nárůst tržeb a 30procentní nárůst čistých příjmů.

K růstu tržeb společnosti nejvíc přispěly cloudové služby zahrnující produkt Azure a balíčky Microsoft 365, které v tržbách dosáhly 15,2 miliardy dolarů, což je o 31 procent více než ve stejném kvartálu loňska. S dobýváním kancelářského prostředí souvisí také výrazný nárůst uživatelů týmového komunikačního nástroje Teams.

Ten aktuálně zaznamenává již 115 milionů denních aktivních uživatelů, když v posledních měsících vyrostl o desítky procent. Ještě v březnu se totiž počet aktivních uživatelů pohyboval na úrovni 44 milionů. Podle konkurenčního Slacku však stojí za rychlým růstem i nekalá soutěž, o které si stěžoval i u Evropské komise. Sám Slack už přitom svá čísla nezveřejňuje.

Výrazný růst Microsoft zaznamenal také v segmentu produktů Surface, jež během posledního kvartálu meziročně zvýšily tržby o 37 procent na 1,5 miliardy dolarů. Jak upozornil magazín The Verge, jde o zajímavou zprávu zejména z důvodu, že v tomto čtvrtletí Microsoft nepředstavil v rámci řady Surface žádné nové produkty, mezi nimiž jsou laptopy či tablety.

O 30 procent pak ve sledovaném kvartálu (označovaném Q1 2021) vzrostly i tržby související s herní platformou Xbox. Mezi ně patří například služba xCloud, která je tuzemským hráčům dostupná od poloviny září, zároveň Microsoft stále více zbrojí proti PlayStationu a nedávno za 7,5 miliardy dolarů koupil tvůrce her The Elder Scrolls, Doom nebo Quake. Již brzy pak vtrhnou do prodeje očekávané herní konzole nové generace, vedle nového Xboxu Series X a Series S také neméně očekávaný PlayStation 5.

xboxx

Foto: Microsoft

Nová generace konzole Xbox s názvem Series X