Live

zobrazit nejnovější

4. 6. 2024 17:30

Rychlá zpráva

mg4electricFoto: MG

V Evropě roste počet elektromobilů vyrobených v Číně. Za poslední čtyři měsíce jich přibylo 119 tisíc

Evropu zaplavují elektromobily vyrobené v Číně. Za první měsíce tohoto roku jich přibylo meziročně o 23 % víc. Celme bylo za první čtyři měsíce v západní Evropě registrováno 119 300 čínských elektromobilů, což znamená, že jeden z pěti dovezených elektromobilů byl vyroben v Číně.

4. 6. 2024 16:00

Rychlá zpráva

starship-sn9_2Foto: SpaceX

Boeing a SpaceX na tento týden připravují mise, které mohou ovlivnit vývoj amerického vesmírného programu

Společnosti Boeing a SpaceX mají před sebou dva důležité testy svých zařízení, která podle expertů mohou zásadně ovlivnit další vývoj amerického vesmírného programu. Boeing se ve středu pokusí po řadě odkladů vypravit první pilotovanou misi své kosmické lodi Starliner. SpaceX zase na čtvrtek chystá test svého největšího dopravního systému Starship.

4. 6. 2024 14:30

4. 6. 2024 13:00

Rychlá zpráva

V Česku po dvou letech reálně stoupla průměrná mzda. Nyní činí 43 941 korun

Průměrná hrubá měsíční mzda v Česku po více než dvou letech reálně stoupla. Meziročně o 4,8 % na 43 941 korun. Reálný růst ukazuje zvýšení mezd při započítání růstu spotřebitelských cen. Bez započtení inflace vzrostla průměrná mzda v letošním prvním kvartále meziročně o sedm procent. Právě inflace byla důvodem, proč průměrná hrubá mzda od roku 2021 do konce roku 2023 klesala.

4. 6. 2024 11:00

Rychlá zpráva

boubinFoto: Depositphotos

Staré lesy mohou výrazně přispět k zachycování oxidu uhličitého

Staré evropské lesy mohou výrazně přispívat ke snižování dopadů klimatické krize v Evropě. Podle nejnovější studie, která zkoumala lesy po celé Evropě, je množství uhlíku uloženého v nadzemní, podzemní a mrtvé biomase stromů a v lesní půdě natolik zásadní, že se podle vědců jedná o jeden z důležitých prostředků pro zmírňování klimatické změny v Evropě. Stromy ze starých lesů by mohly podle studie zachytit až 300 megatun oxidu uhličitého ročně. K tomu je ale třeba trvale umožnit pokračující růst těchto lesů a jejich samovolný vývoj.

4. 6. 2024 09:21

4. 6. 2024 08:04

Rychlá zpráva

V Indii začalo sčítání hlasů ve volbách, vládnoucí strana má od začátku většinu

V Indii dnes začalo sčítání hlasů v parlamentních volbách, které se rozeběhly 19. dubna a skončily v sobotu. Strana BJP premiéra Naréndry Módího podle očekávání vede a už na počátku sčítání hlasů si zajistila většinu v novém parlamentu. Konečné výsledky se očekávají v příštích hodinách a v podstatě jedinou neznámou je, zda Módího strana bude mít dvoutřetinovou většinu, nebo ne.

4. 6. 2024 07:08

Rychlá zpráva

Čínská sonda Čchang-e 6 odstartovala z Měsíce ke zpátečnímu letu na Zemi

Přistávací modul čínské sondy Čchang-e 6 úspěšně odstartoval z odvrácené strany Měsíce ke zpátečnímu letu na Zemi i s odebranými vzorky hornin. Číná se tím přiblížila tomu, aby se stala první zemí, která získá vzorky ze strany Měsíce trvale odvrácené vůči Zemi. Návrat sledují vědci z celého světa v naději, že tyto vzorky pomohou odpovědět na otázky ohledně původu sluneční soustavy anebo lépe pochopit, jak vznikl Měsíc. Modul by měl na Zemi dosednout v neděli v oblasti South Pole-Aitken.

3. 6. 2024 21:11

Doporučujeme

„Nedávno jsem se sám sebe ptal, jestli to dělám správně. Měl jsem možnost uvést naše hokejisty na Staromáku, ale najednou bylo šest a já si řekl, že musím jít, protože jsem dlouho nekoupal dceru. To jsem nakonec nestihl, ale stihl jsem uspávání syna.“

- Libor Bouček, moderátor

Čtěte dále

3. 6. 2024 19:56