Live

zobrazit nejnovější

20. 3. 2024 20:00

Rychlá zpráva

petenFoto: Unsplash / Jimmy Baum

Nadace Neuron otevírá další ročník podpory zahraničních expedic. Naposled pomohla objevit jedno z nejstarších mayských měst

Nadace Neuron otevírá registrace do úspěšného projektu Expedice Neuron 2024, který podporuje terénní výzkum a navazuje na slavnou éru cestovatelů Zikmunda a Hanzelky. Čeští vědci a výzkumníci napříč obory mohou získat až 1 milion korun na terénní výzkum kdekoliv po světě. Poslední Expedice pojmenovaná Za ztraceným mayským městem objevila v guatemalské provincii Petén jedno z nejstarších mayských měst. Registrovat projekt lze do 20. dubna 2024 na webu Nadace Neuron.

20. 3. 2024 18:30

Rychlá zpráva

letiste-prahaFoto: Letiště Praha

Češi podle některých prodejců letenek létají čím dál častěji z Vídně či Mnichova

Podle některých prodejců odlétá z pražského letiště stále méně Čechů. Naopak roste zájem o odlety z Vídně nebo Mnichova, odkud jsou letenky levnější. Největší meziroční propady zájmu o odlety z pražského letiště zaznamenali prodejci Pelikán a Student Agency Travel.

20. 3. 2024 17:00

20. 3. 2024 15:30

20. 3. 2024 14:00

Rychlá zpráva

tz-mpdx-velorex-0Foto: Mopedix

Český výrobce elektrických mopedů Mopedix ve spolupráci s Velorexem přichází s boční sajdou

Výrobce prvního českého elektrického mopedu Mopedix představil výsledek společného vývoje a spolupráce s tradičním českým výrobcem sidecarů, firmou Velorex Žamberk. Jedná se o sajdu, kterou je možné připevnit k boku mopedu a odvézt na ní dalšího jezdce či náklad. Instalace tvá pár minut, a stále je zachována možnost šlapání jako na kole.

20. 3. 2024 12:30

Rychlá zpráva

spotFoto: Deutsche Bahn AG / Thomas Kiewning

Německé dráhy testují schopnost robota Spota hlídat vlaky před grafiťáky

V Mnichově testují robotického psa Spota americké společnosti Boston Dynamics, který má za úkol hlídat nádraží a vlaky před vandaly. Ti chodí na vlaky nejčastěji malovat graffiti. Robot k detekci neoprávněných osob využívá umělou inteligenci. Pokud je nesrovnalost detekována, spustí se videozáznam. Ten je živě přenášen bezpečnostnímu personálu, který může v případě potřeby zasáhnout.

20. 3. 2024 11:00

Rychlá zpráva

Google dostal od francouzského antimonopolního úřadu pokutu ve výši 250 milionů eur

Francouzský antimonopolní úřad vyměřil Googlu pokutu v přepočtu za 6,3 miliardy korun. Důvodem je pochybení v oblasti duševního vlastnictví ve vztazích s vydavateli. Pokuta souvisí se sporem ohledně plateb za mediální obsah. Antimonopolní úřad už v roce 2021 vyměřil společnosti Google v této kauze pokutu 500 milionů eur.

20. 3. 2024 09:23

20. 3. 2024 08:40

20. 3. 2024 07:53

Rychlá zpráva

mustafa_suleyman_web_secondary_2-kopieFoto: Inflection AI

Spoluzakladatel DeepMind míří do Microsoftu, dostane na starosti divizi umělé inteligence

Nově vytvořená divize Microsoftu MicrosoftAI ulovila šéfa zvučného jména. Stane se jím Mustafa Sulejman, jeden ze zakladatelů startupu DeepMind, který už před mnoha lety vyvinul umělou inteligenci, jež dokázala porazit člověka v hraní počítačové hry.

DeepMind později koupil Google a Sulejman v něm, podobně jako nyní v Microsoftu, dostal na starosti vývoj AI, který vedl do roku 2022. Po svém odchodu šéfoval startupu Inflection AI, který tvrdí, že má nejlepší hardware pro umělou inteligenci a loni vybral od investorů téměř 30 miliard dolarů.

Jedním z nich byl právě i Microsoft, do něhož nyní Sulejman i s několika kolegy přechází. Podle komentářů tento krok jen potvrzuje, že je jednou z významných osobností světa umělé inteligence.

20. 3. 2024 07:05

Rychlá zpráva

Evropští zemědělci budou dnes opět protestovat, na hranicích se k nim připojí i ti čeští

Čeští zemědělci se dnes připojí k evropským protestům, kterými chtějí upozornit na podle nich neřešené problémy pěstitelů a chovatelů a prohlubující se krizi v agrárním sektoru na evropské i národní úrovni. V Česku budou demonstrovat převážně v regionech a na hraničních přechodech, do Prahy by se zemědělci s technikou organizovaně vypravit neměli.

Pořadatelé uvedli, že vyzvou ke klidnému průběhu protestů. Lidé by ale měli v některých regionech počítat s omezením provozu. Protesty se dnes konají u příležitosti jednání Evropské rady, které připadá na čtvrtek. Zapojí se do nich i zemědělci z Polska, Německa, Nizozemska či Belgie.