Mark Zuckerberg chce, aby se lidé přesunuli do jeho virtuálního světa. Ale zapomněl, že rádi žijí i v tom reálném
Mark Zuckerberg a jeho virtuální klon v metaverzu
Když zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg odhaloval, že se jeho společnost přejmenuje na Meta, byla to trochu surrealistická podívaná. Zatímco jedna z nejmocnějších firem světa má problémy snad na všech frontách kromě výdělečnosti, její šéf s úsměvem oznámil, že hlavní priorita už není sociální síť Facebook, ale metaverse – jakýsi virtuální vesmír z dílen jeho firmy, který by v mnohém měl úplně nahradit ten reálný. Jako by všechny dosavadní problémy Facebooku zmizely a máme se zaměřit už jen na novou (virtuální) realitu.
Ale budiž. Dejme tomu, že na chvíli odvrátíme zrak od všech kontroverzí s monopolními praktikami, sociálními problémy, výpadky či uniklými informacemi a položíme si otázku, co že je ten metaverse vlastně zač. Podle Zuckerberga půjde o službu na základě virtuální reality, kde bude možné… tak nějak všechno.
„Můžete se setkávat s přáteli a rodinou, pracovat, učit se, hrát si, nakupovat, tvořit a také mít zcela nové zážitky, které do dnešní představy o počítačích a telefonech vůbec nezapadají,“ napsal Zuckerberg na Facebook. Doufá také, že metaverse vymaže z našich životů záležitosti, jako je dojíždění do práce, protože ve virtuálním světě budete vždy tam, kde potřebujete, a nakonec se díky tomu třeba i sníží naše uhlíková stopa.
Představa Marka Zuckerberga je totiž taková, že začneme fungovat úplně jinak, než jsme zvyklí, z čehož může leckomu běhat mráz po zádech. Podle sedmatřicetiletého zakladatele největší sociální sítě světa se totiž naše životy přesunou do jiného, virtuálního světa, kterému budou vládnout hologramy.
„Zamyslete se nad tím, kolik fyzických věcí, které dnes máte, by v budoucnu mohlo být jen hologramem. Vaše televize, dokonalá pracovní sestava s několika monitory, stolní hry a další – místo fyzických věcí sestavených v továrnách to budou hologramy navržené tvůrci po celém světě,“ představuje svou vizi o naší společné budoucnosti Zuckerberg.
Ve virtuálním světě Facebooku, dnes již vlastně Mety, bude možné doslova cokoliv, minimálně cokoliv, co bude chtít sám Zuckerberg nebo jeho algoritmy. Káva s drahou polovičkou? Výlety do přírody? Návštěva u kamaráda? Nebo i čas s kolegy v kanceláři? Ale jasně, není problém – jen s tím, že toto všechno zažijete v okleštěné podobě a v brýlích od firmy Oculus (kterou Mark Zuckerberg také vlastní) z gauče ve svém obýváku.
Tedy alespoň taková je zřejmě Zuckerbergova představa ideálního světa. V rozhovoru pro magazín The Verge řekl, že „v příštím desetiletí bude většina lidí trávit čas v plně pohlcující 3D verzi internetu“. Za sebe bych rád řekl: ne, děkuji. V takové „plně pohlcující“ verzi internetu asi žít nechci. Ale ještě více nechci, aby případně existoval společenský tlak na to v ní participovat. A už vůbec ne, aby ji měl pod palcem Mark Zuckerberg.