Medituje u velkých stavebnic LEGO, do kanclu jezdí vespou, miluje kickbox. A zachraňuje padlé firmy
Tomáš Raška, majitel a šéf investiční skupiny Natland, pomáhal na nohy fotbalové Slavii a skupuje golfová hřiště. Jeho sportovní vášeň je ale jinde.
Tomáš Raška se stavebnicemi LEGO ve své kanceláři
Přímo naproti dveřím visí fotografie filmového Rockyho, jak rozpíná ruce nad schodištěm, které zdolal v rámci tréninku. A táhne se přes ni citát: „Každý šampion byl dřív vyzývatelem, který to ale odmítl vzdát.“ Ze strany na to kouká, nebo spíš křičí, Donald Trump – je součástí koláže, kde mu umělec oči vyměnil za uřvaná ústa, z nichž vylétá jeden twitterový ptáček za druhým. „To jsem vydražil před několika lety, když byl ještě prezidentem. Teď se bojím, že to bude opět aktuální,“ říká Tomáš Raška, většinový majitel a šéf investiční skupiny Natland. Stojíme v jeho kanceláři, ale nejsou to jen obrazy, co poutá pozornost, je třeba se podívat níž: na poličce tam stojí jedno velké LEGO vedle druhého.
Bugatti Chiron, Lamborghini Sián, raketoplán NASA Discovery, důlní náklaďák od Volva, motorka BMW M 1000 RR… „Brzy sem přibude pásový jeřáb Liebherr,“ těší se s takřka dětskou radostí šestačtyřicetiletý byznysmen a dodává: „Ještě mám doma nerozbalený Titanic, ale z něj mám respekt. Vlastně se k jeho stavbě odhodlávám. Je v něm přes devět tisíc dílků a měří skoro 140 centimetrů.“ A pak se ještě zasměje: „Vždyť to je vlastně projekt.“
Zatímco někdo se pro odreagování věnuje józe, pro Rašku jsou formou meditace právě dánské stavebnice a především ty velké, náročné, ideálně modelové řady Technic nebo Icons. „Musíte se u toho soustředit. Když uděláte chybu, později se vám to vymstí a musíte všechno rozebrat. U kostek LEGO si čistím hlavu,“ popisuje v rozhovoru, který je součástí série článků, v nichž představujeme, jak o svém zdraví – psychickém i fyzickém – přemýšlejí lidé z nejvyšších pater byznysu.
Raškova skupina Natland se specializuje na investice do private equity, nemovitostí a na finanční služby. Cílí na výnosnost na úrovni kolem 15 procent ročně. Stavěla zpět na nohy fotbalovou Slavii či módní e-shop Zoot, po úřadování dluhopisového krále Michala Mičky a následném krachu pomohli přežít tradičnímu výrobci kožených bund Kara Trutnov, angažují se také v reorganizaci padlé investiční skupiny Arca, kde získali pohledávky v nominální hodnotě dvou miliard korun za několika slovenskými teplárnami. Ve svém portfoliu pak mají i příbramskou teplárnu, fotovoltaickou elektrárnu u Litoměřic nebo podíly ve startupech Clever Maps, Clever Farm či Gauss Algorithmic. Celková hodnota aktiv je přes šest miliard korun.
Pro Natland jsou zároveň čím dál důležitější nemovitostní investice, do nichž chce letos výrazněji vstoupit a rozšířit svůj záběr: nedávno koupil od developerské skupiny EBM rozsáhlý projekt nové městské čtvrti v Kladně u vznikající rychlodráhy s odbočkou na letiště. V komplexu pojmenovaném Stromovka má vzniknout na 600 bytů, rozloha areálu je 52 tisíc metrů čtverečních.
Ve svém nemovitostním fondu má Natland aktuálně majetek přes miliardu, celkem už ale proinvestoval přes 3,5 miliardy. „Máme rozjednané další dvě až tři akvizice, chceme ve fondu mít brzy projekty za čtyři miliardy,“ dodává Raška s tím, že na trhu se objevují akviziční příležitosti, protože vysoké úroky a drahé stavební materiály zkomplikovaly život řadě menších developerů.
Jednou z noh byznysu Natlandu jsou i finanční služby, v mnoha případech tak skupina funguje jako ten, kdo pomáhá finančně překlenout nějaké období jiným firmám i bez toho, že by musela nutně získávat v podniku podíl. „Je v běhu docela dost takových případů, kde jsme poskytli prostředky, ale samozřejmě to není veřejná informace,“ vysvětluje Raška.
Asi největší loňskou private equity operací, kterou udělal, byl vstup do německé společnosti Financialright claims. Jde o předního evropského hráče na poli litigací, tedy financování soudních sporů často namířených proti monopolům, jako jsou nadnárodní technologičtí obři či výrobci kamionů. V Americe nebo Británii je to dobře známá investiční disciplína, v Evropské unii se ale rozjíždí, jak se do společné legislativy dostala teprve relativně nedávno jasná pravidla právě pro hromadné žaloby.