Miliardář Pavel Tykač navýšil podíl v Monetě nad 10 procent. Řídit banku ale prý nechce

Moneta se původně měla spojit s Air Bank. Nový šéf PPF Jiří Šmejc nakonec transakci zastavil, ale jeho skupina zůstává největším akcionářem.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

pavel-tykac2

Foto: Nguyen Lavin/CzechCrunch

Pavel Tykač, miliardář a majitel energetické skupiny Sev.en Energy

0Zobrazit komentáře

V akcionářské struktuře Monety je opět živo. Tentokrát se o slovo přihlásil miliardář Pavel Tykač, který prostřednictvím své kyperské společnosti Manecomte Limited navýšil podíl v tuzemské bance na více než deset procent. Pro ČTK Tykačův mluvčí Jan Chudomel uvedl, že jde o investici bez snahy mít podíl na řízení banky. Moneta Money Bank se měla původně sloučit s Air Bank, ale nový šéf PPF Jiří Šmejc nakonec transakci zarazil.

Budoucnost Monety tak nyní zůstává otevřená. Pavel Tykač, respektive jeho společnost Manecomte, získala letos na jaře od České národní banky souhlas k nabytí takzvané kvalifikované účasti, tedy zvýšení podílu v Monetě nad deset procent až do dvaceti procent. „Podle dnešního regulatorního hlášení pro ČNB vlastní kyperská firma Manecomte 51 312 170 akcií, což odpovídá podílu 10,04 procenta na základním kapitálu banky,“ uvedl Chudomel.

Při aktuální ceně akcií Monety na pražské burze má podle něj podíl Manecomte hodnotu přibližně 4,4 miliardy korun. Tykač uvedl, že by si přál, aby Moneta dlouhodobě zůstala v českých rukách. „Jedná se o dlouhodobou portfoliovou investici bez ambicí podílet se na řízení banky,“ komentoval transakci. Nad pětiprocentní podíl v Monetě se Tykačova firma dostala loni na přelomu září a října.

Co bude s Monetou?

Největším akcionářem dál zůstává společnost Tanemo patřící do skupiny PPF. Ta drží v Monetě necelých 30 procent. Právě investiční skupina rodiny Kellnerových o spojení Monety se svou skupinou Air Bank, do níž patří například půjčková společnost Zonky, dlouho usilovala. Plán padl letos na jaře a podíl na tomto rozhodnutí již měl i nastupující nový šéf skupiny Jiří Šmejc.

PPF a Moneta tehdy uvedly, že důvodem je negativní vývoj ekonomiky, který mění parametry původně zamýšleného sloučení, nebo změny požadavků ČNB na kapitálovou vybavenost bank v Česku. „Nebudeme dělat žádné zběsilé, rychlé pohyby. Radši si to v klidu promyslíme, co s podílem dál,“ uvedl na konci července pro Hospodářské noviny ohledně budoucnosti podílu PPF v Monetě Šmejc.

„To, že jsem nebyl z myšlenky spojení úplně nadšený od začátku, je pravda. Na rozdíl od ostatních jsem viděl větší hodnotu v Air Bank. Když jsem slyšel, že předraženě prodáváme za 25,9 miliardy, byl jsem přesvědčen, že ji prodáváme příliš levně. Je to čistě o tom, jak je tato banka schopna poměrně zásadně růst jak v oblasti portfolia, tak počtem zákazníků i ziskovostí. Až oznámíme, jaký udělá Air Bank letos zisk, tak mnozí budou možná překvapeni,“ dodal Šmejc.

Podle nového šéfa PPF, který v čele firmy nahradil Ladislava Bartoníčka, jenž otěže přebíral po tragicky zesnulém Petru Kellnerovi, lze s akciemi Monety naložit různě. Nevyloučil například výměnu za jiné aktivum nebo sloučení s jinou bankou, ale konkrétní plány zatím nejsou veřejně známy. PPF prý nicméně nic netlačí do rychlého rozhodnutí.

pavel-tykac-boxed1

Přečtěte si takéŽivotní úroveň z posledních let si těžko udržíme, říká Pavel TykačŽivotní úroveň klesne, předpovídá Pavel Tykač. K rozvoji společnosti je potřeba levná a dostupná energie

Někteří analytici, které CzechCrunch v květnu po oznámení o odstoupení PPF od celé transakce oslovil, rozhodnutí chápali, jiní ho považovali za prohru PPF. „Pro PPF je ukončení akvizice prohrou, která rozhodně nezvýší důvěryhodnost skupiny. A Moneta si pravděpodobně brzy začne hledat nového ženicha. Takřka 30% podíl PPF v Monetě by mohl být brzy na prodej strategickému investorovi,“ komentoval situaci analytik XTB Jiří Tyleček.

„Myslím, že PPF nebo firmy kolem Pavla Tykače se o banku budou zajímat nadále a budou různými způsoby připraveni svůj podíl oportunisticky navyšovat, ale také mít podíl připraven k prodeji,“ doplňoval Radim Dohnal, zakladatel společnosti Capitalinked. Byť podle něj v současné době není v Evropě uskupení, které by mělo zájem o třicetiprocentní podíl na velké české bance, tak za rok může být všechno jinak.